Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 16 Apr 2024 20:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: EXPO FOR 2013 - 6-8 Decembrie 2013
MesajScris: 29 Oct 2013 12:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Stimati colegi,incepem pregatirile pentru ExpoFOR 2013 care se va desfasura la Bucuresti in perioada 6-8 Decembrie 2013. Pentru inceput, din considerente organizatorice, am sa va rog sa treceti numarul pasarilor cu care veti participa. Aceasta ne va ajuta sa avem un numar estimativ, ca sa putem comanda colivii suplimentare de concurs daca va fi cazul de la Regio Emillia. Va rog sa imi acordati tot sprijinul in acest sens pentru a preintampina situatia neplacuta de anul trecut cand nu au fost suficiente colivii pentru pasarile care s-au dorit expuse.
Arbitrii si in acest an sunt Karl Franke si Tibor Gyerko.
Ulterior,va rog sa inscrieti cu pasarile participante in concurs completand Fisa de inscriere. Taxa de participare pentru fiecare pasare este de 5 RON.
Regulamentul, Fisa de inscriere si sectiunile pot fi descarcate de pe site-ul AOR:


http://www.asociatiaornitologica.ro/regulament.html

sau direct:

1. Fisa de inscriere

2. Sectiuni / Clase

Am sa va rog sa le completati cat mai curand posibil (fie in word, fie cu pixul) si sa le trimiteti in format word sau scanate pe adresa de email: mariusnistor.foto@gmail.com cel mai tarziu pana la data de 16 Noiembrie 2013.
Daca aveti nelamuriri va stau la dispozitie pentru orice clarificare. Insist din nou asupra respectarii acestui termen, in caz contrar, cei care nu trimit la timp vor putea participa la expozitie, dar nu vor fi eligibili la premii pentru ca nu vom avea timp sa facem cupele si rozetele.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Oct 2013 12:43 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
In ceea ce priveste coliviile de expozitie din carton, pentru cei care doresc sa le utilizeze, punem la indemana doua variante, la fel ca si anul trecut.
1. Cumparare - pretul este de 6 euro/colivie (1 fata+1 carton), dupa care se vor achizitiona doar cartoanele care sunt 2 euro/buc.
2. Inchiriere - pretul de 10 RON.
Cele metalice se vor putea utiliza in continuare, cei care le aduc nemaifiind nevoie sa plateasca taxa de inchiriere pentru exemplarele expuse in acele colivii.

OBLIGATORIU, va rog sa precizati pe Fisa de inscriere varianta agreata!

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Oct 2013 22:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Pentru a putea spune cu cate pasari participam,avem nevoie sa stim daca in acest an se va arbitra fiecare pasare pe categoria ei de culoare.Si in anii trecuti am insistat pe acest subiect si totusi au fost arbitrate mutatiile la un loc si chiar si izabelii(intensivi si neintensivi).Ne gandim ca in acest fel crescatorii vor fi stimulati sa creasca o varietate mai mare de culori,nu doar doua trei(rosu,negru rosu,agat rosu,etc) si in felul asta sa evoluam si sa dezvoltam in fiecare an,tot mai mult,populatia de canari din tara.
In trecut am demonstrat ca putem obtine premii.Am avut locul I si la rosu si la negru rosu,dar vrem sa obtinem rezultate bune si la alte culori,cu un arbitraj diferentiat....( nu este normal sa arbitrezi mutatiile la un loc, pentru ca au caracteristici diferite).Si daca o sa-mi spuneti ca au fise si punctaje diferite,atunci....de ce nu dam premiile la gramada,eventual doar trei,pe toti canarii de culoare?!
Fam Butaroiu(care mereu are ceva de comentat!!! :lol: )
PS....o spunem noi inainte de a o spune altcineva(daca tot nu se mai intampla mare lucru pe forum!!!)

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Oct 2013 00:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
1. Modelul este inspirat de la colegii din Ungaria si daca familia Butaroiu ar fi participat cu siguranta ar fi stiut asta. Au ceva mai multa experienta decat noi si am considerat ca e un inceput.
2. Nu am nici o problema sa arbitram canarii pe fiecare categorie de culoare cu conditia sa existe cel putin 10 exemplare de la 3 crescatori diferiti, altfel nu mai e competitie, e o facatura sa primeasca toata lumea cate ceva...ce facem ne intoarcem in comunism? Toata lumea e egala, dar unii sunt mai egali decat altii? Sau sa inteleg ca de fapt fugiti dupa premii, pentru ca oricum pasarile se arbitreaza si punctajul e acelasi, indiferent in ce categorie se arbitreaza. Nici mie nu mi se pare normal sa dam 90% din premii la fiecare canar expus pentru ca are o culoare diferita. Sunt peste 400 categorii la canari....hai sa fim seriosi.
Sau daca vreti sa fim mai catolici decat papa (a se citi COM), putem sa premiem doar canarii care au depasit 91 puncte, cum se face in mod normal...si exista mari sanse sa nu se ia prea multe premii.
Eu zic sa pastram totusi un echilibru si sa ne recunoastem limitele.
3. Se pare ca sunt tot mai contestat din toate sectiunile... eu unul cred ca am dat o directie asa cum am stiut mai bine miscarii ornitologice si foarte probabil va fi ultima expozitie pe care o voi organiza din pozitia de Presedinte. O sa las pe altii care stiu mai bine ce trebuie facut, sa se preocupe de bunastarea celor multi si am sa imi vad linistit de sticletoaicele mele. Mie unul mi-a ajuns Presedinte...vreau sa fiu si eu un membru, sa ma bucur de o plimbare la Bucuresti si de stat la taifas cu pretinii iubitori de pasarici...cu pene :lol:

PS: Rog Fam Butaroiu sa imi comunice cate rozete si cupe ar trebui sa comand conform propunerii lor. Daca tot ati inceput, margeti pana la capat cu rationamentul, nu-mi aruncati pisica moarta peste gard si apoi ma lasati sa ma descurc cu ea...(Sectiunile si clasele le gasiti in mesajul anterior) :p

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Oct 2013 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
1.Nu intelegem de ce sunteti atat de irascibil la intrebarile noastre?
2.Nu e cazul de jigniri insinuante.
3.Faptul ca nu am mers in Ungaria este strict problema noastra.
4.Nicaieri in lume nu este o problema faptul ca iti doresti un premiu pentru pasarea ta,asta fiind scopul unui concurs.
5.La fiecare expozitie am ''pus osul la treaba'' nu am stat doar cu prietenii de vorba si chiar am avut activitati ,in afara expozitiilor,care au promovat AOR-ul.
6.Ungaria nu reprezinta un etalon pentru ornitologia mondiala
7.Ni se pare normal sa se respecte prevederile COM in ce priveste punctajul si premierea peste 91puncte
8.Intrebarea noastra avea scopul de a afla daca venim cu canarii agat opal(pt ca daca suntem doar noi nu are rost)
10.Cred ca rolul dumneavoastra ca Presedinte si fondator este sa mentineti o atmosfera relaxata intre membrii si nu sa ne judecati de fiecare data orice intrebare,atitudine sau propunere....
11.De cate ori am avut ocazia am laudat si am apreciat ce ati facut pt ornitologia din Romania,deci nu intelegem de ce va simtiti criticat..
12.Pt viitor avem cateva variante posibile pt noi:ori crestem doar lipocromi si negru rosu,ori nu participam la expozitii,ori ne retragem din Asociatie ca sa nu mai deranjam pe nimeni cu intrebari absolut normale.
13.Comunismul inseamna sa nu te implici,sa nu intrebi(pentru ca nu ai voie),sa taci si sa faci ce ti se spune!

Ps.Nu este treaba noastra sa calculam cate rozete si cupe sa comandati.
O sa va anuntam pana la 15 nov. cu ce pasari venim in expozitie sau daca venim.

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Oct 2013 18:34 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
costin butaroiu scrie:
1.Nu intelegem de ce sunteti atat de irascibil la intrebarile noastre? Vi se pare, v-am raspuns cu acelasi ton cu care ati pus intrebarea
2.Nu e cazul de jigniri insinuante. Mi-am spus punctul de vedere democratic, imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea
3.Faptul ca nu am mers in Ungaria este strict problema noastra. Corect, eu doar am facut o constatare
4.Nicaieri in lume nu este o problema faptul ca iti doresti un premiu pentru pasarea ta,asta fiind scopul unui concurs.In conditiile in care ai cu cine concura, altfel e putin probabil sa alergi singur si sa ajungi al doilea la linia de sosire. E o chestiune de nuanta aici...
5.La fiecare expozitie am ''pus osul la treaba'' nu am stat doar cu prietenii de vorba si chiar am avut activitati ,in afara expozitiilor,care au promovat AOR-ul. Din nou foarte corect, nici nu am contestat acest lucru, am spus doar cum mi-ar place sa particip, nu trebuie sa te simti atacata
6.Ungaria nu reprezinta un etalon pentru ornitologia mondiala Nici nu v-am vazut participand la alte expozitii ca sa puteti trage o concluzie pertinenta
7.Ni se pare normal sa se respecte prevederile COM in ce priveste punctajul si premierea peste 91puncte OK
8.Intrebarea noastra avea scopul de a afla daca venim cu canarii agat opal(pt ca daca suntem doar noi nu are rost) Cu siguranta daca ati fi formulat asa intrebarea ati fi primit un altfel de raspuns
9. Lipseste punctul 9... :D
10.Cred ca rolul dumneavoastra ca Presedinte si fondator este sa mentineti o atmosfera relaxata intre membrii si nu sa ne judecati de fiecare data orice intrebare,atitudine sau propunere.... Sunt om si eu, la sentimentele mele de ce nu se gandeste nimeni?
11.De cate ori am avut ocazia am laudat si am apreciat ce ati facut pt ornitologia din Romania,deci nu intelegem de ce va simtiti criticat.. Da, si apreciez..era vorba de context aici, dupa discutia cu colegii crescatori de perusi
12.Pt viitor avem cateva variante posibile pt noi:ori crestem doar lipocromi si negru rosu,ori nu participam la expozitii,ori ne retragem din Asociatie ca sa nu mai deranjam pe nimeni cu intrebari absolut normale. E alegerea voastra, promitem sa o respectam. Intrebarile sunt normale, tonul si atitudinea lasa de dorit
13.Comunismul inseamna sa nu te implici,sa nu intrebi(pentru ca nu ai voie),sa taci si sa faci ce ti se spune! ...si toata lumea sa primeasca ceva

Ps.Nu este treaba noastra sa calculam cate rozete si cupe sa comandati. Aici m-ati pierdut ... voi ati facut propunerea cu modificarea sectiunilor, cine ar trebui sa le calculeze din punctul dv de vedere? Voi sunteti doar cu viziunea...asta sa inteleg?
O sa va anuntam pana la 15 nov. cu ce pasari venim in expozitie sau daca venim.merci

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Oct 2013 19:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Nu am dorit sa modificam sectiunile,doar am cerut sa ni se spuna cum se va proceda,ca sa stim ce hotarare luam.
Ar fi ok daca premiile ar fi date de la un anumit punctaj in sus,in felul acesta chiar ai putea sa alergi singur si sa iesi pe locul doi.Pentru exemplificare si justificarea intrebarii noastre va puteti uita la clasamentele anterioare,unde au fost cazuri de participare''de unul singur'' cu premiul I ca rezultat-deci care este''nuanta'' acceptata?!(va puteti uita pe forum la expo 2011,expo2012)
Ca sa afli ce se intampla in lume ,in expozitiile internationale.....AZI...e suficient sa stii sa citesti,internetul ne ajuta pe toti,nu trebuie sa fii omniprezent.Daca nu ne-am dus...a fost doar din motive financiare si nu trebuie sa fim judecati pentru asta.S-a vazut ca poti face performanta,daca ai vointa,cu sacrificii,fara sa ai o stare materiala stralucita.Dar asta e ...problema noastra
Noi ne adresam Presedintelui si nu omului Marius Nistor.

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Oct 2013 19:51 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Propunerea mea este ca sa ne intalnim intr-o sedinta de lucru cu totii in una din serile de la Bucuresti si sa agream impreuna sectiunile. Poate nu va dati seama, dar propunerea voastra schimba complet regulile de pana acum. Nu inteleg de ce am asteptat sa avem discutia aceasta in prag de expozitie? Din pacate in acest moment mi-e foarte greu sa fac modificari, mai ales ca propunerea voastra e una generala. Trebuie sa discutam concret si sa mergem cu rationamentul pana la capat, in ceea ce priveste si sustenabilitatea unei asfel de proiect din punct de vedere financiar...ca tot l-ati adus in discutie...In acelasi timp trebuie sa pastram un echilibru vis-a-vis de colegii crescatori de indigene, exotice, perusi, papagali etc. Lucrurile trebuie privite din toate aspectele si unghiurile, iar decizia luata pentru bunastarea intregii Asociatii/Federatii. Sper sa fiti de acord cu propunerea mea.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 08 Noi 2013 10:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Va rog foarte mult sa imi trimiteti fisele de inscriere nu mai tarziu de 16 Noiembrie ca sa putem sa ne organisam administrativ in ceea ce priveste numarul de colivii de care avem nevoie, cupe, diplome, rozete etc. As vrea sa evitam cu orice pret situatia neplacuta de anul trecut cand nu am avut colivii suficiente. Deocamdata am primit o singura fisa de inscriere. Puteti sa imi trimiteti in prima instanta doar numarul de pasari ca sa am un numar estimativ, direct pe forum.
O sa incep eu sa spargem gheata :)
2 scatii si 2 sticleti
Intre timp am pregatit afisul din acest an:

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 08 Noi 2013 14:54 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2011 14:02
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Buna ziua. Particip cu 8 canari de culoare si 2 hibrizi.Am trimis fisele pe mail.

_________________
Tel: 0721 835 001


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România