Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 11:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Mai 2014 22:54 
Neconectat

Membru din: 23 Mai 2014 11:24
Mesaje: 1
Buna ziua. Am nevoie de un sfat vă rog. După ce în decurs de 4 ani mi-au murit 3 canari, suferind toti de „viroză respiratorie” :?: după spusele veterinarilor, mi-am luat un altul acum o săptămână. Și acesta a început să prezinte aceleași simptome după 4 zile. Am ajuns la concluzia că am o cu totul altă problemă. Am intrat pe net si m-am gândit că poate păsările mele au murit suferind îndelungat de acarioză respiratorie, boală ce dă simptome foarte asemănătoare unei viroze și care, nu răspunde, bineînțeles la antibiotice tipice virozelor. Menționez că de 3 ani am și un peruș care se pare că face față mai bine unei astfel de parazitări si cred că o are si el deoarece l-am auzit „strănutând”. Mi-am tratat păsările cu un medicament ENDECTOCID de la Romvac punându-le 3 zile consecutiv câte o picătură de medicament după cap, pe piele, conform prospectului. Nu am observat în acest răstimp îmbunătățiri spectaculoase la canar doar că nu i se mai mișcă coada când respiră. În schimb iși curăță nările de bețe și „strănută” în continuare. Nu știu dacă trebuie să-i fac acest tratament mai mult timp, până la dispariția simptomelor având în vedere toxicitatea letală a produsului (în prospect nu este specificată perioada de tratament). Ce alte măsuri de igienă ar trebui să întreprind? Credeți că diagnosticul pus de mine e corect? Menționez că pasărea nu a fost expusă la curent și am luat-o de la crescător unde am constatat că era sănătoasă. Vă mulțumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 27 Mai 2014 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
O sa va raspund la toate intrebarile daca puteti sa ma sunati la 0765880640.

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România