Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Iun 2010 09:50 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2010 09:39
Mesaje: 1
Am gasit acum o saptamana pe langa Medlife Grivita un pui de cotofana plecat prea devreme din cuib. Il cheama Khor'el (Ciorel mai pe romaneste).

Stie cum ar trebui sa isi foloseasca aripile, dar nu poate inca sa zboare. Mananca din mana, singur, nu trebuie fortat sa deschida ciocul. Pana acum i-am dat rame, muste, nite plic Whiskas si paine inmuiata in apa (cu apa are probleme, nu stie sa bea, iar pe gat daca ii torn, se ineaca).
E foarte cuminte, nu tipa aiurea, isi vede de penele lui, doarme, cerceteaza balconul - pe jos, nu se zburataceste. Vine daca il chemi, seara se baga intr-o cutie unde si-a ales el casa.
Eu nu pot sa il tin pentru ca am doi bebelusi, doua pisici in casa, 6 pisici nevoiase la geam...
Il pot aduce in Bucuresti (eu stau in Ilfov).

Pm sau telefon la 0757076970 daca il vreti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Iun 2010 11:12 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
as fi dispus sa il iau eu dar eu stau in gherla jud. cluj si nu am cu ce veni pana la ilfov dupa el :(


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 01 Iun 2010 12:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Il poti da la Zoo, daca nu se gasesc doritori care sa poata intra in posesia lui.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 30 Iul 2010 11:17 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
la zoo va imparti celula cu o acvila daca nu ati vazut inca mergeti sa vedeti ca mai e o cotofana acolo in aceeasi cusca cu acvila dar nu stiu cum de sor fi iomprietenit pt ca rapitoarele sunt certate cu corvidele. Probabil ca sia spus cuvantul indelunga captivitate.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Aug 2010 17:40 
Neconectat

Membru din: 14 Iul 2010 17:04
Mesaje: 10
ralooka scrie:
Am gasit acum o saptamana pe langa Medlife Grivita un pui de cotofana plecat prea devreme din cuib. Il cheama Khor'el (Ciorel mai pe romaneste).

Stie cum ar trebui sa isi foloseasca aripile, dar nu poate inca sa zboare. Mananca din mana, singur, nu trebuie fortat sa deschida ciocul. Pana acum i-am dat rame, muste, nite plic Whiskas si paine inmuiata in apa (cu apa are probleme, nu stie sa bea, iar pe gat daca ii torn, se ineaca).
E foarte cuminte, nu tipa aiurea, isi vede de penele lui, doarme, cerceteaza balconul - pe jos, nu se zburataceste. Vine daca il chemi, seara se baga intr-o cutie unde si-a ales el casa.
Eu nu pot sa il tin pentru ca am doi bebelusi, doua pisici in casa, 6 pisici nevoiase la geam...
Il pot aduce in Bucuresti (eu stau in Ilfov).

Pm sau telefon la 0757076970 daca il vreti.



sper ca a ajuns bine puiutul. un sfat daca imi permiteti: nu fortati pasarile sa ingereze apa mai ales in posturi neanatomice. patrunerea alimentelor sau a apei pana pe caile respiratorii inferioare poate declansa o pneumonie extrem de greu de tratat, de cele mai multe ori mortala.

numai bine!

ALEX


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România