Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 25 Mai 2014 08:33 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 17:15
Mesaje: 16
Am achizitionat de curand o pereche de canari ,cel puti asa mi sa spus , iar acesta dilema o voi deslusi impreuna cu voi mai tarziu.
Problema mea este urmatoarea : De cand i-am luat o canarita a depus oua ,dar erau limpezi deoarece cred ca si celalant canar e canarita ,in urma nesigurantei de pareche ,am achizitionat un mascul canar de la un crescator de incredere , acesta operatiune a fost facuta eri.
Am pus din nou un cuib in colivia canaritei si canarul achizitionat intr-o colivie alaturi cu un carton intre ei sa nu se vada, in colivia canaritei am pus calt taiat pe jos ,azi dimineata cuibul ei este deja gata. Ce sa fac sa iau cartonul care ii desparte sa nu se vada si sa ii las asa ,sau sa bag canarul in colivia canaritei ,sa nu apuce sa faca oua limpezi iar? sau sa ii mai las asa cateva zile?
Va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 25 Mai 2014 10:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Baga masculul cit mai repede ca risti ca ouale sa fie nefecundate.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 25 Mai 2014 11:56 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 17:15
Mesaje: 16
Acum ma mai intreb ceva,am auizit ceva de naparlirea canarilor, ei bine masculul pe care l-am luat are doua pene noi in crestere pe aripa ,isi va face treaba sau daca a inceput naparlirea nu va mai fi bun pentru canarita mea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 26 Mai 2014 06:44 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 17:15
Mesaje: 16
Am vazut cum a calcat canarita. Acum vin cu o alta intrebare. Cantecul lui are o singuta strofa si se opreste si se repeta de cca 3 ori pe zi. Este in regula? Omul imi cere 150lei pe el, este un pret bun sau e prea scump ,avand in vedere ca a inceput naparlirea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 26 Mai 2014 18:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
Salut.pretul ar trebuie sa se reflecte in calitatea pasari.ar trebui safie inelat si sa fie o rasa pura.

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 16 Iun 2014 14:42 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 17:15
Mesaje: 16
Revin din nou cu intrebari , canarul care l-am bagat cu canarita ,sa imperechiat si o calca de cateva ori pe zi asta pana a depus toate ouale,cu toate astea toate ouale au iesit limpezi ,acum e deja la o a doua tura cu acelas canar ,azi a facut primul oua (l-am luat din cuib si l-am schimbat cu unul vechi limpede ) si asa trebuie sa procedez pana la ultimul oua depus? dupa care le pun pe toate odata? De asemenea cand face al doielea ou trebuie inlocuit cu unul sau lad doar 1 ou pana la sfarsitul depunerii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 01 Iul 2014 11:16 
Neconectat

Membru din: 09 Iun 2014 15:42
Mesaje: 38
Localitate: BRASOV
Salut!
Chiar daca raspunsul meu este destul de tarziu poate pe viitor iti va fi de folos. Sau poate ai aflat deja.
Dupa primul ou depus , procedezi asa cum ai facut , adica il inlocuiesti cu unul fals ( limpede ) , iar celelalte ce vor fi depuse in zilele urmataoare nu trebuiesc inlocuite, le scoti din cuib. Il lasi tot pe cel fals , pina cand este depus ultimul ou , se cunoaste pentru ca este mai inchis la culoare decat celelalte iar atunci il indepartezi pe cel fals si le asezi si pe celelalte bune alaturi de ultimul.
Numai bine!

_________________
http://florin72.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 13 Oct 2014 16:43 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 17:15
Mesaje: 16
Multumesc , chiar daca e mai tarziu tot e bun.
Intre timp sau mai peridat pasarele pe la mine , si anume am avut pui de la 2 perechi de perusi , am avut 4 pui de la o pereche de zebre australiene , o zebra care a avut probleme cu stabilitatea in picioare (la care am deschis un topic separat) a murit, iar la canari nu am avut succes deloc.
Am umplut o cutie cu oua de canari in total de 21 de oua -TOATE LIMPEZI !!! ori masculul ori femela e de vina - de mentionat ca se calcau de multe ori pe zi.
Acum mai nou mi-am facut o voliera pe care am bagat-o in casa pentru a feri de frug pasarile.
Nu stiu daca se pot tine toate in aceias voliera si anume papagali perusi, zebre australiene si canari , dimensiunile volierei fiind inaltime 2m latime 1m si largime 50cm.
Incerc sa atasej cateva poze cu voliera si pasarile mele.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ce neoane se folosesc la luminarea voliereli , sunt neoane speciale sau pot pune neoane care intensifica culoarea pasarii sau tuburi cu temperatura de culoare 6500k ? sau orice?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 15 Oct 2014 17:15 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2014 17:15
Mesaje: 16
vad ca este foarte activ acest forum , deci nu stie nimeni daca se tin impreuna pasarile enumerate de mine , deasemenea daca se poate sa imi spuneti si ce canari sunt cei pe care ii am eu , daca e nevoie de poze mai apropiate le voi face .
Sper la un raspuns


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor imperechere canari
MesajScris: 15 Oct 2014 18:13 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2009 21:19
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
acum daca vii cu fumigene de astea e normal sa nu iti raspunda nimeni ia baga o carcota sa vezi reply la post cu F5:)) [joke]

canarii par a fi unii comuni,ceperi.acum in functie de cantecul lor pot fi roller,malinois,timbrado,slavujar sau pot fi pur si implu canari de culoare.poti asculta cantecul canarilor enumarati si comparandu-i cu ai tai sa ii identifici.(se gasesc pe youtube inregistrari).

In ceea ce priveste coabitarea,am vazut femela de perus care a omorat mascul de sticlete...in general coliviile mixte nu sunt de bun augur din considerente de hrana,spatiu,perioade de reproducere evident necesitatile fiecarei rase....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România