Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: perus agresiv
MesajScris: 18 Ian 2013 17:18 
Neconectat

Membru din: 30 Noi 2012 20:58
Mesaje: 2
salut De curind m-am confruntat cu o neplacuta situatie. Aveam 3 perechi de perusi .Prima pereche care era deja formata aveau si pui , a doua in curs de formare si a treia care de-abia o formasem. Masculul perechii a doua l-a omarat pe masculul primei perechi. Am observat eu ca de citeva zile il cam alerga si se dadea cind pe linga femela primei perechi, cind pe linga femela lui. De ce s-a comportat asa ? Din cauza femelei lui care poate nu era receptiva si el vroia sa se imperecheze ? sau este greseala mea ca nu trebuiau tinuti impreuna. mentionez ca pina atunci nu au avut divergente intre ei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perus agresiv
MesajScris: 18 Ian 2013 20:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
@shit happens@ cum se spune...
daca ii tii impreuna vei avea probleme de genul asta.
perechile tinute la voliera pot genera tot felul de surprize(femele care se omoara intre ele, masculi care se omoara intre ei, femele care intra in toate cuiburile si omoara puii gasiti pe-acolo sau mananca ouale, femele care se imperecheaza cu 2 masculi, masculi care se imperecheaza cu doua femele, doua femele care oua in acelasi cuib, etc)
daca vrei sa ai liniste nu-i tine la voliera decat fara cuiburi, deci in afara perioadei de reproducere. In timpul reproducerii, fiecare pereche sa aiba colivia ei.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perus agresiv
MesajScris: 15 Mai 2017 23:14 
Neconectat

Membru din: 07 Mai 2017 23:33
Mesaje: 1
Buna seara, am și eu o problema cu perușii mei (sunt o pereche) masculul are 3 luni iar femela aprox 6luni. Sunt de 2 sapt. împreuna, se înțeleg bine adica se hranesc reciproc, se giugiulesc etc. Azi când le-am dat hrana moale masculul a devenit foarte agresiv, a alergat femela aprox 30 min.... E normal comportamentul lui? Mulțumesc anticipat! Ovidiu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România