Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 19 Apr 2024 14:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Apr 2011 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Succes pe mai departe ,usor usor se dezvorta miscarea ornitologica si la noi.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 22 Apr 2011 15:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Mihai S. scrie:
Asociatia:"Clubul roman al crescatorilor de canari malinois waterslager",
are sediull in :
Constanta-str.Labirint nr. 35 C
Cod de inregistrare fiscala: 28294445
Fondatorii asociatiei sunt:

STERE MIHAI
PLASTIRA NELU
URSEA STEFAN

Componenta Consiliului Director:

STERE MIHAI-presedinte
PLASTIRA NELU-vicepresedinte
SOMU CRISTEL-secretar general
URSEA STEFAN-trezorier

Cotizatia anuala a membrilor clubului este de:120 lei.



Relatii Asociatie: 0735085933-0743024677

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Iul 2011 12:30 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2011 22:14
Mesaje: 9
puteti sa imi spuneti dl Mihai S de unde ati luat coliviile cele mici din lemn


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 03 Iul 2011 13:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Coliviile cele mici(de concurs) sunt facute la comanda in Italia-pret:20 euro

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Iul 2011 00:22 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2011 22:14
Mesaje: 9
multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Sep 2011 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Din pacate anul acesta,Clubul Malinois nu poate sa participe la un concurs arbitrat ,nu pentru ca nu sunt posibilitati materiale sau organizatorice,ci pentru ca crescatorii nu sunt pregatiti,sau mai bine zis nu vor sa inteleaga ce inseamna pregatirea sau cresterea unui canar de cantec.
A existat o posibilitate sa vina arbitri internationali pentru arbitrare,dar facand apel la crescatorii nostri,am constatat ca ori au puii foarte mici,ori au 10-12 pui si aceia scosi in iulie-august.
Ca sa putem sa tinem un concurs(o spun a nu stiu cata oara)trebuie sa incepem pregatirea canarilor din februarie,ca sa putem avea masculi apti pentru concursul ce se va desfasura in noiembrie sau decembrie.
Anul acesta nu ne ramane decat sa participam la o expozitie,iar din ianuarie 2012,crescatorii de malinois trebuie sa se gandeasca foarte bine si sa-si organizeze fiecare crescatoria astfel incat in decursul anului 2012 sa poata efectua toate etapele pregatirii si sa reuseasca ca in momentul concursului sa aibe cel putin o colectie cu care sa poata intra in concurs.
Trebuie sa intelegem cu totii, ca cresterea canarilor malinois,fara ai pregati si fara a intra cu ei in concurs,este un lucru inutil,o munca facuta fara rost.
Fiind un canar de cantec,este absolut necesar sa-i punem in valoare ce are el cel mai de pret:CANTECUL
Cred ca a sosit momentul sa urcam urmatoarea treapta,sa lasam in urma mentalitatea de piata,mai ales acum, cand a luat fiinta si FEDERATIA ORNITOLOGICA ROMANA....care ne obliga la mult mai mult.

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Mai 2012 14:23 
Neconectat

Membru din: 13 Mai 2012 15:17
Mesaje: 3
STF2010 scrie:
salut Mihai,sunt Stefan din Bucuresti,spune mai multe despre acest club,te rog,eventual dc mai stii ca sunt si alti iubitori,crescatori de malinois in tara.Si eu cresc ac rasa de cativa ani,am cateva exemplare arbitrate in Italia,cu pedigree,etc.Ma bucur sa aud ca si in Romania incepe sa fie apreciat acest canar.Astept date noi despre clubul tau.Succes!



La ce va folosit domnul Stefan, sa mintiti ?
Va gasisem pe forumul AOR ca vindeti canari malinois.
Am vorbit la telefon cu dumneavoastra pe 15 mai 2012, 22 minute. V-am intrebat daca canarii dumneavoastra malinois sunt inelati AOR si cu fise de pedigree. Mi-ati raspuns ca sunt inelati AOR, dar ca "nu exista canari cu pedigree". M-am mirat deoarece aflasem ca exista, dar am zis ca poate cine stie, am inteles eu gresit. Cand v-am intrebat din nou mirata "cum nu exista canari cu pedigree ?", ati ras si ati spus "Ati auzit dumneavoastra ca are cineva asa ceva ? Nu exista nimeni in Romania care are canari cu pedigree !"
V-am spus atunci ca asta se poate verifica si o sa intreb la Clubul de canari Malinois. Dar uitati ce am gasit pe acest forum acum !
Ca din feb. 2011 inca aveati canari cu fisa pedigree !
Pacat ca unii incearca sa-i induca in eroare pe cei mai putin experimentati in domeniu, mai ales pe cei care vad ca sunt interesati intr-adevar. Daca cei care vor sa invete, si pun intrebari, dau de oameni care ascund anumite lucruri, se mai mira altii de ce nu mai ai incredere in oameni !
Am crezut initial ca absolut toti oamenii care intra pe acest forum sunt de buna credinta, nu mint, nu te induc in eroare.
Oricum, speranta moare ultima. Sigur sunt si multi oameni pe aici care merita toata increderea. Sper sa-i intalnesc, si sa le pot pune si intrebari la care-mi pot raspunde fara suparare, indiferent ce intreb.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Mai 2012 20:22 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2010 19:16
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
manus scrie:
STF2010 scrie:
salut Mihai,sunt Stefan din Bucuresti,spune mai multe despre acest club,te rog,eventual dc mai stii ca sunt si alti iubitori,crescatori de malinois in tara.Si eu cresc ac rasa de cativa ani,am cateva exemplare arbitrate in Italia,cu pedigree,etc.Ma bucur sa aud ca si in Romania incepe sa fie apreciat acest canar.Astept date noi despre clubul tau.Succes!



La ce va folosit domnul Stefan, sa mintiti ?
Va gasisem pe forumul AOR ca vindeti canari malinois.
Am vorbit la telefon cu dumneavoastra pe 15 mai 2012, 22 minute. V-am intrebat daca canarii dumneavoastra malinois sunt inelati AOR si cu fise de pedigree. Mi-ati raspuns ca sunt inelati AOR, dar ca "nu exista canari cu pedigree". M-am mirat deoarece aflasem ca exista, dar am zis ca poate cine stie, am inteles eu gresit. Cand v-am intrebat din nou mirata "cum nu exista canari cu pedigree ?", ati ras si ati spus "Ati auzit dumneavoastra ca are cineva asa ceva ? Nu exista nimeni in Romania care are canari cu pedigree !"
V-am spus atunci ca asta se poate verifica si o sa intreb la Clubul de canari Malinois. Dar uitati ce am gasit pe acest forum acum !
Ca din feb. 2011 inca aveati canari cu fisa pedigree !
Pacat ca unii incearca sa-i induca in eroare pe cei mai putin experimentati in domeniu, mai ales pe cei care vad ca sunt interesati intr-adevar. Daca cei care vor sa invete, si pun intrebari, dau de oameni care ascund anumite lucruri, se mai mira altii de ce nu mai ai incredere in oameni !
Am crezut initial ca absolut toti oamenii care intra pe acest forum sunt de buna credinta, nu mint, nu te induc in eroare.
Oricum, speranta moare ultima. Sigur sunt si multi oameni pe aici care merita toata increderea. Sper sa-i intalnesc, si sa le pot pune si intrebari la care-mi pot raspunde fara suparare, indiferent ce intreb.





Stimata doamna/domnisoara,
1. Am citit aberatiile dvs ( am fost "impresionat" de vehementa lor) si va mai spun inca o data ca nu v-am mintit cu nimic din ceea ce v-am spus. Acest lucru poate fi probat. Nu stiu cine v-a pus sa dati acest telefon , intr-adevar am vorbit peste 20 min.
2. Am incercat sa fiu dragut cu dvs, dorind sa va explic lucruri pe care se vedea ca nu le cunoasteti. Ori nu ati fost atenta la ce ati vorbit cu mine , ori a fost din cauza papagalilor care va urlau in cap si se auzeau in fundal.
3. Canarii malinois pe care ii am sint inelati FOI, deci din Italia, cu pedigree. Puii lor sint inelati AOR, deci din Romania si poate imi spuneti dvs de unde as fi putut obtine acest pedigree, pt ca in Romania nu exista la momentul inelarii lor.
4. In toata discutia noastra ati povestit despre canari cu cintec de privighetoare si nu mi s-a parut ca sunteti interesata de malinois.
5. Eu v-am dat nr mele de telefon si daca dvs sunteti o doamna respectabila , va rog sa-mi dati si dvs nr de telefon sa putem rediscuta si sa stabilim unde a fost neintelegerea, dupa care astept , tot in scris, sa va prezentati scuzele pentru nesimtirile pe care le-ati scris, fara a ma cunoaste.
6.In acest moment sunt membru FOR , intr-un club tinar , dar serios, de canari de cintec , ca vad ca va interesez eu mai mult decit canarii (deci nu ma veti gasi in piata Rahova , de unde mi-ati spus ca sinteti obisnuita sa cumparati canari).

Sper ca ati inteles ceva din acest raspuns si va iubesc si va accept asa cum sunteti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Mai 2012 13:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Buna ziua,ma simt obligat sa intervin in calitate de Presedinte al Clubului de Malinois si nu in ultimul rand de crescator.
Ce inseamna fisa pedigree?cred ca cu totii stim...este arborele genealogic al canarului(parinti,bunici,strabunici....)
Crescatorii din clubul malinois pot elibera fisa pedigree ptr. persoanele care solicita acest lucru...PENTRU CA DATORIA fiecarui crescator este sa-si noteze in registrul personal toti puii scosi,parintii lor s.a.m.d....asta in cazul in care urmarim sa avem o matca buna de unde sa rezulte un cantec pe masura.
DACA schimbam de la an la an pasarile,vindem puii,cumparam alte pasari,incrucisam cu alte rase,IAR VINDEM,este cam greu sa eliberezi fisa pedigree.
CLUBUL MALINOIS si crescatorii acestuia, urmaresc sa creeze linii valoroase de canari,sa imbunatateasca cantecul malinoisului,lucru ce nu poate fi facut daca schimbi tot timpul pasarile....vom avea tot timpul pasari cu caractere diverse in care este imposibil de fixat CANTECUL(TURELE).
Personal si eu am cumparat malinois din ITALIA si SPANIA,dar in momentul in care am achizitionat pasarile,PRIMUL LUCRU IMPORTANT,am cerut si fisa pedigree ca sa stiu cum sa fac imperecherile mai departe,dupa care au urmat puii inelati AOR sau FOR,dar care aveau in spate parintii FOI sau E2,acestia mai departe s-au reprodus,au scos alti pui care cum e si normal au in spate tot arborele genealogic.
Deci in momentul inelarii in ROMANIA, EXISTA FISA PEDIGREE A PARINTILOR.
Sa nu confundam fisa de concurs cu fisa pedigree.
ORICE CRESCATOR(in cazul nostru-MALINOIS) ESTE OBLIGAT SA ELIBEREZE FISA PEDIGREE a pasarii,daca aceasta este solicitata.
IN CAZUL IN CARE crescatorul refuza sa dea fisa pedigree sau sa vanda pasari care sunt incrucisate cu alte rase,decat MALINOIS,se vor lua masuri de sanctionare a persoanei respective,excluderea din CLUBUL MALINOIS,sau daca cere situatia,CLUBUL MALINOIS poate cere FEDERATIEI ORNITOLOGICE ROMANE,EXCLUDEREA DEFINITIVA din FOR.
FISA PEDIGREE atesta originalitatea pasarii,de aceea persoanele(incepatoare)care doresc sa cumpere o rasa anume,o pot face,luand-o de la crescatorii care cresc exclusiv aceasta rasa si sunt in Cluburile respective.
Este normal ca atunci cand o cumparati din alta parte(persoane,piata,pet-shop)aceasta pasare sa nu prezinte un minim de garantie.
Am facut aceste precizari,deoarece doresc ca lucrurile sa mearga intr-o directie buna,cum e si normal, ptr.ca.asa cum am mai spus,de acum FEDERATIA ne obliga la mai mult,iar in fruntea ei avem adevarati profesionisti,care impreuna cu celelalte CLUBURI de SPECIALITATE vom reusi sa schimbam MENTALITATEA CRESCATORULUI ROMAN.

Cu stima MIHAI STERE


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 18 Mai 2012 14:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Doamna a fost banata, tocmai pentru tonul incisiv si pus pe harta cu care a inceput de la primul post. Intaresc ideea ca acesta este un forum al discutiilor constructive si nu al certurilor si al razbunarilor. Orice problema personala aveti, rezolvati-le in privat si nu poluati forumul.
Multumesc de intelegere,
Admin

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România