Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 19 Aug 2009 01:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Se mai cheama si scatiul Euro-Asiatic datorita faptului ca se gaseste in aceste zone.
In natura il putem intilni mai tot timpul in virful arborilor. Acest mic fringilid are in jur de 12 cm iar dimorfismul sexual este destul de accentuat: masculul are fruntea si calota de culoarea neagra.

In perioada reproducerii, prefera padurile de conifere. Masculul alege locul unde femela incepe sa construiasca cuibul aproape inaccesibil. Cuibul are forma unei cupe, destul de profund si este construit numai de femela. Materialele folosite sint ramuri mici, radacini subtiri, pene, par de animale. Ouale sint in numar de 3-5 si sint clocite numai de femela. Puii sint alimentati de ambii parinti cc 20 de zile. Dupa perioada napirlirii se aduna in grupuri de minim 10 mai tot timpul in cautarea hranei.
In captivitate este foarte des intilnit in crescatorii.este recomandata o voliera de 1,5x1,5x2m. Inauntru se vor introduce citeva ramuri de brad. Fiind o pasare care sufera de caldura este recomandat ca locul volierei sa fie amplasat intr-un loc umbros. Cuibul se pozitioneaza sus camuflat intre ramuri. In cele mai multe cazuri masculul nu lasa femela sa cloceasca si atunci este indepartat, dar trebuie reintrodus dupa ce au aparut puisorii,c are vor fi inelati in a 6-7 zi cu inel de tip A(2,4mm).
Ca hrana se poate folosi un amestec pentru canari,fructe si legume tot timpul anului.

Imagine
Imagine
Imagine


SCRIS DE:Cuciureanu Sorin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mutatiile de culoare ale scatiului
MesajScris: 22 Aug 2009 18:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Mutaţile SCATIULUI stabilite până în prezent sunt circa o duzina, dar dacă am lua în considerare diferite combinaţii între ele, numărul creşte. Prima mutaţie deja a apărut în 1983-84 şi a fost diluat - o mutaţie care reduce incomplet dominaţia în parte a negrului Eumelanina că Feumelanina maro factor în SINGLE (cum ar fi mutaţia în cazul care are loc în heterozygosity ), În timp ce aproape complet reduce varietate DUBLU FACTOR (în cazul în care se produce mutaţia în homozygoty). În 1995, a apărut mutaţie - Bruna - care împiedică încheierea de negru formarea de Eumelanina ca dovadă nuanţe de culoare maro pe o culoare. În 1986 a apărut mutaţie - Agata cu reducere parţială dell'Eumelanina negru şi aproape total de reducere a Feomelanina maro. Printre alte modificări includ Isabella, este o interacţiune între mutaţie şi de mutaţie Agata Bruno, cu toate că reducerea Feomelanina maro, negru Eumelanina transformă în Eumelanina mutaţie în culoare maro şi arată o culoare care sta pe bej. În 1991 a apărut - IVORY - de asemenea, care ne reduce melamina cu rezultate în reducerea lipocromului pe picioare o culoare galben fildeş. Aceste mutaţii, care sunt enumerate şi descrise azi au fost recunoscute oficial standard la scatiu.În ultimii ani au apărut ca alte mutaţii - EUMO - şi - RUBINO - care încă nu au fost standardizate de către CTN-IEI



Imaginefemela izabela dublu factor
Imaginefemela ancestrala (normala)
Imaginemascul diluit dublu factor
Imaginefemela izabela
Imaginemascul ancestral(normal)
Imaginefemela diluita singur factor
Imaginefemela bruna diluita singur factor
Imaginefemela diluita dublu factor
Imaginemascul diluit singur factor
Imaginefemela diluita izabela
Imaginepereche izabela
Imaginemascul diluit singur factor
Imaginemascul diluit singur factor
Imaginefemela bruno
Imaginefemela agata
Imaginefemela avorio(una la fel se afla si in crescatoria mea)
Imaginefemela izabela
Imaginemascul bruno
Imaginemascul diluit dublu factor
Imaginemascul agata avorio
Imaginemascul agata
Imaginemascul agata diluit

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 24 Sep 2009 22:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Salut Cristian! La ce te referi cand zici mutatie oficiala? Cumva la faptul ca e caracterul fixat genotipic, nu doar o manifestare fenotipica?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 25 Sep 2009 07:52 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 23:20
Mesaje: 54
Localitate: Vulcan, HD
Am avut si eu in trecut o astfel de pasarica, la noi in termenul popular ii spune ``CIZ``


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 25 Sep 2009 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
De unde esti Claudiu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 25 Sep 2009 21:54 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 23:20
Mesaje: 54
Localitate: Vulcan, HD
cristianu scrie:
De unde esti Claudiu?

Sunt din Hunedoara, Loc. Vulcan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: indigene
MesajScris: 22 Ian 2010 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Ian 2010 15:45
Mesaje: 61
Localitate: Ploiesti,PH
Imagine

_________________
ImagineImagine
Telefon: 0722780133 http://pasareleexotice.blogspot.com/ http://razvan23.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inscriere A.O.R
MesajScris: 22 Ian 2010 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Nu inteleg ce vrei sa reprezinte aceasta foto. Probabil te referi la cit de domestica este pasarea din imagine,foto si pasarea apartine albitrului italian de fauna europeana ANTONIO LARUSSO pe care il cunosc personal si am stat linga el la albitrarea pasarilor indigene de la expozitia GOR ROMA din acest an.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 15 Feb 2010 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
Azi am gasit cu induiosare scatiu meu mascul mort in colivie.Lam gasit fara cap capu era langa colivie iar corpu in colivie.Pisica nam sa sara,sobolani nici atat,care ar fi cauza de a murit scatiul meu?Era asa de bland ca imi manca din mana.Doar seara mam uitat la el si dormea bustean.Nu stiu care ar fi cauza de a murit in halu asta.Numai bine !!!

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduelis spinus-scatiul
MesajScris: 15 Feb 2010 18:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
eu am patit cu un cocos asa...un brahma de 10kg.
si-a bagat capul intre gratiile gardului si apoi nu l-a mai putut scoate...a tras-a tras pana a murit.
cam asta ar fi singura explicatie la care ma pot gandi in situatia ta...

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România