Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 11:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: STICLETE INELAT
MesajScris: 13 Ian 2014 06:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Ian 2011 09:20
Mesaje: 34
Localitate: Drobeta Turnu Severin
La inceputul anului 2012, am comandat inele (nu dau nume si localitate ptr. a nu fi considerata reclama) aferente anului 2012, cu initialelle mele, anul si nr. de serie, comanda facuta a fost mai mult decat suficienta si astfel am ramas cu circa 6-8 inele plus care nu se mai puteau folosi in anul urmator decat daca acceptam sa mint pe viitor in legatura cu varsta pasarii inelate cu aceste inele, deci am renuntat la ele. Din discutii cu prietenii mei posesori de ,,pasarele" ;) am povestit si depre aceste inele, iar dupa cateva zile m-am trezit cu un telefon de la un domn, care m-a rugat sa-i vand lui inelele ramase ca el o sa polizeze initiallele si anul si le foloseste ptr. canarii lui, asa ca ne-am intalnit si am facut tranzactia. Acum incepe adevarata mea dilema si anume:
- ieri, fiind duminica si o vreme de primavara, am mers prin piata de pasari de aici din Severin sa-mi mai pierd timpul, sa mai ma intalnesc cu prietenii la discutii,si cafea. Tot invartindu-ma de colo colo, am vazut un pusti cu o minivoliera in care avea ptr. vanzare 4 sticleti INELATI, la un pret (derizoriu zic eu), de 25 roni. Din vorba-n vorba, mi-a spus ca sunt scosi in captivitate de catre tatal sau, ca are mai multi si vrea sa mai vanda din ei. Eu cum imi doream un sticlete si pretul era foarte atractiv, mi-am ales unul ,,pe spranceana" si am trecut la verificarea inelului ptr. a vedea daca nu cumva este aplicat si......SURPRIZA, inelul era inchis dar, caci aici exista un DAR.....initialele mele, si anul 2012. Concluzia este ca apartineau acelui domn care a cumparat inelele de la mine, dar se naste intrebarea daca puii au fost scosi in captivitate de catre perechea de sticleti sau au fost luate oua ori pui din cuiburi si crescuti cu ajutorul canarilor ???
Sticletele l-am luat, inasa ce ma sfatuiti sa fac, sa il pastrez pe mai departe pentru mine sau sa-l eliberez in natura ???
Cu stima, Dan.

_________________
Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STICLETE INELAT
MesajScris: 18 Ian 2014 22:24 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2013 16:19
Mesaje: 22
Localitate: BRASOV
Salut Dan
Acum depinde ce vrei sa faci cu el daca vrei sa scoti ceva pastreaza-l :) daca nu fa-l si tu cadou. :P

_________________
http //dsilviu6.sunphoto.ro
silviusile34@yahoo.com
Tlf:0729842601


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STICLETE INELAT
MesajScris: 22 Ian 2014 06:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Ian 2011 09:20
Mesaje: 34
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Ma gandesc sa il pastrez, ptr. ca este foarte bland si cred ca o sa incerc o hibridizare, poate o sa fie si un bun ,,tatic" nu numai un bun cantaret :)

_________________
Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România