Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 19 Mar 2024 05:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Aug 2011 23:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Ceva poze, voi fi multumit de critica persoanelor cunoscatoare de perusi standard :ugeek:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Aug 2011 09:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Daca te intereseaza inscrierea in A.O.R....care s-a transformat in FEDERATIE!!! gasesti lamuriri la ,,inscriere in AOR''. In decembrie se pare ca vine TIBOR GYERKO (in domeniu e o valoare) sa ne arbitreze pasarile ! Va fi mai interesant explicatiile si sfaturile pe care o sa le primim fiecare expozant!!! vezi la ,,expozitii AOR , editia 2011 ''.

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Aug 2011 12:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
La criticat puii nu ma bag. Sunt mici si pana nu naparlesc nu poti sa iti dai seama cu un grad ridicat de certitudine despre ceea ce pot.
In ceea ce priveste puii pot sa iti spun ce as face eu in sensul ca merita tinut pana dupa naparlire sau nu. Tine minte ca de multe ori pozele nu prea corespund cu realitatea.
Deci, dupa poze, ce as face eu.
Opalinul l-as tine. Grey-green-ul l-as tine. Urmatorul nu. Al patrulea da. Al cincilea da, e si cel mai bun dintre pui. Are latime buna in dreptul ceromei, inaltimea coroanei e iarasi buna, dar punctele s-ar putea sa nu fie destul de mari. Al saselea nu. Al saptelea e un mascul adult care pare ok dar nu pot sa imi dau seama de prea multe din poza, pare ca masca e cam scurta.
Al optulea da. Al noualea si al zecelea da. Al unsprezecelea si al doisprezecelea da pentru ca e nesigura treaba cu ei si atunci mai bine ii tii pana naparlesc; mi se par cam nasosi...adica nu au ciocul destul de acoperit de pene (vezi al cincilea).
Urmatorul e ok dar daca nu ai o poza mai buna si in care sa si stea mai bine, nu ma prea pot pronunta.
Al paisprezecelea e ok. Promite, deci e de tinut pana naparleste.
Masculul gri e frumos. Poti sa il folosesti pentru puncte, pentru adancimea mastii, pentru inaltimea coroanei. Cred ca are si pozitie buna si e si activ. Penajul e frumos si proportionat. Are nevoie de latime mai mare deasupra ciocului si de penaj directional pentru a fi o pasare cu sanse reale in expozitii. Imi place ca e echilibrat.
Ultimul pui e de dat, cel din fata. Cel din spate e de tinut.


Sper ca te-am ajutat si ca nu te-ai suparat ;)
Bafta!

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Aug 2011 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
gxgstandard scrie:
Daca te intereseaza inscrierea in A.O.R....care s-a transformat in FEDERATIE!!! gasesti lamuriri la ,,inscriere in AOR''. In decembrie se pare ca vine TIBOR GYERKO (in domeniu e o valoare) sa ne arbitreze pasarile ! Va fi mai interesant explicatiile si sfaturile pe care o sa le primim fiecare expozant!!! vezi la ,,expozitii AOR , editia 2011 ''.

Multumesc, voi studia. In ceea ce priveste intilnirea cu Tibor, pot sa spun ca am avut ocazia sa comunic cu D-lui, la prima expozitie de perusi standard in Ucraina petrecuta la Kiev, 4 aprilie 2010, a fost ceva nou si interesant, cu placere as mai participa la astfel de adunari.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Aug 2011 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
methos scrie:
La criticat puii nu ma bag. Sunt mici si pana nu naparlesc nu poti sa iti dai seama cu un grad ridicat de certitudine despre ceea ce pot.
In ceea ce priveste puii pot sa iti spun ce as face eu in sensul ca merita tinut pana dupa naparlire sau nu. Tine minte ca de multe ori pozele nu prea corespund cu realitatea.
Deci, dupa poze, ce as face eu.
Opalinul l-as tine. Grey-green-ul l-as tine. Urmatorul nu. Al patrulea da. Al cincilea da, e si cel mai bun dintre pui. Are latime buna in dreptul ceromei, inaltimea coroanei e iarasi buna, dar punctele s-ar putea sa nu fie destul de mari. Al saselea nu. Al saptelea e un mascul adult care pare ok dar nu pot sa imi dau seama de prea multe din poza, pare ca masca e cam scurta.
Al optulea da. Al noualea si al zecelea da. Al unsprezecelea si al doisprezecelea da pentru ca e nesigura treaba cu ei si atunci mai bine ii tii pana naparlesc; mi se par cam nasosi...adica nu au ciocul destul de acoperit de pene (vezi al cincilea).
Urmatorul e ok dar daca nu ai o poza mai buna si in care sa si stea mai bine, nu ma prea pot pronunta.
Al paisprezecelea e ok. Promite, deci e de tinut pana naparleste.
Masculul gri e frumos. Poti sa il folosesti pentru puncte, pentru adancimea mastii, pentru inaltimea coroanei. Cred ca are si pozitie buna si e si activ. Penajul e frumos si proportionat. Are nevoie de latime mai mare deasupra ciocului si de penaj directional pentru a fi o pasare cu sanse reale in expozitii. Imi place ca e echilibrat.
Ultimul pui e de dat, cel din fata. Cel din spate e de tinut.


Sper ca te-am ajutat si ca nu te-ai suparat ;)
Bafta!

Cataline, multumesc mult pentru parerea expusa, este importanta pentru mine. :D
Pot spune ca fovoritul e acelas - 5.
In privinta pasarii acestea, e femela, inca nu s-a schimbat culoarea ceromei macar ca are 8 luni, oare de ce? :roll:
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Aug 2011 23:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
citeva poze cu pasarele interesante dupa parerea mea :)
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 13 Aug 2011 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Nu e nicio problema ca nu s-a schimbat culoarea. Se va schimba cand intra in conditie de reproducere.
Daca nu se schimba, cand observi toate celelalte semne de reproducere pune-o la cuib si poate isi revine.
Sunt unele femele care au chestia asta. Personal nu le agreez si le dau daca nu isi revin la culoarea normala. Culoarea aceasta arata un dezechilibru hormonal din care isi pot reveni sau nu.
Eu nu am rabdare sa astept dupa ele, mai ales daca nici dupa reproducere nu isi revin.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 14 Aug 2011 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Mersi, incerc s-o pun pe cuib. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Aug 2011 21:13 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Sergiu! Bine ai venit alaturi de noi. Vad ca deja colegii au "tabarat" pe tine :D
Mult succes pe mai departe, iar daca ai nevoie de lamuriri legate de apartenenta la AOR/FOR te rog sa imi scrii.

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Aug 2011 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Apr 2011 15:37
Mesaje: 48
Localitate: Cernauti, Ukraina
Docky scrie:
Salut Sergiu! Bine ai venit alaturi de noi. Vad ca deja colegii au "tabarat" pe tine :D
Mult succes pe mai departe, iar daca ai nevoie de lamuriri legate de apartenenta la AOR/FOR te rog sa imi scrii.

Multumesc mult! :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România