Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Feb 2017 01:33 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2017 15:58
Mesaje: 3
Buna ziua,
Am doi canari Red Factor, pereche. La inceput au stat fiecare in "cusca" lui, avand un separator intre ei, timp in care i-am hranit cu ou, zarzavat, mar, verdeata pentru a-i pregati de imperecheat. Am observat ca puteau sa se vada intre ei foarte, foarte putin printr-una din partile laterale ale custii sau pe sus daca stateau agatati (va trebui sa le confectionez un alt separator). Apoi i-am lasat sa se vada o saptamana (printr-un separator cu gratii), dupa care le-am luat separatorul de tot, lasandu-i impreuna. Canarul tot fugarea canarita :lol: , dar ea nici gand sa stea :oops: . Dupa care a urmat tura a doua :P , adica, ea a inceput sa confectioneze cuibul :lol: . Cand este gata facut si rotunjit frumos, scoate totul afara :oops: :?: si o ia de la capat si tot asa.
Ce credeti ca este de facut? :?: :?: :?: De ce imi face canarita asa? :oops:
Mentionez ca locuim in Uk, ii tin in casa la 20 grade si au lumina artificiala creata pentru imperechere.
Va multumesc anticipat!
Alina


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 22 Feb 2017 00:01 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2017 15:58
Mesaje: 3
Mentionez ca, canarita are deja doua oua, iar cand iasa din cuib, impreuna cu canarul "tot aranjeaza" cuibul si, tragand de cate un fir, scoate cuibul afara.
I-am scos ouale bune si i-am pus unul artificial. Are momente cand sta pe cuib, dar de dimineata de doua ori a scos aproape tot cuibul si apoi l-a refacut, oul ramanand la fundul cuibului.
M-am gandit sa mai las canarul cu ea azi si sa il scot maine, lasand-o pe ea singura. Maine ar fi la al treilea ou. Credeti ca as proceda corect?
Cand credeti ca ar fi potrivit sa-i bag toate ouale in cuib?
Mentionez ca am verificat ouale si par a fi fecundate.
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România