Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 13:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 199 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Ian 2011 17:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
asa da...foarte tare.
imi place cand vad oameni hotarati si cu un plan bine pus la punct!

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 17:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
DA, a anceput sa se faca lumina in privinta acestei rase de canar, este un pas anainte pentru cei care se ocupa cu cresterea acestei rase ,acum poate sa vada toata lumea ce se cere de la cantecul acestui canar ,turele sant punctate si evaluate pe baza unei foi de arbritaj ,da domnule competitia deja a anceput, m-ai ramane sa si avem concurenti cu care sa ne mandrim la viitoarele concursuri.
Multumim domnului SORIN pentru deschiderea de care a dat dovada cu acest material despre acesti canari,m-ai ramane sa le puneti la dispozitie si cate un CD cu toate aceste ture.
Sa-i uram succes clubului roman de canari de cantec SLAVUJAR

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 19:10 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Care este diferenta intre : Canarii Slavujar (canar cu cantec de privighetoare) si Canarii Flawta (canar tot cu cantec de privighetoare)?
Cantecul se transmite genetic? sau este nevoie de o anume partitura compusa de cineva,care este arbitru si stie ce parti au valoare in concurs, pentru a invata repertoriul (omologat) banuiesc,ca unic pentru a nu da ocazii la discutii si interpretari in randul crescatorilor.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 19:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
NOS_KPT scrie:
Care este diferenta intre : Canarii Slavujar (canar cu cantec de privighetoare) si Canarii Flawta (canar tot cu cantec de privighetoare)?
Cantecul se transmite genetic? sau este nevoie de o anume partitura compusa de cineva,care este arbitru si stie ce parti au valoare in concurs, pentru a invata repertoriul (omologat) banuiesc,ca unic pentru a nu da ocazii la discutii si interpretari in randul crescatorilor.

Din ce am citit in cele de mai sus este nevoie de "banda". Oare ce canta daca nu li se pune banda :?:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
succes clubului slavujar ;)

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Observ ca nu mi-am racit gura degeaba pe la expo bucuresti si unele idei au fost deja preluate de iubitori acestei rase ,va asigur ca aveti tot sprijinul nostru a celor implicati in aceasta pasiune ornitologica .
Va doresc mult succes cu clubul si va asteptam mereu alaturi de noi la expo AOR.unirea tuturor creaza forta. ;)

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 22:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
cristianu scrie:
Oare ce canta daca nu li se pune banda :?:

Mi se pare oarecum irelevant, atata vreme cat standardul rasei cere ca acest canar sa cante dupa o "tema" data.
E ca si cum ai intreba oare cum arata canarii rosii daca nu le-ai da caroten? Pe cine intereseaza :?:

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Ian 2011 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
O parere personala este ca la acesti canari s-a lucrat foarte mult sa ajunga sa reproduca acele parti si chiar pe doua tonuri.Eu am fost invitat de Sorin sa ascult pe viu aceste pasari si credeti-ma ca mi s-au parut ireali...deci ideea de baza este sa poata sa le reproduca partile grele de privighetoare care credeti-ma ca m-au uluit.
Eu nu ma prea pricep la cintec,de-a lungul timpului am ascultat ceva canari cu partile usoare de privighetoare si nu mi s-au parut speciali,dar usurinta cu care slavujarii reproduc parti foarte grele este de necrezut.

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 11 Ian 2011 00:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Amadeus,exista 3 rase principale care sunt elita CANARILOR DE CANTEC si care omul i-a obtinut de la canarul salbatic"serinus canarius".Acestia sunt:canarul Malinois Waterslager,canarul Harz si canarul Timbrado.Deasemeni sunt recunoscuti pe plan mondial,cu o istorie grea in spate.Eu ma refer strict la varfurile Canarilor de cantec.Este gresit sa gandesti ca orice canar din orice rasa este"rege" in cantec.Cum ar fi ca un canar yorkshire sa se intreaca intr-o partitura de cantec cu un malinois,timbrado sau roller,sau un canar de culoare ....iti dai seama ca ar fi un fiasco total.FIECARE pasare are frumusetea sa,cantecul sau,dar cand vine vorba de Canari de Cantec,etalonul este HARZ-MALINOIS-TIMBRADO.Exista o diferenta majora intre turele cantate de cei trei,dar in ceea ce priveste ordinea in care se intra dintr-o tura(proprie) in alta,nu exista practic asemanare.De-a lungul timpului omul a facut,face si va face incrucisari intre rasele distincte de cantec,intre canarii de culoare+canari cantec sau canar postura +canar cantec,in speranta obtinerii unui cantec mai bun......Mie personal imi place malinoisul si ti-am zis ca sunt SUBIECTIV.Malinoisul este canarul care daca ii studiezi cantecul ,vei vedea ca este unul foarte complex si iti poate face surprize,pe cand ROLLERul(care are o valoare de necontestat) a intrat pe cateva ture principale ....si s-a oprit.(ma refer pe plan mondial).Malinoisul este mereu in cautare,vrea sa descopere noi variante ale compozitiei cantecului,ale caderilor de apa.Pana la urma sa fim fericiti ca avem aceasta pasiune a pasarilor si sa crestem numai pasari sanatoase cu care sa ne mandrim in expozitii si concursuri.

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 11 Ian 2011 02:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Docky scrie:
cristianu scrie:
Oare ce canta daca nu li se pune banda :?:

Mi se pare oarecum irelevant, atata vreme cat standardul rasei cere ca acest canar sa cante dupa o "tema" data.
E ca si cum ai intreba oare cum arata canarii rosii daca nu le-ai da caroten? Pe cine intereseaza :?:


Nu e deloc irelevant Marius. Un canar necolorat stiu cum arata(si cred ca toata lumea a vazut), iar acest aspect legat de cantec l-am ridicat din pura curiozitate. Astept parerile adeptilor acestei rase, care probabil au luat contact cu ceea ce ma intereseaza.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 199 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România