Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Apr 2024 17:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: arbritraj
MesajScris: 05 Ian 2010 11:21 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
Este f. adevarat sunt destule de pus la punct ,dar una esentiala dupa parerea mea este invitarea unor arbitrii straini .Nu stiu daca la noi sunt arbitrii specializati in domeniu sau cel putin nu cunosc eu la pasarile care le cresc eu .Oricum cred ca participantii trebuie sa plateasca o taxa de participare in fctie de nr de pasari cu care participa .Succes tuturor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 20:45
Mesaje: 397
Localitate: CRAIOVA
Am mai spus-o-departe de mine gandul de a pleca cineva din AOR,Mai ales cand se cunoaste cat am dorit sa creasca nr. de membri.Dar nici nu trebuie sa acceptam ideea ca si peste 3-4 ani sa avem membri care sa nu participe la expozitiile noastre.Si oricum asta ar fi o hotarare a adunarii generale ,nu a mea.Eu doar am tras un semnal de alarma pt viitor-si atat. Sper ca am dreptul la o parere.Ok. cred ca am lamurit acest subiect si m-am facut inteles.
Am vazut ca s-a discutat despre arbitraj. Sunt pt aducerea de arbitrii la expozitia noastra.
Dar cred ca,nu se va intampla prea curand. Si ma explic.Avem crescatori, de pasari exotice,de papagali, de canari de-culoare, de postura si de cantec..Fiecare ,si pe buna dreptate doreste ca, si pasarile care le creste sa fie arbitrate.Bun, -dar la canarii de cantec avem 3 categorii-roller,malinois si timbrado.Dupa cate stiu eu,sunt arbitrii specializati. Parca sunt 7 categorii de pasari care trebuie arbitrate. (cred ca n-am omis pe careva).Ce facem ?
Inca ceva important;trebuie sa aducem arbitrii de afara. Pe gratis, cred ca nu vine nimeni. Trebuie sa-i platesti transport ,cazare ,masa si diurna. Cred ca pt fiecare va costa circa 7-800e. Poate gresesc la evaluare, asa ca corectati-ma,dar cred ca va fi mai mult.
Asa ca revin cu intrebarea ;ce facem?Pt ca ,sa nu facem expozitii-nu sunt de acord.
Dar trebuie sa gasim o rezolvare. Sper ca nu v-am suparat ,cu parerea mea.

_________________
Imagine Imagine Imagine
MEMBRU FONDATOR AL A.O.R.
ARBITRU DE CANARI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 14:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
danut.niculcea scrie:
Trebuie sa-i platesti transport ,cazare ,masa si diurna. Cred ca pt fiecare va costa circa 7-800e. Poate gresesc la evaluare, asa ca corectati-ma,dar cred ca va fi mai mult.
Asa ca revin cu intrebarea ;ce facem?Pt ca ,sa nu facem expozitii-nu sunt de acord.

Rezolvarea o dadeam eu intr-un post anterior chiar daca nu cu cuvintele astea: arbitrii se platesc din cotizatii (banii pe care Docky zicea sa ii foloseasca pentru achizitionarea a 150 de custi) iar infrastructura pentru expozitii se face din taxele de expozitie si eventual ce mai ramane de la "salariul" arbitrilor.
E adevarat ca vor trebui adusi arbitri pentru toate tipurile si varietatile expuse, de aceea am spus ca din dorinta de a avea arbitrii la expozitii rezulta 1.000.000 de probleme.
Complicat rau...dar daca ma chinui un pic poate as reusi sa fac rost de un arbitru de perusi care sa vina pe gratis, doar cu transport si cazare platite.
Standurile de expozitie as putea sa le sponsorizez (executate din teava patrata de 2cm, pentru un numar de 150colivii), de asemenea daca mi se propun schite si dimensiuni.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 17:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
corect spus,totusi 1.000.000 de probleme sunt putine,fiindca din mindrie personala de crescator fara de care nu se poate evolua vor fi cu siguranta unele discutii contradictorii ,ca ala trebuie sa fie asa,celalalt ca nu mai stiu cine a zis ca trebuie sa fie asa etc.De aceea ne trebuiesc standarde traduse corect ca macar sa stim fiecare cu ce sa ne prezentam si daca pasarile se incadreaza pentru expozitie,adica sa fie aproape acolo,fiindca expozitia nu trebuie sa arate gen obor,de exemplu:ce rasa este acesta? rasp:ceper portocaliu!!;sau:femela a fost york si masculul ceper etc.La expo din afara sunt preselectii si de aceea aceste lucruri nu intra in discutie,dar un criteriu de indeplinit trebuie sa avem si noi.

vorba lui methos asa de incalzire merge una dar trebuie sa venim si noi cu picioarele pe pamint,in concluzie trebuie sa mai umblam la partea financiara si cred ca o vom rezolva

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 17:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Este foarte corect! Avem nevoie de standarduri si asa cum am spus, fiecare dintre noi trebuie sa se implice si sa isi asume asemenea responsabilitati. Asa ca acei dintre dumneavoastra care au la indemana bibliografie reprezentata de standarduri in diferite limbi (italiana, franceza, olandeza, engleza etc. - va asigur ca diferentele sunt de multe ori nesemnificative) sa pregateasca o varianta in limba romana pe care sa o putem supune discutiei in cadrul Adunarii Generale a Membrilor AOR. Acesta ar trebui sa fie primul pas.
Si ca sa vin eu cu puterea exemplului :) m-am apucat deja (dupa cum poate ati sesizat si din posturi) de pregatit un standard al canarilor de culoare.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Docky scrie:
m-am apucat deja (dupa cum poate ati sesizat si din posturi) de pregatit un standard al canarilor de culoare

atunci eu fac pentru perusi standard...sau ai inceput si pentru aia?

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 19:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
m-am apucat si eu pt canarii de postura...

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009 10:33
Mesaje: 562
Localitate: Craiova
Standardurile exista pe net la fiecare rasa in parte trebuie doar traduse .De ce sa le discutam poate sa le invatam.Standardurile sunt unice la fiecare rasa. Nu cred ca trebuie sa ne apucam noi sa creem asa ceva.Si mai trebuie sa tineti cont de un alt lucru important fiecare arbitru cunoaste standadul rasei respective si are maniera sa proprie de arbitraj.[ca la fotbal ;) ]

_________________
Imagine Imagine
http://nelutzucraiova.sunphoto.ro/ http://canaridecantec.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
In ce priveste coliviile pt expozitiile Asociatiei sunt pentru cele din carton cu fete de metal...pt ca sunt usor de transportat,de depozitat si se pot pastra fetele de la o expozitie la alta.De altfel cred,in continuare,ca ar trebui sa facem in acest an macar o expozitie nationala,pt a ne cunoaste noi si pasarile noastre si in cadrul ei sa se hotarasca ,sa se publice norme,obligatii,drepturi,eventual materiale utile crescatorilor membrii ce au de gand sa participe, pe viitor,la expozitiile AOR-ului.Deocamdata suntem simpli inscrisi,platitori de contributie si chiar putini si nu inteleg de ce este nevoie de discutii ce ar putea sa ii sperie pe cei ce ar dori sa se inscrie si ei.Nu suntem inca in faza discutiilor despre eliminarea unora ce nu participa la vreo expozitie...si chiar si atunci sunt foarte multe motive demne de luat in calcul(lipsa unor pasari competitive,motive legate de sanatate sau de disponibilitati legate de timp si spatiu ).In afara de asta nu am inteles de ce este deranjant daca AOR-ul este o rampa de lansare.nu are cum sa fie''doar'' pt ca daca ajungi sa te prezinti drept membru AOR este avantajos pt ambele parti'pt crescator(pt ca e nevoit sa ridice putin stacheta nivelului crescatoriei sale ) si pt Asociatie..pt ca astfel afla cat mai multa lume de ea si poate creste numarul inscrisilor.Nu cred ca '' doar '' se foloseste cineva de acest nume,in scopul reclamei....in ziua de azi exista destule site-uri unde iti poti posta anunturile de vanzare si cumparare...iar ca si membru..de la un anumit nivel,este normal sa ai si avantaje.Pentru ca si asta presupune o Asociatie:standard de calitate dar si beneficii pentru crescatori.
Asa ca, dragi colegi ,hai sa ne preocupam de binele pasarilor noastre si implicit al nostru,sa ne straduim sa ne inmultim....nu sa gasim motive de eliminare...cand avem atat de mult de munca!!...

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expozitie AOR - propuneri
MesajScris: 05 Ian 2010 21:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
methos scrie:
Docky scrie:
m-am apucat deja (dupa cum poate ati sesizat si din posturi) de pregatit un standard al canarilor de culoare

atunci eu fac pentru perusi standard...sau ai inceput si pentru aia?

Nu m-am apucat... da-i bataie :lol:

marian75marian scrie:
m-am apucat si eu pt canarii de postura...

asa da :geek:

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România