Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 10:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: OREZARUL
MesajScris: 19 Aug 2009 00:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Origine:
Se poate gasii in Indonezia, Sumatra, Japonia, Java.In ultimul timp sa raspindit in sudul Asiei si restul Africii.In Europa era deja cunoscut si reprodus din secolul trecut.Se creste in colivii si voliere ,in primul rind pentru tinuta deosebit de eleganata ce o are cit si pentru voiciunea lor.Lungimea 13_14 cm,maculul si femela seamana aproape perfect .Penele cozii,penele de zbor si capul sint negre .sub ochii au pete albe mari ce contrasteaza frumos cu culoarea neagra a capului si cea rosie a ciocului.Partea inferioara a pieptului este gri-roscat ,restul corpului este colorat in gri-deschis.pupila este roscata ,iar irisul negru.Picioarele au culoarea carnii.Puii,pina la prima napirlire sint gri-negriciosi ,fara pete albe pe obraz ,cu ochiisi ciocul negre.recunoasterea sexelor se face numai dupa cintec.masculii ciripesc voios,iar in perioada reproduceri topaie in jurul femelei,atunci cind cinta femelele ei nu cinta.Femelele au ciocurile mai groase si mai roscate ,iar petele albe ale obrajilormai late,aceste indicii nu sint atit de sigure cum este cintecul.
MUTATII DE CULORI:in China si Japonia a fost obtinuta ,culoarea alba,exemplare care in perezent se afla si la noi in tara .se mai intilneste si culoarea pestrita.Puii de la varietatea alba sint pestriti cu izabel pina la prima napilire ,iar puii pistriti,negri la iesirea din cuib ,sint la fel de colorati ca si cei gri.AU o culoare gri-inchis ,iar ciocul este negru .Prima napirlire are loc dupa trei luni .
Orezarii pot fi tinuti atit in custi de min 60cm cit si in voliere.ierneaza in camere cu temperetura minima de 8_10°c.
Hrana de baza o constituie semintele de mei ,dughie ,glant,ovaz,putina cinepa,seminteincoltite de griu ,mei ,ovaz.vara se dau seminte de cereale in pirga.suplimentar li se da morcov si mar ras,multa verdeata .IN perioada de reproducere li se da zilnic pasta cu ou si morcov ras,piine inmuiata in lapte .Reproducerea nu este dificila ,virsta minima pentru imperechere este de 10 luni,iar perioda optima ,primara si vara.cuiburile sint de dimensiuni 15x20x22cm prevazute cu o gaura si cu bat sub ea.sint bune cele de perusi .cuibul se umple pe jumatate cu fin marunt .acelas materiale se pun pe jos ,pasarile complectindu_si singure cuibul in mod artistic .controlul cuibului nu deranjaza .ponta consta din patru opt oua albe ,femela si masculul cloceste cu rindul timp de 13 -14 zile.puii golasi,de culoarea carnii,dar cu ciocul negru ,puii albii au ciocul albinos inca din prima zi.parintii hranesc foarte bine puii care parasesc cuibul dupa patru saptamini fiind hranitii de parinti inca minimum doua saptamini .

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: OREZARUL
MesajScris: 23 Aug 2009 00:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: OREZARUL
MesajScris: 24 Oct 2009 23:49 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2009 11:01
Mesaje: 11
Imi plac orezarii foarte mult dar cu ai lor 16 cm sint mult prea mari ptr gusturile mele; mie imi plac miniaturile 10 cm si sub.

Faza dintr-un magazin; era acu citiva ani, cunosteam orezarii de pe net dar altfel nu. M-am oprit in fata coliviei sa ma uit la ei si sa vad pretul. Ma uitam la ei, se uitau la mine... haha. Ma studiau aproape cum te studiaza un papagal, de sus pana jos.
Cred ca sint inteligente peste medie, astea.
As fi curios ce zice lumea in legatura cu asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: OREZARUL
MesajScris: 06 Iun 2010 15:37 
Neconectat

Membru din: 13 Mar 2010 09:58
Mesaje: 80
Localitate: satu mare
am si eu 2 orezari dar nu imi dau seama la diferenta dintre sexe de oare ce i tin intro voliera unde am vreo 20 de perusi si vreo 10 nimfe. unul dintre ei este alb perfec(ca zapada). iar celalt este obisnuit gri cu fata alba. deci nici pe unul nu iam auzit cintind . poate ambele is femele ???

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: OREZARUL
MesajScris: 06 Iun 2010 18:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Diferente sunt la cioc si la geana , la mascul ciocul este mai bombat iar geana este rosiatica fata de roz la femela.

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: OREZARUL
MesajScris: 07 Iun 2010 11:23 
Neconectat

Membru din: 13 Mar 2010 09:58
Mesaje: 80
Localitate: satu mare
multumesc robert..... azi chiar am sa ma uit

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: OREZARUL
MesajScris: 12 Iun 2010 12:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
mutatiile de culoare pina in prezent la orezari : http://www.clubitalianopaddaoryzivora.it/mutazioni.htm

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România