Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 08:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 22:20 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
sunt atatia alti pradatori in natura care ataca cuiburile pasarilor mult mai frecvent decat rapitoarele inaripate. Probabil tu vezi un singur uliu care iti hartuieste foarter des porumbeii pt ca esti pe teritoriul lui si de asta ai impresia ca sunt foarte multi. Iar despre acest subiect cu repopularile am mai citit pe forumul de la porumbei.ro dar nu cred ca este nimic adevarat. Acolo se vorbea de ulii care zburau in stoluri de aprox 200 de exemplare ceea ce este o adevarata tampenie.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 22:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Eu unul nu am porumbei, asa ca nu ma doare acest aspect. Sunt doar un liber observator si am avut ocazia sa vad multe asemenea exemplare foarte des. Am vazut intradevar specii rare(barza neagra si mierla gulerata), iar in cazul uliului porumbar cred ca mai degraba e vorba de specie protejata. Intradevar sunt multe rapitoare nu contest acest fapt, dar si marimea uluilui porumbar il face sa dea iama in bietul pasaret, iar tehnica de ambuscada pe care o adopta aceasta specie duce la pieirea multor pui din specii de diferite marimi(de la scatii, pitigoi pana la fazani, gaste salbatice etc). Legat de relatarile acelor columbofili(toti sunt ulii sau soimi indiferent de specia relatata), am avut ocazia nu o data sa vad stoluri numeroare de soimi(nu stiu specia exact pentru ca zburau la inaltimi considerabile) in epoca de migratie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 23:32 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
in revierul meu am vazut un singur mascul de uliu porumbar, iar acela venea doar iarna pentru ca avea abundenta de prazi in acea zona. cunosc zone din tara unde uliul porumbar cloceste bine si reuseste sa trimita mai departe progenituri. cu toate astea, in aceleasi zone sunt persoane care se lauda ca au ucis la capcana peste 30 sau chiar 40 de porumbari pe iarna. pentru a mentine populatia constanta asta inseamna minim 30 de cuiburi din care, conform statisticilor unul singur supravietuieste. daca un singur om face atata paguba, iar daca din 30 de pasari ucise jumatate sunt adulti consider fara nici cel mai mic dubiu ca populatia de porumbar din romania este amenintata cu extinctia. distrugerea habitatelor de cuibarire si prinderea la capcana pe timpul iernii sunt factori ce nu pot fi contestati. fragilitatea acestei specii este foarte mare datorita faptului ca se afla la capatul lantului trofic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 23:45 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
cristianu scrie:
tehnica de ambuscada pe care o adopta aceasta specie duce la pieirea multor pui din specii de diferite marimi(de la scatii, pitigoi pana la fazani, gaste salbatice etc).



porumbar in ambuscada la pitigoi si scatii?

meniul uliului porumbar: porumbei, cotofene, mierle, ciori

Asta este cea mai larga paleta de prazi la accipiter gentilis. restul sunt accidentale. dar oricum...cu "ambuscada la pitigoi si scatii" nu se compara niciuna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 23:56 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
cristianu, tu ai auzit de expresia [b]acvila non capit muscam? un uliu porumbar nu va prinde niciodata scatii pitigoi ciocarlii sau privighetori. Si asta tocmai dimensiunii sale mari pe care tu ai mentionat-o. Fazani intradevar prinde daca ii gaseste, ca pe la noi sunt ceva mai rari dar asta nu datorita lui ci maidegraba datorita vitejilor cu pusca in mana. Pasaretul pe care tu l-ai mentionat cade prada vindereilor si altor specii de rapitoare mai mici dar asa sta treaba totul e lasat de sus, unul trebuie sa moara ca celalat sa traiasca. daca nu iar prinde uliul, ori ar muri de foame ori iar rapune boala si tot acolo s-ar ajunge, sau mai rau daca o anumita specie scapa de sub control si se inmulteste frenetic, atunci lucrurile se agraveaza. cati porumbei mia rapit mie uliul, si pe multi dintre ei am platit bani grei. dar cu toate asta nam omorat niciunul. Cu atat mai putin l-as omori daca l-as vedea mancand un sticlete pe care eu n-am dat nici un ban.
Numai bine.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 18 Aug 2010 23:58 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
cristianu scrie:
am avut ocazia nu o data sa vad stoluri numeroare de soimi(nu stiu specia exact pentru ca zburau la inaltimi considerabile) in epoca de migratie.



iarta-mi lipsa de pricepere dar nu cunosc nici o specie de rapitoare care sa zboare in stol. ma poti ajuta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:02 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
buteo buteo scrie:
Pasaretul pe care tu l-ai mentionat cade prada vindereilor



vinderelul are alta paleta de prazi. cu totul si cu totul exceptional ataca pasaret. uliul pasarar in schimb ataca frecvent speciile mentionate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:06 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
buteo buteo scrie:
Fazani intradevar prinde daca ii gaseste, ca pe la noi sunt ceva mai rari dar asta nu datorita lui ci maidegraba datorita vitejilor cu pusca in mana.


salut Florin!

sa stii ca totusi cei mai mari dusmani ai fazanului raman cainii comunitari si vulpea care ataca cuiburile distrugand ouale sau prinzand puii mici. abia pe al treilea loc vin indivizii dotati cu pusca.


numai bine!
Alex


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Te rog sa urmaresti mai mult ce se intampla in natura legat de uliul porumbar. Sunt multe exemplare la noi si nu rateaza nici o ocazie. Nu stiu de ce incerci sa ma iei peste picior(gentilis), chiar daca nu esti sigur de un lucru(scatii pitigoi- da!, nu rateaza o ocazie ivita si am vazut scatii atacati de porumbar- asa ca mai mananca si "muste" de foame). Ambuscada este tactica folosita de porumbar in orice fel de ocazii(nu toti sunt Falco peregrinus ce sa-i faci, mai sunt si perversi in natura), fie ca e musca fie ca e o dropie ;) . Sunt de acord ca nu trebuie ucisi in natura si nu contest acest lucru, dar nu sunt de acord cu o suprapopulare a unor specii care nu au nevoie de interventia omului. Iar de acele stoluri sa stii ca nu ma refer la porumbari, ci la populatii nordice care urmaresc populatiile migratoare(au aripile ascutite cel mai sigur ar fi soimi - voi face la iarna pozedaca am ocazia si o sa le discutam impreuna).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte important
MesajScris: 19 Aug 2010 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
gentilis scrie:

Asta este cea mai larga paleta de prazi la accipiter gentilis. restul sunt accidentale. dar oricum...cu "ambuscada la pitigoi si scatii" nu se compara niciuna.


Normal ca nu se compara niciuna, doar tu nu ai observat-o inca.... E motiv desarcasm maxim acum, dar poate vei avea ocazia sa intalnesti si asa ceva pentru a adauga experientei tale. Ma bucur ca sunt oameni ca si mine care studiaza natura, dar nu trebuie sa facem mistouri unii de altii, crezandu-ne foarte documentati. Impreuna invatam de aceea ne aflam aici!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România