Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 04:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: canar bolnav
MesajScris: 07 Dec 2014 01:04 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2014 23:23
Mesaje: 3
Buna seara,am nevoie de ajutor.canarul meu este bolnav..diagnostic-raie,tratament:canider,vit a,amestec de vitamine intr-o seringa-2 pic pe zi,dupa 3 zile picioare inflamate,am mers la medic ,mi
-a spus sa continui trat.anterior+un unguent albastru...dupa o saptamana este agravata boala,pene lipsite de luciu,cad si face cojite pe piele,respiratia e mai grea.....am stopat tratamentul ,il ung doar cu vit a+complexul de vitamine administrat pe cioc... ...ajutati-ne va rog...multumesc..as atasa foto..dar nu stiu cum...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 07 Dec 2014 21:05 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Nu stiu cat te ajuta dar intra pe acest topic viewtopic.php?f=31&t=44 si vezi daca se regaseste simptomatologia canarului tau. Cel mai important este sa ai diagnosticul corect pus. Faptul ca respira mai greu ma face sa cred ca nu este raie. Citeste mai bine ce a scris @docky si poate ai noroc sa-ti vada mesajul poate te indruma.
Numai bine !

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 07 Dec 2014 23:08 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2014 23:23
Mesaje: 3
multumesc....pofta de mancare are..dar e apatic,iar medicul veterinar imi spune ca nu are ce sa ii faca...mai mult de atat.. :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 07 Dec 2014 23:29 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Se poate ca medicul veterinar sa nu cunoasca bolile pasarilor. Majoritatea se pricep la caini si la pisici. Cele mai bune raspunsuri le vei primi de la crescatori care s-au lovit de aceste probleme. Imi pare tare rau dar mai mult nu te pot ajuta pentru ca si eu sunt lipsit de experienta.
Poate totusi vine cineva cu un sfat pana nu este prea tarziu.
Totusi cred ca ar trebui sa scrii mai multe amanunte cum ar fi : culoarea si consistenta excrementelor , felul hranei oferite pana acum , varsta pasarii ( daca are inel scrie ce este trecut pe el) , detalii ce ar putea duce la punerea unui diagnostic corect. Ti-am spus, faptul ca respira mai greoi face ca diagnosticul dr-ului veterinar sa fie gresit.
Colivia este cumva din lemn?

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 08 Dec 2014 00:35 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2014 23:23
Mesaje: 3
Pe inel scrie:Ro 2011AF09,colivia este din metal,alimentatie:Vitakraft,salata verde,mar,morcov+ou in care puneam malai,am citi pe forum si am inlocui malaiul cu pesmet,ii mai puneam in apa vit dar nu bea,cred ca il deranja mirosul vit,consistenta excrementelor e normala,''tare''(culoarea neagra uneori e schimbata putin spre verde,am pus pe seama salatei verzi),este prima pasare pe care o crestem,maine am sa incerc la alt medic,ma duc cu fotografii ca imi e teama sa il scot din casa,cred ca ii este si frig din cauza penelor lipsa de pe pulpite si nu este o naparlire pt ca nu se vade sa ii creasca altele,si nici eu nu cred ca e raie pt ca din cate am citit ar trebui sa faca si la cioc...multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 08 Dec 2014 12:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Oricum e complicat sa punem un diagnostic fara sa vedem canarul, eventual niste poze extrem de clare atat cu pasarea cat si specific cu leziunile si cat mai multe detalii legate de simptomatologie. Puteti sa imi trimiteti imaginile pe adresa de email mariusnistor.foto@gmail.com si am sa le postez eu daca nu va descurcati.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 15 Dec 2014 12:31 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2014 18:05
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi pt ca am un canar bolnav si dupa tratamentul aplicat LA sfatul veterinarului nu sunt mari diferente. Cand am luat perechea de canari acum aproximativ o luna, am observatat ca fetita face foarte apos.Initial am pus pe seama stresului, dar cum nu si-a revenit nici dupa cateva zile, am fost LA veterinar. Mi-a prescris in prima faza sa-i dau 2zile ENTEROGUARD M- pulbere. Cum dupa aceste 2 zile facea tot apos, mi-a prescris OXIFURAN VITAMINIZAT pentru 10 zile,deoarece intre timp a inceput sa-i cada si fulgii. Dupa o saptamana cu acest medicament rezultatul este ca pare putin mai vioaie, panele nu mai cad ASA mult, dar in continuare face apos, penajul este "ciufulit", are momente cand manaca- cand nu.Am observat ca Apa Bea multa. Nu stiu CE sa-i mai dau ! Pozele din pacate nu le pot incarca.... probabil ca sunt nou pe forum.
Astept sfaturile voastre. Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 15 Dec 2014 12:44 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Ce mancare le oferi? Apa cat de des o schimbi ? La colivie ai gratar jos ?
Cred ca-ti va trebui un antibiotic administrat pe cioc sau in apa , daca zici ca o consuma !
Vezi ca mai sus am pus un link tot de pe acest forum scris de @docky ( un om tare de treaba ) , poate vede ce-ai scris si te va ajuta !
PS Incearca sa nu te grabesti cand scrii !!!

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 15 Dec 2014 16:36 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2014 18:05
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Mancarea este luata de la PetMax- Auschan MILITARI. Acum 2 zile am luat o alta punga din Hornbach. Nu stiu producatorul pe dinafara, dar daca este important ma uit diseara si va spun.
Apa o schimb zilnic pentru ca medicamentatia am dizolvat-o in apa- nu am scris in primul post pt a nu intra in detalii.
Colivia nu are gratar. Am pus jos 3 coli suprapuse pt absorbtie
Multumesc mult.

PS: am intrat pe acel link insa nu am gasit decat partial din simtomele canaritei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: canar bolnav
MesajScris: 16 Dec 2014 20:10 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Detaliile sunt foarte importante , e ca si cum te-ai duce la un doctor sa-i spui : ce mai faci? Lasind gluma la o parte , este foarte important orice amanunt mai ales ca avem de-a face cu vietuitoare care nu pot exprima simptomele iar aparitia lor uneori denota agravarea unor boli. Faptul ca nu ai gratar la colivie prezinta factorul principal al aparitiei diferitelor boli in proportie de 90% , pentru ca pasarile culeg odata cu semintele cazute pe jos si fecale in stare de fermentatie si de aici toata povestea.
Presupun ca este vorba despre Coccidioza , insa este foarte greu de pus un diagnostic pe nevazute. Vezi ca in posturile de mai sus d-ul Marius Nistor ( @docky) a lasat adresa de email . Ia legatura cu el , pentru ca are experienta mult mai multa decat am eu.
Vezi si aici :
viewtopic.php?f=31&t=1879

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România