Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Apr 2024 03:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 245 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 26 Mar 2010 16:47 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Avand in vedere ca este nevoie sa ne pregatim din timp, deschid topicul in speranta ca dumneavoastra, membrii AOR sa va implicati alaturi de mine in organizarea acestor manifestari. Perioada expozitiilor cuprinde lunile octombrie-decembrie 2010, datele exacte urmand sa le hotaram impreuna, in asa fel incat sa nu se suprapuna peste alte manifestari nationale sau internationale la care participam. Pentru inceput am conceput regulamentul acestor expozitii si astept sugestiile membrilor AOR.
Astept voluntari pentru Comitetele de organizare, mai ales ca as dori sa incercam organizarea expozitiei in mai multe orase: Bucuresti, Cluj, Deva (avem sustinerea lui Catalin Josan-@methos) si Targoviste (cu sprijinul lui Costin Butaroiu).

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 26 Mar 2010 16:51 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Articolul 1
Expozanţii trebuie să fie membri AOR, trebuie să fi plătit cotizatia pentru anul 2010 şi să nu fie un membru banat. Prin cererea de înscriere participantul îşi dă consimţământul explicit ca AOR să poată utiliza informaţiile cu caracter personal în activităţile organizatorice. Cererea de participare va permite includerea în catalogul expoziţiei a numelui, adresei şi RNC expozanţilor. Pentru a fi primit in expoziţie, crescatorul va trebui sa facă dovada plăţii taxei de participare pentru fiecare pasăre expusă, stabilită de către Consiliul Director AOR.
Taxa de participare stabilita pentru anul 2010 este de 5 RON/pasare expusa.

Articolul 2

Rase permise in expozitie:
• Canari de Culoare
• Canari de Postura
• Canari de Cântec
• H.E. I.- Hibrizi, exotice, indigeni
• Psittacide
• Alte specii aprobate de Comitetul de Organizare AOR

Articolul 3

Păsările admise la concurs vor fi incluse în urmatoarele clase:
Clasa A: animale tinere 2010, născute în crescatoria proprie cu inel inchis AOR.
Clasa B: pasari mature, care pot să provină sau nu din crescătoria proprie, dar care să aibă inele închise. Inelele trebuie sa fie AOR, sau omologate COM (AOB, FOI, NB, E1,E2, etc.)

Articolul 4
La rezervare, pentru toate păsările, expozanţii trebuie să declare rasa, gen, varietate, categorie şi cod.

Articolul 5
Cuştile omologate se vor putea achiziţiona de la AOR sau membrii AOR care sunt însărcinaţi cu aceasta acţiune, cu excepţia celor pentru Canarii de cântec. În acest fel ele sunt proprietatea crescătorului. Participarea la expoziţie se va face exclusiv cu colivii omologate AOR, iar odata plasate li se vor înapoia expozanţilor numai după inchiderea oficială a manifestaţiei. Nu se vor accepta în expoziţie colivii cu nici un semn de identificare (zgârieturi,înscrisuri etc.) deteriorate sau murdare, prin urmare recomandarea noastra este sa nu le folositi în alte scopuri decat strict expoziţional. Ele vor putea fi folosite pentru pregatirea pasarilor pentru expoziţie.

Articolul 6
Păsările vor fi alimentate de expozanti în timpul operaţiunilor de plasare. Ulterior membrii AOR responsabili se vor ocupa de acest aspect. Acestia vor respecta intocmai regimul alimentar indicat de crescator, iar acesta din urma va putea sa ii asiste.

Articolul 7
Cuştile vor fi sigilate de membrii comitetului de organizare, în prezenţa expozanţilor.

Articolul 8
Mutarea sau manipularea frauduloasă a cuştilor după ce acestea sunt sigilate este strict interzisă. Sigiliile pot fi luate de pe cuşti numai în caz de urgenţă reală şi numai de către Comitetul de organizare. Deasemenea orice colivie odata plasată şi sigilată va putea fi scoasă din expoziţie doar cu aprobarea scrisă a Comitetului de Organizare.

Articolul 9

Scoaterea fişelor de arbitraj este strict interzisă.

Articolul 10
În scopul de a proteja crescătorii, vă recomandăm să respectaţi cu stricteţe aceaste reguli. AOR va putea să nu mai permită participarea în cadrul expoziţiile următoare a tuturor expozantilor care nu au respectat regulile 8, 9 şi 10.

Articolul 11

AOR nu poate fi tras la raspundere în caz de furt, deces sau daune pentru animalele înscrise în cadrul expoziţiei. AOR prin Comitetul de organizare va face tot posibilul pentru a asigura bunastarea animalelor inscrise in expozitie (mancare, apa, etc.), precum si prevenirea tentativelor de frauda. Un serviciu de securitate intern si/sau externalizat va fi organizat în interiorul pavilioanelor expoziţionale.

Articolul 12
Comitetul de organizare va putea verifica inelele în timpul operaţiunilor de plasare. Pasarile vor fi manipulate doar de crescator sau de persoana insarcinata de crescator sa plaseze pasarile. Chiar dacă sunt efectuate de către experţi, operaţiunile de control pot fi periculoase şi cauza daune păsărilor în urma manipulării. AOR şi Comitetul de Organizare nu poate fi tras la raspundere in caz de daune.

Articolul 13
Datorită legilor sanitare, comitetului de organizare îi este permis să ia probe de excremente de la cuşti pentru a face investigaţiile sanitare.

Articolul 14

Expoziţia este o mare şansă de a promova ornitologia, astfel:
Prin cererea de înscriere se va permite în mod explicit AOR de a filma şi de a face fotografii subiecţilor expuşi , produselor şi echipamentelor şi să le utilizeze pentru a promova o imagine pozitivă a crescătorilor şi ornitologiei în general.
Operatorii care doresc să de filmeze sau fotografieze pasarile, trebuie să solicite în prealabil o permisiune scrisa. În nici un fel AOR nu va permite acţiuni care pot afecta sănătatea păsărilor.

Articolul 15
Pentru tot ceea ce nu s-a explicat în mod special în normele anterioare, expozantii trebuie să respecte cu stricteţe Regulamentele generale de Expoziţie.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 26 Mar 2010 18:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Beneficiati si de sprijinul meu neconditionat.

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 26 Mar 2010 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Draga MARIUS, pentru Bucuresti te poti baza pe mine si pe Radu Cristian pentru a organiza la Bucuresti o expozitie, dupa mine locatia cea m ai buna este muzeul GRIGORE ANTIPA aici am m ai facut expozitii in vechiul regim conditiile sunt excelente.Ramane sa stabilim cand vom face la Bucuresti.
EU cred ca luna Octombrie este potrivita pentru EXPO pasarile sunt gata si nu coincide cu nici o expo de afara.
http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 26 Mar 2010 18:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
eu cred ca un oras mare ar fi si Constanta..si cred ca ma pot implica si eu in organizarea uni astfel de concurs ...oricum am sa ma interesez si cine stie poate vedeti marea iarna...cred ca as gasi un hotel ceva ...in perioada asta e cam foamete mare pe litoral ..si poate obtin ceva convenabil pentru noi...si astept si pe cei din zona mea sa ma sprijine daca vor o expozitie la Constanta.. :D oricum ma bucur ca visul meu ..cu o expozitie AOR IN ROMANIA prinde contur.

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 26 Mar 2010 23:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
Ma bucur ca treaba prinde un contur din ce in ce mai proeminent,din partea mea tot sprijinul!! :P

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 27 Mar 2010 13:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009 10:33
Mesaje: 562
Localitate: Craiova
Articolul 11
AOR nu poate fi tras la raspundere în caz de furt, deces sau daune pentru animalele înscrise în cadrul expoziţiei. Un serviciu de noapte pentru securitate va fi organizat în interiorul pavilioanelor expoziţionale.

Articolul 12
Comitetul de organizare va putea verifica inelele în timpul operaţiunilor de plasare. Chiar dacă sunt efectuate de către experţi, operaţiunile de control pot fi periculoase şi cauza daune păsărilor în urma manipulării. AOR şi Comitetul de Organizare nu poate fi tras la raspundere in caz de daune.

Am si eu o intrebare . Daca mi se fura o pasare chiar nu raspunde nimeni?!!.
La concurs la Cisnadioara se intampla urmatoarele;
1.Se predau pasarile si nu pune nimeni mana pe pasarii,se controleaza inelul ,din mana mea
in momentul predari.
2.Odata predate sunt direct raspunzatorii de furtul pasarilor,sau moartea pasarilor din vina lor [lipsa de apa sau mancare].

_________________
Imagine Imagine
http://nelutzucraiova.sunphoto.ro/ http://canaridecantec.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 27 Mar 2010 15:00 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
Salut .Subscriu si intaresc cele spuse de nelutzu craiova .In al doilea rand parca la inceput s-a spus ca la expozitie pot participa doar pasari cu inele A.O.R.,Dar daca asa se vrea ok .Eu o sa particip doar cu inele A.O.R. Restul sa participe cu ce vor ,nu vreau sa comentez ptr a nu lasa loc la discutii ,asta tine de fiecare CRESCATOR,pot participa si cu inele inchise de plastic .Succes tuturor .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 27 Mar 2010 21:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Ce poate pati o pasare verificata de un expert cand este verificat inelul(eu unul voi participa in cazul in care am cu ce doar cu pasari inelate cu inele AOR)? Sper ca nu se rup picioare, caci altceva rau nu cred ca poate avea loc(doar poate sa scape exemplarul examinat). In legatura cu furtul, consider ca nu e vina crescatorului, dar in asemenea caz trebuie trasa la raspundere firma care ofera paza, iar crescatorul sa fie sustinut de catre AOR, in calitate de membru activ. Astept cu interes mai multe lamuriri. Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO AOR 2010 - Editia I
MesajScris: 27 Mar 2010 21:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
Dragii mei,ce a scris Marius este un 'schelet' al regulamentului pe care incercam sa-l construim cu ajutorul dvs-tra,e bine sa ne spunem parerea pt a avea un regulament final cit mai complet si multumitor.
Referitor la tipul de inele ,fiind primul an vor fi admise si pasari cu alt tip de inele,dar tin sa precizez ca la concursurile din europa se arbitreaza numai pasari din anul curent,cu inele omologate,dar asta ptr la anul probabil.

asteptam pareri si sugestii

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 245 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România