Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 15:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Picior canar infectat
MesajScris: 30 Apr 2015 15:32 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2015 14:12
Mesaje: 9
Buna ziua. Am nevoie va rog frumos de un sfat in legătura cu canarul meu. Are 8 ani si de câteva luni i s-au umflat gheruțele din cauza inelului, a făcut o bătătura urâta. L-am dus la 3 medici veterinari ca sa ii scoată inelul, dar nu au ustensilele necesare ... I-am dat antibiotic si l-am uns cu mibazon, Baneocin , dar degeaba, tot umflat este si asa va rămâne pana nu ii scot inelul. Am fost cu el si la bijutier crezând ca poate sa ii scoată inelul dar tot asa , nu avea cu ce, cleștii erau prea mari pentru piciorul lui. Acum nici nu mai poate sa prindă bețișorul pe care sta, ii frige piciorul, i a dat si sângele odată si nu își mai revine. Mi se pare ca deja ii miroase si piciorul urat de la infecție. Imi puteți spune va rog ce sa cumpăr sau unde sa il duc sa ii scoată inelul acela ? Va mulțumesc mult !!! :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 30 Apr 2015 19:18 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2010 20:51
Mesaje: 70
Localitate: bucuresti
cauta pe forum nr lui nea florica daca esti din bucuresti.si te rezolva

_________________
http://GRINGO.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 30 Apr 2015 19:44 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2015 14:12
Mesaje: 9
Din păcate nu sunt din București .. Sunt din Constanta . Medicul a zis ca a făcut stază.. In Constanta nu am unde sa il scot ? Sau ce sa cumpăr ca sa ii tai inelul acela ? Va mulțumesc mult de tot !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 01 Mai 2015 21:17 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2015 22:09
Mesaje: 5
Localitate: Constanta
Eu am scos inelul de la canarul surorii mele cu ajutorul unui letcon. Plasticul acela e foarte dur si nu prea ai cum sa-l tai. Canarul ei se tot tragea de inel si se cipea mereu de picior facand o rana in zona aceea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 01 Mai 2015 23:34 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2015 14:12
Mesaje: 9
Va mulțumesc frumos pentru sfat !! Si si-a revenit dupa ce i-ați scos inelul ? Al meu deja nici nu mai prinde bețișorul cu piciorul ăla ... Nu știu daca își mai revine .. O sa încerc sa il duc la dentist, au niște freze ei si poate i-l taie. Daca nu , o sa încerc cu un leton dar mi-e frica sa nu ii ard piciorul ca nu ma pricep ..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 02 Mai 2015 00:23 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2010 20:51
Mesaje: 70
Localitate: bucuresti
sunt crescatori si in constanta . cred ca au un cleste de taiat inel.

_________________
http://GRINGO.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 02 Mai 2015 22:27 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2015 22:09
Mesaje: 5
Localitate: Constanta
Si-a revenit. El avea un tic sau era deranjat de inel pentru ca se apuca mereu cu ciocul si tragea de el. Si eu am incercat mai multe metode (si cu cleste si cu foarfeca) dar mi-a fost frica sa nu-i rup piciorusul. Cu letconul a fost foarte simplu si nu a avut de suferit absolut deloc. Sora mea il tinea in mana ii tinea piciorusul fix pentru a nu-l misca. Inelul fiind un pic mai larg, l-am indepartat de piciorus su am dat foarte usor si atent cu varful letconului pana s-a subtiat si strapuns plasticul.
Daca nu reusesti sa rezolvi poate te pot ajuta. Eu locuiesc pe la Boema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Picior canar infectat
MesajScris: 08 Mai 2015 13:57 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2015 14:12
Mesaje: 9
Va mulțumesc frumos pentru amabilitate !! Am reușit sa ii scot inelul la dentist. A fost foarte ușor, in 5 minute i l-a scos. Daca știam si imi venea ideea asta mai de mult ar fi fost mai bine.. Pentru ca acum chiar daca nu mai are piciorul umflat , i s a deformat talpa de la bătătura si nu mai prinde batul cu el .. Tine gheruțele intr-o parte si sta pe ele.. Nu știu daca o sa si mai revină din punctul asta de vedere, dar măcar trăiește ...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România