Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ”LA BLOC”
MesajScris: 13 Iun 2014 11:01 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Va salut !
Nu stiu daca sa ma consider incepator , insa avand in vedere ca am intrerupt activitatea ornitologica vreme de mai multi ani , unele amanunte le-am uitat si totodata si tehnicile au evoluat , ca de altfel si logistica. In concluzie pot spune ca sunt incepator cu state mai vechi. Bun , eu am crescut mai intai papagali (perusi ) si mai apoi ma apucat dragostea fata de canari care i-am si reprodus , toate astea avand loc in intr-o locatie care acum nu mai exista. Actualmente stau la bloc , la parter si am in constructie balconul care va fi imbracat cu termopan. Vreau sa intreb pe cei care au aceste minunate pasari in balcon ce greutati au intampinat? Incepand de la RELATIA CU VECINII si pana la conditii de iluminare , caldura si umezeala. Ceea ce vreau eu sa-mi fac nu va fi de mari proportii , ma gandeam la o baterie de 6 custi ( cuiburi) si o mini voliera.
In alta ordine de idei , ma intereseaza care este minimul de inele care trebuie comandat pentru ca dupa cum v-am spus nu mai voi extinde foarte mult.
La ce spuneam mai sus cu privire la relatia cu vecinii , ma refeream la perioada de cantec intens , care incepe indeosebi dimineata la rasarit . Nu stiu cat de tare se aude avand in vedere ca balconul va fi inchis. Tin tare mult sa nu intru in confict cu nimeni si de asta ma intereseaza mai indeosebi aceasta situatie.
Va multumesc!

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ”LA BLOC”
MesajScris: 13 Iun 2014 18:38 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2009 21:19
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
comanda minima 10 buc.

Iluminat: perioada de repaos: ciclul normal al zilelor
perioada reproducere: in functie de cand incepeti - se mareste treptat cu nu mai mult de 15 min intr-o saptamana.

Poluare fonica: ma indoiesc ca vor exista probleme mari avand in vedere ca nu vor fi mai multi de 6 masculi

Caldura: temperatura constanta ajuta enorm (depinde de multi factori - vremea,utilitatile balconului,pozitionarea acestuia vs. lumina solara directa/indirecta)

Umezeala: Nu ajuta,dimpotriva uneori face mai mult rau. - in perioada de reproducere poate fi ridicata usor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ”LA BLOC”
MesajScris: 13 Iun 2014 19:08 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Multumesc Andrei , sper ca-mi permiti sa vorbim la persoana I.
In ce priveste climatul din Brasov , cred ca si-l inchipuie toata lumea :mrgreen: Mai multa umezeala , mai racoareeeee.....Cu lumina solara directa stau cam prost , pentru ca blocul de vis-a-vis este foarte aproape , cca 15 m si ne ia toata slendoarea rasaritului. Mai ales apartamentul la parter , unde se cam sufera de lumina indiferent de orientare si altele ...Poate se poate rezolva cu lumina artificiala suplimentara in zilele de toamna-iarna ? Cu caldura in balcon deocamdata nu prea stiu cum va fi. Voi astepta sa treaca iarna 2014 (fara calorifer ) si apoi luam masuri.
In ce priveste poluare a fonica , tind sa-ti dau dreptate , sper sa nu deranjeze pe nimeni trilurile vietuitoarelor.

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România