Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 08:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Dec 2012 12:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
INAINTE de a instra si eu in aceasta discutie tin sa transmit salutarii tuturor membrilor si iubitorilor de pasarii care frecventeaza acest forum.DOMNILOR PROBLEMELE ACTUALE SINT MULTE ATIT IN A.O.R CIT SI IN F.O.R.; CONDUCEREA LE-A FACUT FATA SI CRED CA PINA ACUM A FACUT TOT POSIBILUL SA REZOLVE SI CHIAR A REZOLVAT FOARTE MULTE DIN ELE.SA CONSTRUIT CEVA SI SA NU UITAM CA ACUM 3 ANI NU ERA NIMIC ,DAR E NORMAL SA MAI FIE SI DEPASITII DE MICI PROBLEME .EU AM FOST MEREU OAIA NEAGRA SI AM CRITICAT SI AM FACUT PROBLEME MEREU FIIND OBISNUIT CU STANDURILE DE AFARA ,DAR IN ACESTI 3 ANII AM INTELES SITUATIA ACTUALA A ORNITOLOGIEI IN ROMANIA ASA CA TREBUIE SO LUAM USOR PAS CU PAS. TOATE ACESTEA NU SE POT REZOLVA FARA IMPLICAREA NOASTRA A TUTUROR NU NUMAI A 7-8 MEMBRII.TREBUIE TINUT CONT SI DE POSIBILITATILE FINANCIARE IN ACEST MOMENT ALE F.O.R-A.O.R.,MULTE SAU REALIZAT SI AU FOST POSIBILE DOAR CU AJUTORUL FINANCIAR PERSONAL AL UNOR MEMBRII (NU O SA DAU NUME).POATE ANUL ACESTA NICI NU ERA POSIBILA ORGANIZAREA EXPOZITIEI DOAR CU FONDURILE DIN COTIZATIE,FARA AJUTORUL SPONSORILOR SI A CITORVA PERSOANE(NICI AICI NU O SA FAC NUME DOAR LE MULTUMESC).
-ACUM CEA MAI MARE PRIORITATE ESTE REPREZENTAREA ROMANIEI IN IANUARIE LA C.O.M.(SI AICI SINT MULTE DE SPUS DAR ..........)



Acum as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva mai pe scurt si pe intelesul oltenilor ;) :-care este problema principala a acestei discutii,ca a degenerat putin si au inceput nominalizarea de persoane si exemple de ce si cum.....
Poate reuseste cineva sa-mi adreseze o intrebare mai scurta.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 14:55 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2009 21:19
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
Cristi,

Omul vrea un loc adecvat pus la dispozitie de catre Asociatie al carei membru este,pentru a -si putea vinde surplusul de pasari.

Restul, ii explica ca mai intai,trebuie sa demonstreze calitatea subiectilor scosi la vanzare prin participarea la expozitii si notarea acestora de catre arbitrii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Acest loc din cite stiu eu momentan asociatia nu-l detine si nici nu-l poate creea,insa de cite ori a organizat expozitii in limita spatiului disponibil si a conditiilor oferite de spatiul inchiriat a dat posibilitatea membrilor sa isi expuna pasarile la vinzare.
De asemenea a oferit posibilitatea ca cei care doresc sa isi vinda surplusul de pasarii so faca aici pe forum la rubrica vinzarii.
INSA ideea nu-i rea ,un loc in care crescatorii de pasari exotice sa se intilnesca ,sa expuna surplusul de pasarii , sa faca schimb de opinii ,sa pune bazele unor proiecte ornitologice sau pur si simplu sa se cunosca intre ei, ect.Dar un asemenea loc (spatiu) cred ca este ceva imposibil de realizat in momentele actuale datorita costurilor atit financiare cit si a resurselor umane care trebuie sa se ocupe de buna functionare a acestuia.
Chiar daca sar realiza cred ca doar la nivelul fiecarui oras sau judet se poate realiza unul,este greu sa stringi totii crescatorii din tara intr-un singur loc ,pe o anumita data intre anumite anumite ore.vezi exemplu expozitiei.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2012 22:36
Mesaje: 103
Localitate: Constanta
Dar asta nu este un motiv temeinic , ca acest domn sa defuleze in aceasta maniera agresiva , prin toate orificiile , frustrarile acumulate de propria-i neputinta . Kennedy spunea candva : "........." , scuze , nu-mi mai amintesc bine ce ......... , poate isi va aduce dumnealui aminte ... si va face o conexiune .
Este absolut normal sa avem , uneori , pareri diferite , dar asta nu ne permite sa improscam cu noroi in stanga si-n dreapta , pentru a ne impune aproape fortat , propria parere . Cunosc multi , astfel de "crescatori" , care sunt atrasi in mod deosebit de latura comerciala , nedand doi bani pe cea competitionala . Astfel de "crescatori" , sunt in general mai in varsta si adopta o atitudine agresiva in momentul in care intalnesc altfel de opinii , contrare celor proprii , ei fiind convinsi ca detin adevarul absolut . Probabil ca astfel de atitudini sunt si efectul functionarii defectuoase a anumitor sisteme , printre care si sistarea gratuitatilor , sau compensarea platii unor retete medicale care prevad un anumit segment de medicamente .

_________________
http://anefi.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 18:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mai 2011 22:32
Mesaje: 46
Localitate: Cluj-Napoca
Ma scuzati ca ma bag si eu in seama .
Din cate imi aduc aminte au fost invitatii pe acest forum la cel putin doua expozitii cu vanzare la Zoo Pet Fair. Asa cum a precizat si @CostinButaroiu la Bucuresti s-au prezentat doar cativa crescatori cu pasari desi standul era oferit de organizatori( crescatorii aveau ,,sarcina,, sa-si aduca pasarile din crescatorie),
La Cluj a fost organizata o astfel de expozitie cu vanzare in aprilie 2011. Nu-mi aduc aminte sa fi fost multi crescatori inscrisi in A.O.R. cu pasari expuse.
Fac si o propunere - In Ianuarie 2013 se organizeaza la Cluj o expozitie cu vanzare (ce-i drept pentru porumbei etc). Cati crescatori A.O.R.-isti se inscriu ca sa vina sa-si expuna/vanda pasarile?
Astept oferte -- spatiu este !!!


P.S. A 15-a persoana care se inscrie are cazare asigurata.
Va inscrieti?

_________________
Imagine

http://kjean.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mai 2011 22:32
Mesaje: 46
Localitate: Cluj-Napoca
- pentru a va aduce aminte de cele cateva pasari aduse am adaugat cateva poze -


Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Imagine

http://kjean.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 19:06 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
Anefi.sunai,ai gresit ,avem cam aceeasi varsta ,nu vreau sa imi impun parerea cu forta ,insa la tine nu ma mira ,esti filozoful forumului .Maniera agresiva ti se pare pentru ca nu esti obisnuit sa fi contrazis ,bai baiatule .Este caracteristica unora stiu eu care ...Frustrat nu sunt si iti voi dovedi la primul concurs ce se va desfasura acolo ,la voi in constanta .Ne vom cunoaste mai bine si iti vei schimba impresia ; Pana la urma bati unde bati ,retete medicale sau sistarea gratuitatilor,s-ar parea ca te afecteaza si tu stii de ce .Nu vezi unde ai ajuns cu propunerea mea ,ajungi sa jignesti voalat ,asa crezi ca se va uita .Dar sigur nu se va uita !!!Florica a incercat sa fie maleabil ,intelegator cu doleantele unora si a incercat sa stinga un conflict izbucnit din ambitia unora de valoare ridicata.Numele meu iti spune ceva ? al tau nu-mi spune nimic decat ca ai avut ceva iesiri filozofice pe acest forum ,unde se pare k la asa ceva ai valoare si nu te intrece nimeni.....Deocamdata.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 19:59 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2010 20:51
Mesaje: 70
Localitate: bucuresti
anefi sunai ai 3 colivii si 4 adapatori. dar esti mai virulent decat crescatori adevarati.
cred k tu esti ala cu adevarul absolut .hai sa lasa m crescatori adevarati sa vorbeasca.
si noi incepatori sa invatam ;)

_________________
http://GRINGO.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 20:33 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2009 21:19
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
GRINGO,

Adevarat graiesti,pana la pasari tu mai ai de invatat ce unde si cum se foloseste articolul hotarat!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
VA ROG SA REVENITII LA SUBIECTUL CARTELEI SI SA NU VA MAI ATACATII PERSONAL ASFEL O SA FIU NEVOIT SA DAU AVERTISMENTE SI CHIAR O SA INCHID SUBIECTUL.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România