Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 14:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 199 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Clubul Român de Canar Slavujar
MesajScris: 05 Ian 2011 15:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Pentru iubitorii cantecului de privighetoare interpretat de o rasa de canar numita SLAVUJAR (privighetoare) selectionat de ani buni de vecinii nostri sarbi,acum puteti intra pe YOUTUBE screti canar slavujar de romania,si va puteti delecta cu cantecul lor.
Daca aveti ceva comentarii de facut va rugam sa le faceti in cadrul acestui topic, poate ma ajuta un moderator sa puna adresa direct.
MULTUMESC.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD


asta e nea Florica?
mie nu imi place cum suna...dar eu am urechea deformata de perusi :twisted:
nu mi se pare ca seamana decat foarte putin cu privighetoarea.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
Sustin opinia lui methos, suna chiar foarte strident.Oricum este o obtiune aceasta rasa pentru cei care fac asta pe malinois.

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 20:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Nu e cazul sa sustineti opinia nimanui. :)
Eu cred ca suntem suficient de mari sa avem fiecare parerea personala. Pana la urma vorbim de gusturi aici. Sincer mie mi-ar place sa cante canarii mei de culoare asa...Da' na! Nu poti sa le ai pe toate. Am sa va fac si eu o demonstratie ca sa vedeti diferenta.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2010 16:19
Mesaje: 109
Localitate: Craiova
Mie nu-mi place cum suna cantecul lor. Dupa parerea mea nici nu se compara cu Roller-ul. Iar in ceea ce priveste cantecul de privighetoare eu unul nu sesizez nici o asemanare .... Dar eu unul nu cresc canari de cantec si oricum nu prea am ureche muzicala asa ca s-ar putea sa ma insel ;)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Din pacate Mihai, nu te inseli.... Nu o sa cante niciodata privighetoare canarul(decat mult pe langa), iar rollerul, intradevar e unic.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 22:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Acuma daca tot suntem la momentul adevarului trebuie sa recunosc ca pe mine nu ma atrage si nu m-a atras niciodata cantecul Rollerului. Mi s-a parut intotdeauna plictisitor, infundat si fara ruperi de ritm. In nebunia mea, piuitul strident al canarului de culoare ma tine alert si vioi, imi creaza o alta stare de spirit. :D
Dar asta nu inseamna ca nu apreciez munca celor care indragesc cantecul rollerului. Pentru ca pana la urma despre asta vorbim aici. De pasiune dusa pana la extrem.

Si atunci de ce sa furam visul unor oameni, doar pentru ca noua ni se pare ca visam mai frumos?

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 22:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Mai baieti iar v-ati infierbantat pentru nimic...
Eu am zis doar ca mie nu imi place, nu am zis hai sa vedem daca e bun sau nu si apoi sa ii infieram pe unii sau pe altii. Oamenii sunt pasionati si sunt 100% convins ca pasiunea lor e la fel de buna ca a mea.
Eu ii respect in egala masura pe cei care incearca sa imbunatateasca si rolleri si slavujarii si perusii si cainii si caprele si orice. Mi se pare un lucru extraordinar sa contribui la dezvoltarea si popularizarea unei rase, oricare ar fi aceea. Sa vezi tu ca datorita efortului pe care l-ai depus ani si ani la rand (poate), rasa ajunge la urmatorul nivel. Din acest motiv ii sustin si o sa ii sustin pe cei care cresc canari de cantec de privighetoare in Romania chiar daca mie nu imi place cum suna. Oamenii au un hobby si merita sa si-l dezvolte in liniste si dupa cum vor ei. Sa ajunga si ei sa aiba un club propriu, sa isi dezvolte pasiunea si sa o popularizeze.
Deci, sa le uram noroc si succes in pasiune!

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2011 23:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2010 16:19
Mesaje: 109
Localitate: Craiova
Eu unul mi-am exprimat opinia in ceea ce priveste cantecul acestei rase de canari dar am si specificat ca nu cresc canari de cantec . Sunt de acord cu amandoi (Methos si Docky) si sunt constient ca in spatele acestei rase (apreciata sau nu de unii sau altii) stau ani de zile de munca asidua.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2011 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Baieti aceasta rasa de canari este creata pentru a imita cantecul de privighetoare,acum ca nul imita perfect, probabil ca nu asta sa dorit,ci doar partile m-ai reprezentative din cantecul privighetorii ,si canarul malinoise are parti de privighe. care chiar sant punctate an concursuri,eu la acesti canari am auzit chiar ture de roller si malinoise ceia ce denota ca au sange si din aceste rase ,deci ce trebuie remarcat la acesti canari este faptul ca tot lotul pe care ai auziti au cantecul la fel,nu sant cazuri singulare la un canar sau doi care canta acest cantec,eczista o selectie riguroasa la aceste pasari ca sa le faci sa cante toate la fel. Toti stim cum canta un canar nu cred ca este pasarar sa nu fi ancercat macar odata sa puna banda cu privighetoare sa-i cante canarii m-ai frumos,si ati vazut ca nu iese nimic,eu unul ca fost crescator de canari de cantec apreciez acesti canari, si sant suporter al acestor canari cu toate ca nui cresc.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 199 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România