Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 16 Apr 2024 20:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
gentilis scrie:
buteo buteo scrie:
Pasaretul pe care tu l-ai mentionat cade prada vindereilor



vinderelul are alta paleta de prazi. cu totul si cu totul exceptional ataca pasaret. uliul pasarar in schimb ataca frecvent speciile mentionate.


Si mai e si uliul pasarar, despre care am citit ca ar fi pe lista pasarilor amenintate cu disparitia. La mine in zona am avut de cateva ori ocazia sa-i vad in plina actiune in urmarirea vrabiilor de casa.


Ultima oară modificat de cristianu pe 19 Aug 2010 00:49, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
gentilis scrie:
cristianu scrie:
tehnica de ambuscada pe care o adopta aceasta specie duce la pieirea multor pui din specii de diferite marimi(de la scatii, pitigoi pana la fazani, gaste salbatice etc).



porumbar in ambuscada la pitigoi si scatii?

meniul uliului porumbar: porumbei, cotofene, mierle, ciori

Asta este cea mai larga paleta de prazi la accipiter gentilis. restul sunt accidentale. dar oricum...cu "ambuscada la pitigoi si scatii" nu se compara niciuna.


La meniu poti adauga si fazani, rate, gaini, iepuri, prepelite, potarnichi etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:44 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
da asa este, dar nu uita, daca vezi vrunu ranit, bolnav sau incapabil de a se descurca, te rugam anunta-ne pt ca este si el pasare ca si celelalte si merita sa traiasca.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
buteo buteo scrie:
daca nu iar prinde uliul, ori ar muri de foame ori iar rapune boala si tot acolo s-ar ajunge, sau mai rau daca o anumita specie scapa de sub control si se inmulteste frenetic, atunci lucrurile se agraveaza. cati porumbei mia rapit mie uliul, si pe multi dintre ei am platit bani grei. dar cu toate asta nam omorat niciunul. Cu atat mai putin l-as omori daca l-as vedea mancand un sticlete pe care eu n-am dat nici un ban.
Numai bine.


E adevarat ca exemplarele slabe si bolnave sunt predispuse atacurilor, dar exemplarele tinere nexperimentate sunt capturate la nimereala, neavand nici o protectie si aici intervine problematica numarului exemplarelor rapitoare in habitat. O pasare nu trebuie omorata pentru nici o suma din lumea asta, dar cred ca trebuie sa pui problema, altfel nu asa: am dat bani pe porumbel ma impresioneaza mai tare decat un sticlete al "nimanui". Impresionant pentru mine(in mod negativ recunosc) este si cand vad un porumbel sau o alta pasare ucisa de un rapitor, iar acei oameni "bolnavi" care folosesc aceste pasari maiestuase pentru a-si satisface propriile instincte primare de vanatoare chiar nu-i pot intelege.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
buteo buteo scrie:
da asa este, dar nu uita, daca vezi vrunu ranit, bolnav sau incapabil de a se descurca, te rugam anunta-ne pt ca este si el pasare ca si celelalte si merita sa traiasca.

Bineinteles! crede-ma ca le port in suflet un respect deosebit pentru modul de viata pe care-l duc, chiar daca nu-mi face placere sa iau parte la o asemenea scena petrecuta in natura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Asta iarna am avut ocazia sa admir eretele alb sau vanat(nu am reusit sa imi dau seama clar de specie). Sunt pasari superbe si vroiam sa va intreb daca stiti la noi persoane care detin exemplare din aceste specii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:54 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
hai sa nu degeneram, ca nu are rost. eu cresc porumbei voiajori pt concursuri nu vanez porumbei cu uliul. daca ar fi sa gandim astfel, mai rau ar treebui sai privim pe cei care prind pasarile cantatoare si le tin in colivii strimte privandu-le de libertate. Ba mai mult, ocupandu-se cu aceasta indeletnicire mai prind si rapitoare pe care le scot in piata ca pe papagali.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Intradevar am dat si de asemenea oameni care incercau sa-i vanda, dar totusi nu cred ca e mai nasol de ala care prinde pasarele decat de ala care ucide cu o pasare rapitoare. Amandoua lucrurile sunt ilegale conform legislatiei in vigoare, dar cel cu pasarea rapitoare incalca 2 lucruri: detine o pasare braconata de cele mai multe ori si braconeaza cu ajutorul ei, ca sa nu mai amintim de placerea de a ucide prin intermediul pasarii detinute...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:03 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
cristianu scrie:
Te rog sa urmaresti mai mult ce se intampla in natura legat de uliul porumbar. Sunt multe exemplare la noi si nu rateaza nici o ocazie. Nu stiu de ce incerci sa ma iei peste picior(gentilis), chiar daca nu esti sigur de un lucru(scatii pitigoi- da!, nu rateaza o ocazie ivita si am vazut scatii atacati de porumbar- asa ca mai mananca si "muste" de foame). Ambuscada este tactica folosita de porumbar in orice fel de ocazii(nu toti sunt Falco peregrinus ce sa-i faci, mai sunt si perversi in natura), fie ca e musca fie ca e o dropie ;) . Sunt de acord ca nu trebuie ucisi in natura si nu contest acest lucru, dar nu sunt de acord cu o suprapopulare a unor specii care nu au nevoie de interventia omului. Iar de acele stoluri sa stii ca nu ma refer la porumbari, ci la populatii nordice care urmaresc populatiile migratoare(au aripile ascutite cel mai sigur ar fi soimi - voi face la iarna pozedaca am ocazia si o sa le discutam impreuna).



1.singurii capabili de a ataca o pasare de astfel de dimensiuni sunt doar juvenilii care inca nu si-au cunoscut limitele
2.nu ti-am cerut definitia ambuscadei la accipiter gentilis
3.nu am nevoie de sfaturi pe care nu le cer. toate activitatile mele cotidiene au legatura intr-un fel sau altul cu pasarile rapitoare asa ca indicatiile tale sunt de prisos. ai putea sa le folosesti pentru tine in schimb. stii cum este...in invatam pe altii ceea ce avem noi mai mult nevoie sa stim.
4.vorbesti de suprapopulare cand este vorba de o specie ocrotita. oare de ce este ocrotita? oricum insisti aiurea pe subiect. intreaba la ITRSV care este situatia in ultimii 20 ani daca chiar esti interesat de subiect.
5. stiu foarte bine ca nu te referi la "stoluri de porumbari" ci la "stoluri de soimi". denumeste-mi o specie de soim care zboara "in stol" te rog. intrebarea mea face referire la o afirmatie de ata. astept acest raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 01:14 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
cristianu scrie:
buteo buteo scrie:
daca nu iar prinde uliul, ori ar muri de foame ori iar rapune boala si tot acolo s-ar ajunge, sau mai rau daca o anumita specie scapa de sub control si se inmulteste frenetic, atunci lucrurile se agraveaza. cati porumbei mia rapit mie uliul, si pe multi dintre ei am platit bani grei. dar cu toate asta nam omorat niciunul. Cu atat mai putin l-as omori daca l-as vedea mancand un sticlete pe care eu n-am dat nici un ban.
Numai bine.


E adevarat ca exemplarele slabe si bolnave sunt predispuse atacurilor, dar exemplarele tinere nexperimentate sunt capturate la nimereala, neavand nici o protectie si aici intervine problematica numarului exemplarelor rapitoare in habitat. O pasare nu trebuie omorata pentru nici o suma din lumea asta, dar cred ca trebuie sa pui problema, altfel nu asa: am dat bani pe porumbel ma impresioneaza mai tare decat un sticlete al "nimanui". Impresionant pentru mine(in mod negativ recunosc) este si cand vad un porumbel sau o alta pasare ucisa de un rapitor, iar acei oameni "bolnavi" care folosesc aceste pasari maiestuase pentru a-si satisface propriile instincte primare de vanatoare chiar nu-i pot intelege.



1.tocmai din acest motiv respectivele specii scot mai multi pui pe ponta si mai multe serii de an iar rapitoarele doar o serie cu putini pui din care de cele mai multe ori abia supravietuieste unul primului sezon.
2.numarul rapitoarelor din habitat se regleaza natural in functie de numarul de prazi
3.rapitoarele ar trebui sa isi schimbe meniul. sa consume frunze si iarba. asa ar fi bine. iar celelalte pasari sa isi mareasca efectivele insutit incat sa acopere soarele cand se ridica in zbor. nu e bine asa?
4.acei oameni "bolnavi" urmeaza o traditie mai veche de 4 milenii, cu mult inainte ca praful de pusca descoperit de chinezi sa faca primele victime in randul oamenilor sau animalelor. aparuta ca o necesitate, acea ARTA a urmat cursul veacurilor pana astazi. din nefericire oamenii "sanatosi" care mananca pui macelariti in abatoare si crescuti in conditii groaznice nu pot accepta asta.

o seara buna!

PS: imi este destul pentru o zi


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România