Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Mar 2012 15:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2011 00:10
Mesaje: 135
Localitate: IASI
Buna ziua,
Am nevoie de ajutor: identificare boala si tratament:
Trei puii canar agath-opal cu varsya de cca 2,5 luni aseara erau ok. Azi dimineata unul era pe grilajul de jos al boxei pt ca nu putea sa-si tina echilibrul. Respiratie sacadata, vlaguire. Ochii normali, cloaca fara urme de excremente, penaj normal. Ieri am facut curatenie generala in toata crescatoria, adapatori si hranitori spalate. Aceeasi hrana la toate boxele: amestec seminte, gold pate umezit cu putin morcov ras, apa. Al doilea puii ii urmeaza simptomele primului dar cu o stare generala un pic mai buna. Al treilea pui nu are nimic-a fost mutat in alta boxa. Pe hartia din sertar excremente solide in cantitate mica si pata mare uscata in jurul excrementului.
Masuri: am eliminat hrana umeda, am pus o hranitoare cu pesmet amesrecat cu seminte de mac, am pus cu un varf de scobitoare oxacilina in ciocurile fiecaruia si putina in apa. Dupa cat am vazut nu se alimenteaza. Va rog astept un sfat de specialitate si daca mai este nevoie va mai dau detalii.
Multumesc anticipat

_________________
Bafta si realizari maxime!!
DS98
0744152469


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 11 Mar 2012 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Solutia de moment pe care ti-o pot recomanda este stimularea imunitatii,in doua feluri:in apa de baut-vitamine efervescente care sa contina obligatoriu vit C (dar si altele...Ca,D3,B...ect) si in hrana moale- o vitamina efervescenta dizolvata in putina apa si amestecata...(candva ..Marius Nistor mi-a recomandat Supradyn si rezultatele s-au vazut imediat..)
Cat despre cauzele mortii....pot fi multe.Poate fi variola,poate fi micoplasma....sau chiar trichomonas....Dupa cateva zile de vitamine,le poti incerca un tratament cu antibiotic....
Atat te pot sfatui ,deocamdata...Bafta!

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Mar 2012 13:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Salut! Din pacate e greu de pus un diagnostic la distanta...dar primul lucru la care ma gandesc atunci cand sunt implicate mai multe pasari care au aceeasi simptomatologie acuta, iar evolutia spre exitus e extrem de scurta este o intoxicatie. Cu atat mai mult simptomele de sistem nervos. Fiind vorba de pui, sunt sensibili la dezinfectanti, inclusiv clor eliberat sub forma de vapori din produsele de acest gen. Nu zic ca este asta, dar mai ales ca le-ai facut curat, ma gandesc ca le-ai si dezinfectat. Poate fi ceva mancare alterata sau infectata. Eu unul nu umezesc pesmetul cu apa, il las cat mai simplu tocmai din acest motiv, cu toate ca e putin probabil avand in vedere ca nu este atat de cald. Pana nu pui un diagnostic tot asa sustinere cu vitamine si minerale (vezi ca si lipsa de calciu poate sa provoace tulburari nervoase).

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 13 Mar 2012 16:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Ai dat cumva si mar,Dane?

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Mar 2012 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2011 00:10
Mesaje: 135
Localitate: IASI
Salut,
Am sa incerc sa raspund sa sa intreb in ordinea inversa in care am primit sfaturile:
Mihai S- Nu am dat mar. Mar le dau o singura data pe saptamana, f. putin.

Marius: 1. Nu le amestec pesmetul cu apa, s- a inteles gresit. Pesmetul este amestecat doar cu mac.
2. Cand am facut curatenie, m-am referit la o curatenie saptamanala. In acest caz nu spal decat cu apa clocotita si cu o periuta foarte aspra adapatorile - nu pun nici o substanta dezinfectanta.
3. Calciu le dau in fiecare serie de hrana moale (ou+pesmet+mac+gold pate+colorant) din a treia zi de viata.

Costin: 1. Da-mi te rog un nume clar de vitamine efervescente (sau producator, etc.)
2. Supradyn unde gasesc?

Concluzie: De atunci cand am scis aceasta problema pe forum am separat (dupa cum am spus in interventia trecuta) al treilea pui. Astazi am vazut l a el ca prezinta catreva simptome pe care le-au avut si ceilalti la inceput:
- este apatic;
- nu se retrage la apropierea de cusca ( ca ceilalti pui);
- are u echilibru instabil pe bat;
- are penele mai infoiate;
O sa incerc sa pun si o poza (am mai incercat dar nu am prins ''ritualul'' de postat poze - pentru ca nu am avut rabdare sa citesc chiar tot)

Ce ce as putea interveni in seara aceasta pentru a in cerca totusi ceva?

_________________
Bafta si realizari maxime!!
DS98
0744152469


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Mar 2012 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
supradyn sunt vitamine de uz uman, deci le gasesti la orice farmacie

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Mar 2012 00:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2011 00:10
Mesaje: 135
Localitate: IASI
Merci mult methos. Poti sa-mi spui si proportiile pe care trebuie sa le combin?

_________________
Bafta si realizari maxime!!
DS98
0744152469


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Mar 2012 01:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
parca era o pastila la 1l de apa...Docky stie mai bine...cred ca si Costin

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 16 Mar 2012 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Daca le pui in apa,asa cum ti-a spus si methos-1 pastila la 1 l apa.Eu ti-am spus si de varianta pentru hrana moale ...cum am procedat eu:dizolvi 1/2 pastila in putina apa,atat cat sa umezesti amestecul de ou si pesmet-nu faci o cantitate mare,sau daca nu mananca-il arunci dupa cateva ore.
Nu inteleg insa de ce pui mereu mac,in hrana moale...Macul se foloseste pentru calmarea pasarilor agitate,sau uneori la cei de cantec....

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România