Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: foarte important
MesajScris: 31 Iul 2010 21:05 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
Am o mare rugaminte pentru toata lumea de pe acest forum. Daca sunt persoane care detin pasari de prada gasite sau prinsa la capcane, va rog nu le omorati pentru ca este mare pacat. Stiu ca sunt si oameni care folosesc capcane pt prins pasari de colivie si astfel multi prind ereți cum le mai zice popular. Va rog dati drumul pasarilor pt ca nu este o solutie capturarea lor. ganditiva ca acestea mentin constanta populatia de rozatoare si nu in ultimul rand pasarile care ne sunt noua dragi, totodata sunt mari daunatori in agricultura. sa lasam natura sasi faca treaba ca nu suntem noi mai destepti decat Dumnezeu.
si inca odata daca gasiti pui cazuti din cuib care nu se pot descurca va rog sa apelati la asociatia peregrinus care are sediul in oradea. Aveti aici o adresa. http://asociatiaperegrinus.ro/
Sau, puteti sa ma anuntati si pe mine in cazul in care nu puteti lua legatura cu ei. va multumesc!

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 31 Iul 2010 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
MARE DREPTATE AI ,aceste pasari fac numai bine si e normal din cind in cind datorita modului de hranire si instinctului de vinatori inascuti sa mai atace si cite o pasare domestica dar paguba este foarte mica in comparatie cu foloasele pe care le aduc agriculturi si ajuta ca anumite bolii sa nu sa raspindeasca ei campturind pasarile si mamiferele slabe si bolnave facind o selectie naturala.



Aceste pasari sint patrimoniu national si apartin tuturor si sintem datori sa participam la conservarea speciilor ca si urmasii urmasilor nostri sa vada in libertate ascestii vinatori iscusiti si foarte inteligentii.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 31 Iul 2010 21:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
subscriu...nu poate nimeni sa ma convinga niciodata de utilitatea si oportunitatea uciderii pasarilor rapitoare.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 01 Aug 2010 10:16 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Da corect ,e ca o balta fara rapitori,ei au menirea sa tina sub cuntrol toate speciile si sa distruga tot ce nu e compatibil si competent,animalele bolnave,e selectia naturala pe care omul nu o poate face,deoarece are sentimente ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 01 Aug 2010 19:13 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Doresc sa spun si eu citeva rinduri despre rapitoare...e bine ca sa deschis acest subiect pentru a atrage atentia ca prinderea, capturarea si tinerea in captivitate a pasariilor rapitoare este pedepsita de lege de altfel, si e bine sa invatam pe altii cite ceva despre ele...stiu ca sintem suparati atunci cind o rapitoare, din neatentia noastra ,ne-a omorit o pasare, dar ele isi fac datoria, este mediul lor, de exemplu, am un astfel de musafir nepoftit, un American Kestrel, e un foarte frumos soimuletz, de marimea unei turturele, care mi-a omorit multe pasarele aici pe balcon ( stau la etajul 17), l-am prins si l-am dat prietenului mei orintolog, care l-a dus departe si ia dat drumul inapoi in natura, binentzeles a aparut altul, l-am prins din nou, iar un alt prieten pasarar imi zice sa-i rup gitul. WOW! am zis asa ceva nu pot sa fac, e pasare isi face doar datoria, l-am dus in park si i-am dat drumul, a doua zi l-am vazut din nou pe balcon, i-am spus unui vecin roman ce patzetesc, si el m-a invatat sa leg pugi de nailon iar in adierea vintului ele se misca si astfel nu l-am mai vazut...deci noi trebuie sa ne protejam pasarelele, iar daca din greseala prindeti unul da-ti drumul, gasiti unul ranit incercati sa-l dati organizatiilor specializate...eu stiu ca demult ele au intrat in protectia legiilor, chiar si in tara
Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 01 Aug 2010 19:18 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
sunt pasari protejate, dar legea este facuta ca sa fie incalcata, si se pare ca nu deranjeaza pe nimeni.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 12 Aug 2010 17:35 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
in Romania sunt ucisi mii de ulii porumbari in fiecare iarna dar se pare ca nimanui nu ii pasa. sa speram ca noua organizatie PEREGRINUS va putea face mai mult decat au facut ceilalti pana acum. sunt oameni pasionati si bine pregatiti in domeniu dar fara suportul autoritatilor nu se poate face mare lucru. garda de mediu, itrsv-ul si politia ar putea da o mana de ajutor si cateva amenzi usturatoare braconierilor columbofili care ucid cu sange rece aceste superbe pasari, altadata mandria tarii si metoda medievala de plata a darilor catre imperiul otoman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 17 Aug 2010 00:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Apreciez foarte tare aceste pasari minunate, dar am auzit de suprapopulari fara nici un fel de oranduire a tarii noastre cu ulii porumbari si nu numai. Din pacate acest echilibru natural este uneori dezechilibrat prin asemenea importuri din Polonia mai ales. Sunt contra prinderii si uciderii acestor pasari, dar mi se pare alaramant si aceasta suprapopulare. Daca stiti cumva(cei implicati in studierea rapitoarelor) mai multe detalii va rugam sa ne impratasiti si noua pentru a intelege anumite masuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 19:52 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
uliul porumbar este pe cale de disparitie, nicidecum nu poate fi vorba de suprapopulare. si chiar de ar fi adusi din import(lucru imposibil in Romania la interesul si fondurile acordate) repartizarea in teritoriu nu se face dupa ureche si chiar de ar fi asa pasarile s-ar raspandi rapid pentru ca ar aparea probleme de teritorialitate. prin urmare stai linistit si nu te alarma. uliul porumbar este in pericol de extinctie in Romania, nicidecum nu e vorba de suprapopulare. sincer, citind randurile scrise de tine m-a pufnit un mare hohot de ras. in Romania mor oameni de foame si boala, ard copii prin spitale, de repopulari cu porumbari nici nu poate fi vorba. poate peste 50 de ani...

numai bine!
Alex


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 22:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
In tara asta se fac multe chestii anapoda asa ca razi degeaba, iar de pericol de disparitie a uliului porumbar e prima oara cand o aud. Sincer am vazut multi in natura, asa ca nu cred ca ai dreptate. Sunt atatia cat trebuie, stiindu-se ca au teritorii mari de vanatoare(asta daca nu intervine omul si se fac acele populari). In conditiile in care un procent foarte mic de pui de pasari ajung la maturitate, nu cred ca ducem lipsa de rapitoare, din contra.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România