Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 13:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Mar 2011 15:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Referitor la pateul de mar cu ou puteti face o cantitate suficient de mare incit,pastrata la frigider, sa va ajunga in perioada de vara 3 zile iar in perioada de iarna 4-5 zile.
NU ACOPERITI IN NICI UN CAZ VASUL IN TIMPUL PASTRARII .
Scoateti cantitatea necesara alimentarii pasarilor de la frigider inainte cu 15-20 minute sl lasati-o la temperatura camerei dupa care dati-o spre consum !..
Nu ezitati sa o folositi!..

CU RESPECT!.

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Mar 2011 16:11 
Neconectat

Membru din: 24 Feb 2011 17:01
Mesaje: 2
Domnule Baroianu am si eu o intrebare cati pui ati scos pe anul 2011? fara scuze am fost bolnav, etc ,aici se vede maiestria


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Mar 2011 17:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Nicu Colivie scrie:
Domnule Baroianu am si eu o intrebare cati pui ati scos pe anul 2011? fara scuze am fost bolnav, etc ,aici se vede maiestria


Plecam de la premize gresite domnilor, cu atat mai mult cu cat intrebarea este tendentioasa...mai ales pentru o a doua postare. Imi permit sa intervin mai ales pentru cei care sunt la inceput de drum. Intrebarea corecta in orice crescatorie nu pleaca de la numarul de pui. Sunt foarte multi "indicatori de performanta" care trebuie luati in calcul (ponta medie, fertilitate, dead in shield, ecloziune, nr. pui mediu/cuib etc.) care au o marja de acuratete mult mai mare si ne orienteaza asupra performantei unei crescatorii decat numar net de pui...care e oarecum irelevant. Chiar daca sunt off topic mi-am permis sa intervin pentru ca il consider un subiect important, care va putea fi tratat intr-un topic separat.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Mar 2011 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Nicu Colivie scrie:
Domnule Baroianu am si eu o intrebare cati pui ati scos pe anul 2011? fara scuze am fost bolnav, etc ,aici se vede maiestria


Manea, ca Toma nu poti sa fi .Voiajorule,Nicule Colivie sau cine vei vrea tu sa mai fi Incet incet iti vei pierde masca de personj duplicitar lipsit de scrupule si caracter si atunci vor vedea colegii adevarata ta fata si valoare.
Acum sa va spun de ce am spus toate astea.
Duminica am fost la magazin la Florica Neacsu si am spus ca pana acum din diverse motive si un pic voit nu am scos decat 5 pui dar nu aceasta chestiune este importanta, nu-mi este rusine , nu sunt un laudaros...important este ca numai una din acele persoane poate fi personajul fara personalitate care ataca sistematic fara fundament .In decursul a 2 luni nu-mi vizitase nimeni crescatoria si nu spusesem nimanui cati pui am .CE SPUNETI ESTE GREU DE AFLAT?..

Cer scuze daca am deranjat persoane nevinovate aceasta a fost conjunctura !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 31 Mar 2011 23:53 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2011 20:42
Mesaje: 19
Va salut .Domnule Fane in legatura cu ,,pateul,sau hrana moale pe romaneste '' este ok.Dar,trebuie precizat ca marul sau morcovul oxideaza de la prima atingere cu razatoarea.Din cat cunosc de oare ce m-am interesat.Putem folosi o razatoare de plastic pentru copii,daca va aduceti aminte ,,Mar cu biscuit''.Marul sau morcovul in contact cu metalu oxideaza pe loc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Apr 2011 08:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Eu folosesc o razatoare de inox .Ca sa nu oxideze este foarte important ca imediat dupa ce ati ras marul sa-l pasati foarte bine impreuna cu oul si in acest fel nu va pierde acidul citric si implicit culoarea.Acidul citril are un rol foarte important in hranirea prsarilor de colivie fiind un bun stimulent nutritiv pierderea lui duce la schimbarea culorii marului. (oare nu este socotit marul fructul vietii?)

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Apr 2011 00:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011 21:27
Mesaje: 26
sanatate multa nea fane . si nu pune la suflet toate vorbele rele ,eu stiu ce fel de crescator esti . am invatat foarte mult de la dv. doar tiam zis ca esti taticu meu . cu stima si respect liviu.................


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 02 Apr 2011 19:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Sep 2009 23:48
Mesaje: 395
Localitate: Ploiesti
parerea mea

folosesc si eu razatoare de inox si sincer nu a creeat probleme

cit despre reteta lui Fane o folosesc si eu vara la pui in cantitati mici ptr consum de 2 ore

_________________
Imagine

Tel 0766300909
http://marianploiesti.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Dec 2011 00:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Noi 2010 22:58
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Intrucat tzunami a trecut, baltile au secat ...a fost seceta mare nu ?..

CRACIUN FERICIT!..




CU RESPECT!.

ASCULTATI CU ATENTIE CANTECUL PRIVIGHETORII SI INCERCATI SA-L INTELEGETI !..

_________________
Imagine
Bucuresti
0765 880 640


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Dec 2011 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Fane, nu vreau sa fiu rautacios in ajunul craciunului,dar te rog frumos sa nu incepeti iar ca anul trecut,cu fel de fel de baliverne despre acest club, care nu exista,multumim pentru urari.
CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA ORNITOLOGICA!!!

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România