Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Dec 2012 00:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2011 00:10
Mesaje: 135
Localitate: IASI
Va salut pe toti care participati la aceasta discutie!

(Apropo pentru cei care nu agreaza id-uril ma numesc Dan din Iasi...)

NU o sa incerc sa tin partea cuiva pentru ca in urma cu cateva luni am incercat si am fost subtil faultat de un crescator (cu pasari de valoare) .... care culmea .... anul acesta nici macar n-a expus..(!?).

Ma ocup cu pasari de la varsta de de 16 ani (adica de cca 24 ani..cu mici pauze) si imi permit sa clasific pe DETINATORII de pasari in:
- crescatori (cu participare sau nu in EXPO);
- pasionati;
- comercianti;
- mercenari;
- braconieri-comercianti ( care nu au disparut ci numarul lor creste datorita celor care cumpara si accepta acceste indigene capturate) ;

Ultimile 3 categorii nu au nici o legatura cu nici o Asociatie Ornitologica....

Cateva concluzii personale:
1. De vandut pasari nu cred ca este o rusine sa vinzi in piata, pe net, targuri etc. - chiar daca ai luat locul 1 la EXPO. Conteaza cum vrei sa te pozitionezi in acest domeniu.
2. Preturile fiecarei pasari se stabileste dupa o logica sau nu, a fiecarui crescator in parte...(Se stie ca o pasare buna achizitionata din afara Romaniei o cumperi cu peste 100 EUR - canar. Cine iti da in piata pretul acesta? Asa ca daca fiecare isi pierde sau nu banii in piete e problema lui..)
3. Am invatat si viata mi-a demonstrat ca o pasare buna si sanatoasa o cumperi de la crescator de ACASA. De ce? Sunt multe argumente care vor umple o pagina....
4. Din punctul meu de vedere Concursul/Expo e ceva, targul si piata sunt altceva. Nu cred ca ar trebui amestecate ci doar poate sa vina unul un completarea celuilalt.
5. Referitor la acele asociatii dinainte de 1990.... Erau Ok, dar mentalitatea proasta de la multi dintre membriii de atunci s-a transmis (cred ca genetic) si la generatiile noi. O sa va dau un exemplu: erau membri care aveau 5 canari si achizitionau mancare (oarecum subventionata) si in special Phalaris (care nu prea se gasea) cate 6 saci la 6 luni... De ce? Raspunsul il au in general fanii pietelor si targurilor...Nu mai stiai daca acel crescator creste pasari sau ''creste'' mancare pentru pasari...
De multe ori iti era rusine sa te uiti la pasarile expuse in magazinul asociatiei...
6. Am sa anunt din timp toti membrii AOR cand va fi la Iasi cate un PET EXPO sa vedem cine o faca un drum de peste 400 km sa vina...si pe urma sa ''tragem'' uniii in altii.
7. Cea mai mare porblema la noi nu este sa vedem cum sa facem sa fie ok in curtea noastra ci sa copiem sau sa facem rau vecinului ca sa nu fie mai bun ca mine...

Intrebare: Crede-ti ca un crescator (in adevaratul inteles al cuvantului: cu matca formata, cu criterii de selectie ,,dure'', cu intentii SOLIDE de participare la Concurs - indiferent de locul unde va fi si cheltuiala pe care o va avea - are timp sa se duca la Monor (un exemplu de targ) si sa umple o duba cu perusi, canari si exotice? Cand el de fapt creste canari?
Crede-ti ca o pasare de calitate se vinde la ora 2,00 AM la lumina lanternei si se tine intr-o colivie mica cu alte 30 de exemplare?
O sa va intrebati cum am aflat astfel de lucruri? Am plecat cu cativa ,,crescatori'' ca sa-mi cumpar 2 perechi de Spit si 2 perechi de Piept Auriu (pe care nu le gaseam in ''zona'' sau daca le gaseam erau supra evaluate), costurile de deplasareafiind minime pentru ca eram mai multi...

Sunt de acord cu Nea Florica ca sa fim putini mai duri cu calitatea de membru, cu conditiile pentru urmatorii ani pentru acei fani doar ai inelelor AOR. Oricum acei putini platesc arbitrul, taxe, etc.


In incheiere pot afirma ca PASIUNEA VA GENERA COMERTUL SI NU COMERTUL CREEAZA PASIUNE !!!



O seara buna domnilor!

P.S. Si eu sunt de parere ca Expozitiile anuale sa se tina si in alte localitati cum ar fi Constanta, Targosvite, Brasov, Cluj etc.
Un exemplu: se poate hotara locatia in functie de locatia crescatorilor cu cele mai multe premii, etc.

_________________
Bafta si realizari maxime!!
DS98
0744152469


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Dec 2012 10:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Foarte bine zis, Dane!
Si eu sunt de aceeasi parere ca pentru a cumpara o pasare buna trebuie intai sa initiezi o relatie cu crescatorul de la care vrei sa cumperi, apoi sa il vizitezi ideal o data, de doua ori si apoi sa cumperi.
E scump, intr-adevar dar parerea mea este ca numai asa poti cumpara pasari de valoare.
Sunt anumiti crescatori de top care nici nu te primesc in vizita daca nu vii cu cineva cunoscut sau recomandat de cineva si nu iti vand niciodata pasari la prima vizita. Poate parea stupid dar totul are o logica.
La noi nu se apreciaza nici munca si nici cheltuiala facuta de un crescator de valoare. Nu se iau in calcul costurile cu drumul, cu mancarea de calitate fara de care nu se pot creste pasari de calitate, si daca cere cineva un pret de 1-2-300 pe o pasare care de afara s-ar achizitiona cu 50-100-150EUR plus costurile de transport dus-intors si cazare, toata lumea sare ca e exagerat.
In piete, dupa parerea mea de om patit in numeroase randuri, nu se vor vinde niciodata pasari de calitate, de aceea am parerea pe care o am.
Nu se vor vinde pentru ca nu sunt conditii - in mod cert eu nu imi voi inghesui pasari de calitate cu care sa poata omul reproduce si de la care sa aiba rezultate in colivii si sa merg cu ele in targ cu alte sute sau poate mii de pasari si apoi sa le aduc inapoi in crescatorie pe cele pe care nu le-am vandut. Daca m-as duce as baga pasari de care nu imi pasa si le voi da la pret mic pentru a ma scapa de ele si pentru a ma asigura ca nu le aduc inapoi acasa cu potentiale boli sau paraziti colectati din targ.
Deci ce rost are sa investesc sute sau mii de euro in pasari de la crescatori de prestigiu din tara sau strainatate si apoi sa le scot la targ pe zeci sau 1-200 de lei, in incercarea de a-mi amortiza investitia??
Am mai zis-o si o repet, nu cred ca poti amortiza investitia in pasari de calitate prin vanzarea de pasari. Nu in conditiile in care urmezi regula de a vinde 10 pasari si cu bani stransi cumperi una in scopul de a evolua inca un pas in ceea ce priveste calitatea pasarilor proprii.
Ideea din spatele acestei @reguli@ este ca pentru a face un pas inainte cu toata matca trebuie sa cumperi o pasare cu trei pasi peste ceea ce cresti tu vanzand pasari cu un pas sau mai mult inapoi fata de calitatea actuala. Sper ca ma fac inteles...
Acesta fiind un hobby si nu o afacere, ideea e sa accepti pierderile materiale pentru castigurile spirituale sau psihice, cum vreti sa le spuneti. Asta e ideea unui hobby, nu? Sa te destinzi si sa te relaxezi...
Plus, daca piata nu se organizeaza in orasul tau, ce rost are sa mergi? Te mai costa si benzina, mancarea, eventual cazare, toate trebuind amortizate din pasarile vandute deci e nevoie fie de preturi mai mari fie de pasari mai multe si uite asa cercul vicios incepe, la sfarsit nu cred ca iti ramane mare lucru sa cumperi mancare pentru pasarile de acasa sau o pasare pentru a evolua.
Eu sigur nu voi veni la Bucuresti sau Iasi sau unde s-ar organiza aceste piete doar pentru a vinde pasari.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Dec 2012 22:36 
Neconectat

Membru din: 27 Mar 2012 11:10
Mesaje: 66
Localitate: galati
Buna seara,tuturor participantilor la acesta discutie.
Eu sunt mai nou in ale pasaritului si sper sa nu deranjez.
Parerea mea e ca un crescator care se respecta nu prea il gasesti in targuri sau piete.Totusi pentru acesti crescatori am si eu o intrebare:Ce faceti cu surplusul de pasari,care nu le vindeti?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Dec 2012 23:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
mihaid05 scrie:
Totusi pentru acesti crescatori am si eu o intrebare:Ce faceti cu surplusul de pasari,care nu le vindeti?


De ce crezi ca nu ii gasesti in targ? Pentru ca nu raman cu pasari.
Exista crescatori care nici nu reproduc cate pasari ar putea vinde. Bineinteles vorbesc despre crescatori de valoare la nivel mondial care vand pasari in toata lumea, nu doar in tara sau pe continentul in care traiesc.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Dec 2012 23:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Este normal sa vinzi din pasarile pe care le ai in plus.Acum...fiecare isi alege modalitatea in care o face si nu trebuie sa fie judecat,daca e sau nu un crescator respectabil.Reclama ne putem face pe internet,pe forumul AOR,in Expozitia anuala prin rezultatele obtinute,dar totusi nu e o rusine sa vinzi in piata....pentu ca,nu trebuie sa uitam...ca multi ani,pana sa se infiinteze AOR-ul...piata a pastrat legatura intre crescatori.Faptul ca acum pietele si targurile nu ofera conditii prielnice vanzarii pasarilor...e o problema care tine de Administratiile locale,nu de FOR.

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 00:01 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
Methos ,cred ca ai o problema .........e a ta si pastreaz-o ,ca si parerea dealtfel;daca citesc bine cele 25 de randuri ale tale ai expus ceva ce pe mine unul nu ma intereseaza daca iti amortizezi cheltuielile sau nu ;eu nu asta am dorit sa reflectez.Peste doi ,trei ani vei intelege de ce .Sa mai cresti ,sa acumulezi experienta daca poti si dupa sa te grabesti cu anumite afirmatii.Deocamdata am dovedit ca am bun simt, dar pot dovedi contrariul oricand .Generalizezi anumite actiuni ale unora ,ca totul are o logica sau nu ,ba ca nu se vor vinde ca nu sunt conditii,de parca ai stii tu ce conditii pot avea alte piete ,ba ca o dai intr-una cu amortizarea cheltuielilor.........tu ai impresia ca acei crescatori adevarati nu stiu ce inseamna asta?? esti lupul moralist si ai incins subiectul asta nejustificat........sau poate ai anumite avantaje dupa urma acestor contradictii !!! in orice caz ,am vazut ca esti precum in haita ,dupa ce ti-a aruncat-o la fileu ,ai zis hap si ai inghitit-o.Dupa ce mi-ai urat succes ,crezi ca mai erau nevoie de alte explicatii sau iti place sa te contrezi ca sa treaca anul ??? te repeti,vrei sa te faci inteles .............s.a.m.d. METHOS,cine a inteles intelege ce vrea ,nu trebuie sa convingi neaparat cu ideile tale ,nu este obligatoriu ca toata lumea sa accepte ce vrei,ce crezi asa cum ideea mea nu este impartasita de toti.Asa ca pana la urma poti sa scrii cat doresti si sa te contrazici cat vrei .Eu mi-am spus o parere ,restul fiecare spune ce crede .Insa crezi ca daca te repeti influentezi cumva opinia celorlalti sau doar iti place sa scrii ?!? Iar daca nu vei veni la Bucuresti doar pentru a vinde pasari ,atunci nu te opreste nimeni sa si cumperi sau sa vii sa te relaxezi ,sa te destinzi cu riscul de a NU amortiza tot ce aduci in discutie.............Si ii raspund domnului din Galati pe care nu il cunosc ,pentru ca nimeni nu a facut-o pana acum ....domnul Mihai ,va raspund numai dvs ,eu recunosc ,ma duc foarte rar in targ,desi sincer ,nu vreau sa fiu ipocrit,m-as duce mai des .Am vandut in targ aceleasi pasari dle,nu bolnave ,nu ,,valoroase sau mai putin valoroase''.Cum am vandut pe net asa am vandut si in targ. Am facut si cadouri ,asa este cand cresti din pasiune,nu te gandesti neaparat numai la amortizari.Eu unul cresc din pasiune si surplusul de pasari il fac cadou,il vand in piete sau imbatranesc la mine .A m malinoise de 5 ANI , inelul spune ,nu eu.Asa ca iertati-mi sinceritatea ,dar eu am transmis un mesaj de mobilizare si au intervenit anumiti membri care nu sunt de acord cu mine si eu cu ei . Asta ca sa fiti convins ca bascalia este un sport national la romani ,si ca veti mai intalni astfel de discutii ,pe net,in piete,targuri,obor,expozitii s.a.m.d.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 00:07 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
,,De ce crezi ca nu ii gasesti in targ? Pentru ca nu raman cu pasari.
Exista crescatori care nici nu reproduc cate pasari ar putea vinde. Bineinteles vorbesc despre crescatori de valoare la nivel mondial care vand pasari in toata lumea, nu doar in tara sau pe continentul in care traiesc.''

Methos -cateva exemple daca poti ,cu nume ,date ,daca tot afirmi asa ceva .....Sa inteleg acum ca ,crescatorii sunt de valoare !!

Aveti dreptate dl Costin ,piata a tinut legatura intre crescatori mult timp pana sa apara netul si altele .Dar pana la urma toti avem surplus de pasari .....din 5 pui ,poate doar unul este valoros sau nici unul sau invers .Va salut si va doresc productie frumoasa in sezonul ce urmeaza ,bineinteles pana atunci ,SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
...in dorinta mea de a coopta cati mai multi in AOR , m-am intalnit cu expresia : si ce primesc? seminte, vitamine,etc? Domnilor(sau domnule), piata o vom face noi dar, mai intai hai sa expunem calitate...Majoritatea vrea sa primeasca inainte sa ofere! Foarte balcanic...
Ideea domnului Sorin Florea ca doar cine expune sa aiba dreptul sa vanda e PERFECTA! Pai, unii ar vrea sa transformam expo intr-un targ ? Poate si cu porumbei si cu gaini la un moment dat? Sunt pt un un spatiu amenajat in acest sens dar mai intai arata calitatea stocului in expozitii!...chiar, RAZVAN, ai expus pasari anul acesta ? Daca nu, atunci nu vad sensul discutie! Exista p-ta 16 Februarie si acolo e posibil sa vinzi pasari asa cum o facem si noi ...Si de fapt e simplu, participa la expo 2013 si ai dreptul sa vinzi si pasari !
Acest forum s-a nascut pt promovarea calitatii, a sistemelor de management, a teoriilor benefice si nu pt (doar ) profitul celorlalti .

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 10:39 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
Gxgstandard ,observ ca ai fost lovit in orgoliul propriu ,nu inteleg de ce ,din moment ce ai vandut in expozitii si ai toate privilegiile in sensul asta .Aduci in discutie dreptul de a vinde ,ca expui calitate ,ca facem ,ca dregem ;calitate si iar calitate ,ma intrebi daca am expus si iti raspund ca nu ,nu sunt pregatit ,ca ideea este perfecta si te-as corecta ;mai bine zis decizia ,ca a fost o decizie .Decizia de a nu vinde decat daca expui .......sa zicem ca este regulamentul de ordine interioara al federatiei ,care a fost facut probabil fara vreo adunare generala ,fara sa se consulte toti membrii federatiei .Imi spui ce drepturi voi avea daca expun ,esti cumva consilierul juridic al federatiei ?Poate nu stii ca TOTI membri afiliati la aceasta federatie au aceleasi drepturi si ca sunt reprezentati juridic din moment ce fac parte din aceasta federatie ?? sau nu cumva drepturiile sunt preferentiale si obligatiile sunt pentru toti .Dar stii care este problema,cunosc persoane din conducerea acestei federatii care au puterea sa discearna intre ce am scris si ce vreau ,si ce probleme ridici :ce profit crezi ca promoveaza acest forum ????il invoci ,argumenteaza din moment ce il invoci cu asa ardoare.Daca cineva are opinii diferite asta nu inseamna ca suna balcanic ,si pana la urma chiar suntem in balcani ;Daca ne este rusine, la altii nu le-a mai fost rusine si au reusit.....au creeat rase de canari ,cantece specifice raselor respective tot din opiniile si pareriile diferite care pana la urma au ajuns la un consens . Daca te-am deranjat prin parerea mea este problema ta ,cum am mai spus ,nu poti obliga sau impune ca toti membrii sa aiba aceleasi pareri; Continua sa expui calitate si vei starni admiratia unora,invidia altora,rautatea altora tocmai din rautatea si ironia ta;dreptul la discutii nu mi-l vei lua Tu niciodata pentru ca sunt membru si am ,,dreptul'' la aceste discutii chiar daca expun sau nu expun; Discutia s-a dorit a fi una constuctiva si nicidecum rauvoitoare asa cum reiese de la tine si de la Methos. Dar ca sa imi spui ce drepturi am sau ce drepturi nu am ,asta s-ar putea mai tarziu sa se rasfranga asupra ta ;ai facut atac la persoana si poate nu stii ce inseamna asta .Juridic vorbiind ,pentru ca tot m-ai luat cu drepturi si obligatii.Iar daca tot ai pomenit de forum ,esti pe forumul unei federatii cu statut juridic !!! Nici macar nu vrei sa stii cat de mult conteaza ce ai scris;

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 17 Dec 2012 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Ma vad nevoit sa intervin in aceste discutii care vad ca nu se mai termina.Pe parcursul expozitiei de la Bucuresti au fost multi crescatori care bine mersi vroiau sa-si expuna pasarile spre vanzare in cadrul expozitiei ,dar ei nu mai sant membri, sau nu au fost niciodata,era normal sa le fie interzis sa-si expuna pasarile.Clubul Slavujar,Clubul de Fringillidae prin dl Sorin a suportat toate cheltuielile,tarabe,parcare,si altele,numai membri AOR activii,au avut voie sa-si expuna pasarile,si asa va fi in fiecare an.Atita timp cat un crescator nu-si mai plateste cotizatia de membru in AOR,sau alt club,nu poate ridica pretentii sa participe la manifestatiile FOR.Methos are dreptate, a avut o tentativa de a aduce produse pentru membri asociatiei,dar nefiind clienti sa lasat pagubas,nu este normal ca el sa investeasca niste bani in produse ,si pe urma sa se roage de noi sa le cumparam,sa nu-mi spuna nimeni ca nu a vazut acele topicuri cu anuntul ca nu-l cred.AOR-FOR,va merge inainte chiar daca nu avem targuri unde sa ne vindem surplusul de pasari.
Cred ca acest subiect,cu pro, si contra, se va stinge,si dupa sarbatorii vom incepe un nou sezon de reproducere,cu greutatile si satisfactiile, ce ni le ofera aceste pasari minunate, de care santem toti indragostiti.
TEAM SLAVUJAR va ureaza sarbatori fericite!!!

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România