Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inscriere A.O.R
MesajScris: 24 Aug 2009 14:19 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009 13:59
Mesaje: 197
Localitate: Bucuresti
Buna ziua .Nu am inteles prea bine care este modalitatea de a ma inscrie in A.O.R.,nu am inteles care este pretul unui inel ptr perusii standard si care este modalitatea de plata si intrare in posesie .cand se vor organiza expozitii (programul) .care este avantajul celor inscrisi in A.O.R. .Va multumesc mult si sper ca nu am suparat pe nimeni cu intrebarile mele .Cu stima si respect Liviu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inscriere A.O.R
MesajScris: 24 Aug 2009 15:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Buna ziua!
Nu ati suparat pe nimeni si am sa incerc sa va raspund la intrebarile dumneavoastra. Aceleasi informatii le veti gasi pe site la pagina de Inscriere:
http://www.asociatiaornitologica.ro/inscriere.html


Citat:
Buna ziua .Nu am inteles prea bine care este modalitatea de a ma inscrie in A.O.R.
Tot ce trebuie sa faci este sa ne trimiti o Cerere de inscriere pe adresa de email info@asociatiaornitologica.ro. Aceasta trebuie sa cuprinda datele personale, respectiv o adresa de email si un numar de telefon. Imediat dupa primirea acceptului din partea noastra, va rugam sa depuneti suma de 120 RON in contul AOR.
Cotizatia de 120 RON o puteti plati la orice sucursala Raiffeisen Bank in contul Asociatiei Ornitologice Romane.
Cont RON: IBAN RO75RZBR0000060011956912
Cererea de inscriere o puteti downloada tot de pe pagina de Inscriere sau trimitand la aceeasi adresa un email cu datele personale si eventual numarul de inele(multiplu de 10) si tipul dorit. Veti gasi si un model gata completat ca si exemplu. Daca tot nu v-am fost de ajutor, va rog sa imi trimiteti intr-un mesaj privat sau pe email numarul dumneavoastra de telefon si am sa va contactez imediat ce timpul imi va permite.

Citat:
nu am inteles care este pretul unui inel ptr perusii standard si care este modalitatea de plata si intrare in posesie
Pretul va depinde de materialul din care este confectionat(aluminiu, duraluminiu, otel etc.) Pentru perusi va fi intre 0,25-0,45 EURO. Asteptam o lista cu preturile de la producator. Comanda pentru inele se poate face din momentul confirmarii platii cotizatiei pentru anul in curs, completand formularul de comanda din josul formularului de inscriere. Prima serie de inele le vom comanda la sfarsitul lunii septembrie. Banii se vireaza in cont inainte de trimiterea comenzii la AOR. Inelele le vom trimite prin posta sau curier, la pretul inelelor adaugandu-se practic si taxele postale, in functie de serviciul pe care il preferati.
Pentru informatii referitoare la tipul de inele specific pentru fiecare specie, preturi si materiale, va rugam sa trimiteti un email la adresa info@asociatiaornitologica.ro sau accesati pagina Serviciul inele AOR.
Avand in vedere ca inelele sunt fabricate si marcate in Italia, plata lor se va face direct in EURO, in contul special deschis in acest sens tot la Raiffeisen Bank.
Cont EURO: IBAN RO37RZBR0000060011956917
Citat:
cand se vor organiza expozitii (programul) .care este avantajul celor inscrisi in A.O.R.
Expozitii se vor organiza cat de curand, dar vom avea nevoie de un numar suficient de membrii care sa se ocupe de toate aspectele administrative. In ceea ce priveste avantajele, acestea sunt trecute tot pe aceeasi pagina:
* Participarea la toate Expozitiile Ornitologice organizate sub egida AOR;
* Posibilitatea de a comanda inele genealogice individualizate pentru pasarile reproduse in crescatorie;
* Participarea la toate activitatile asociatiei;
* Utilizarea paginii speciale dedicata crescatorilor de pe site-ul AOR;
* Participarea la intalnirile organizate cu crescatori si medici veterinari;
* Informarea periodica legata de targurile si expozitiile nationale si internationale;
* Utilizarea parcului de colivii de expozitie al AOR pentru pregatirea pasarilor de concurs;
* Accesul la bibliografie de specialitate privind cresterea, inmultirea si standardul diferitelor specii de pasari;
* Informatii legate de speciile protejate si dispozitiile in materie CITES.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: inscriere A.O.R
MesajScris: 24 Aug 2009 17:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Cu rosu sunt informatiile esentiale de care avem nevoie, si pe care va rugam sa le completati, pentru a sti unde sa va trimitem inelele si ce fel de pasari cresteti. Daca nu va descurcati este suficient sa ne trimiteti un simplu email cu informatiile personale complete la info@asociatiaornitologica.ro .

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 30 Aug 2009 18:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
sar putea sa cer prea mult..dar intreb doar ....se poate pune un foto cu cateva tipuri de inele?sa ne facem o idee...nu vreau sa mi para rau dupa ce comand inelele... ca nu am comandat alt model......va multumesc!!!!!!!

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 31 Aug 2009 11:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
kratos scrie:
sar putea sa cer prea mult..dar intreb doar ....se poate pune un foto cu cateva tipuri de inele?sa ne facem o idee...nu vreau sa mi para rau dupa ce comand inelele... ca nu am comandat alt model......va multumesc!!!!!!!


Inelele sunt standardizate si nu exista neaparat mai multe modele. Difera doar diametrul interior, in functie de specia pentru care se folosesc. :)
Sunt facute in general din aluminiu, fie natural, fie colorat. Important de precizat este faptul ca si culoarea este codificata conform COM(Confederatia Ornitologica Mondiala), fiecarui an fiindu-i atribuit o culoare. Pentru 2010 culoarea este portocaliu, astfel ca toate pasarile nascute in 2010 vor avea inelul portocaliu. :mrgreen:
Doar pentru pasarile mari sau la papagalii care pot sa indoaie aluminiul se folosesc inele din materiale speciale de tipul duraluminiului sau inoxului.

Codurile de culoare pe ani sunt:
2007 - Negru
2008 - Albastru
2009 - Violet
2010 - Portocaliu
2011 - Albastru inchis
2012 - Rosu
2013 - Negru
2014 - Verde

Iata cateva exemple,in stanga aluminiu colorat, in dreapta cel natural. Imaginile provin de la firma cu care noi incercam sa stabilim un parteneriat:

Imagine Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 31 Aug 2009 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2009 00:10
Mesaje: 206
Localitate: IASI
arata super misto!multumesc pentru poze.... :D

_________________
Imagine Imagine http://kratos.sunphoto.ro/canari_2010 AP19

eu nu imi vindec nebunia...eu traiesc cu ea in fiecare zi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 31 Aug 2009 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 20:45
Mesaje: 397
Localitate: CRAIOVA
Dle Presedinte
am inteles ca vom fi informati in legatura cu inelele

_________________
Imagine Imagine Imagine
MEMBRU FONDATOR AL A.O.R.
ARBITRU DE CANARI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 10 Sep 2009 16:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Buna ziua!
Vreau sa va anunt ca au fost activate la Raiffeisen Bank conturile oficiale ale Asociatiei Ornitologice Romane. Contul de la CEC va fi desfiintat in momentul in care am sa fac transferul banilor in noul cont, prin urmare din acest moment acel cont NU MAI ESTE VALABIL!!. Noile conturi le puteti gasi la pagina de Inscriere a site-ului:
http://www.asociatiaornitologica.ro/inscriere.html
Pentru orice nelamuriri va stau la dispozitie.
Cu consideratie,
Marius Nistor

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 17 Sep 2009 10:47 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Am modificat afisul AOR cu noile date de contact, respectiv site-ul oficial.
Varianta originala o puteti descarca de pe pagina:
http://www.pbase.com/mariusnistor/image ... 2/original
Rog toti membrii sa o printati si sa rugati proprietarii de petshop-uri sa va permita sa il afisati ca sa ne facem simtita prezenta.

Multumesc,
Marius
Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 07 Oct 2009 10:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Stimati colaboratori, vreau sa va anunt ca inelele au fost comandate si vor ajunge in Romania in cursul lunii noiembrie.
Mai jos gasiti modelul de inscriptionare cu urmatoarele elemente:
- AOR
- anul nasterii
- RNC - codul din regisitrul national al crescatorilor pe care il primiti la inscriere
- numarul de ordine (serie de la 1-10, 20, 30 etc.)

Imagine

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România