Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Mar 2010 21:06 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 22:06
Mesaje: 71
Localitate: Craiova
Buna seara,

Dupa multe asteptari revin cu inca un mesaj: In tara asta nu se mai cresc canari Mallinois sau toate informatiile despre aceste pasari, pe care le aveti sunt atat de secrete incat nu trebuie sa ajunga la urechile nimanui.

De ce trebuie sa citim pe site-urile altor crescatori din alte tari si sa ne chinuim cu traducerile ca sa mai aflam cate ceva?

_________________
email: marian_pcb@yahoo.com
http://Marian74.sunphoto.ro
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 09 Mar 2010 20:41 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2010 19:16
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
ma bag si eu putin in vb.Nu intel d c spuneti ca sunt asa d putini malinois in tara.Eu cred ca sunt ceva,doar ca multi ii imperech cu alte rase pt obtin cantec de privighet.Si eu fac nebunia asta,dar totusi am si vreo 25-30 pur-sange


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 09 Mar 2010 23:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Am mai izs crescator bun e stere mihai dar nu vorbeste pe forum http://www.canarimalinois.ro/

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Mar 2010 13:14 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 22:06
Mesaje: 71
Localitate: Craiova
Multumesc pentru informatii, daca nu am raspuns la mesaj nu inseamna ca nu am dat importanta.
Voi lua legatura cu dumnealui.

Inca o data va multumesc, pentru ajutor.

_________________
email: marian_pcb@yahoo.com
http://Marian74.sunphoto.ro
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Mar 2010 14:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Descendent direct din canari cintatori din secolul al-16-lea ,care erau crescuti de Fiamminghi in particular in orasele MALINES si ANVERSA,probabil indentificati in canarul marele galben,care emitea un cintec caracteristic de putine note rulate cu sunete de apa .
IN venele acestei rase se pare ca curge singe de diferite rase:Marele Galben(Sassone),Bossu,Harzer Roller si alte rase olandeze.
In 1912 a trecut de la denumirea Marele Canar Galben la cea actuala de MALINOIS WATERSLAGER care face referire la orasul MALINES si termenul WATERSLAG-sunet de apa (sunetul turei).
Din anul 1946 au aparut si exemplare albe pe linga cei tipici galbeni.
LUNGIMEA 14-15 CM.
Acest canar este putin mai subtire si mai lung de cit comuni canari foarte putin curbat mai ales in faza de cintec .
Este in aceasta ca prezinta pozitii diferite in functie de tura pe care o executa ,mentinind o constanta si legera cazatura a aripilor si o deschidera accentuata a cozii.
CULOAREA cea mai frecventa este galbena ,mai intensa la mascul,dar si exemplare albe sau galben cu mici pete brune-verzui
la nivelul capului ,gitului,spatelui si aripilor.
Mai rar se intilnesc si exemplare cu o componenta cromatica verde sub forma de pete.
Canarul malinois are o mare capacitate de a imita ,de aceea este fundamental sa se evite ca acesta sa asculte rase diverse
sau exemplare cu mari defecte de cintec .
IN alimentatia acestui canar fara dubii ,rapita este hrana de baza.
Unii crescatori mai ales in delicata perioada a invatarii cintecului hranesc canarul 5 zile pe saptamina doar cu rapita ,iar in celelalte 2 zile ,un amestec care cuprinde :-glant 50 parti,ovaz-10 parti,cinepa-10 parti,niger-10 parti,mac-8 parti,seminte salata-6 parti ,in-6 parti.
este importanta si integrarea marului in aceasta dieta.
Un amestec de baza pentru hrana acestui canar poate fii format din :60parti- rapita,20 parti-glant,5 parti-cinepa,5 parti-ovaz,5 parti-niger,3 parti-mac,1 parte in,1 parte seminte salata.



va urma

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Mar 2010 19:42 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2010 19:16
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
voi pune si niste poze la un mom dat cu malinois,probab si cantec lor.Deocam crede ma pe cuv si mai krd ma k am de 4 ani.Nici eu nu gas in trec originali si de atunci imi cump in fiec an din Italia,scot anual 20-30 pui curati,restul ii curcesc intentionat cu alte rase pt obsesia cu cant privigh,dar ac e f greu,deoarce in prima faza invata partile de pe banda,dupa kre le pierd majorit la naparl sau knd intra la furie cum zic pasararii,ram cu un cant simplu,normal.De ex aici in BUC aproape toti cresc de asa zis cantec au mania asta cu privigh,iar ac canari sunt cei mai apreciati,cei mai scumpi


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 10 Mar 2010 21:16 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2009 22:06
Mesaje: 71
Localitate: Craiova
Multumesc Cristian75, in sfarsit a reusit cineva sa sparga gheata.
Sa speram ca nu se opreste aici si vor posta si alti crescatori cu experienta din cunostiintele lor.

Multumesc inca o data.

_________________
email: marian_pcb@yahoo.com
http://Marian74.sunphoto.ro
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 12 Iul 2010 20:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
Tocmai mi-am achizitonat si eu niste malinois asa ca ma pun pe documentat, asteptam incontinuare sfaturi utile

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 14 Iul 2010 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
Turele de cantec

A.Ture pozitive:
1. Ture de apa
2. Ture metalice
1.a)Klokkende
=>Definitie: Batai in apa, reflecta apa la turnare
=>Sunet: Klok! Klok Klok! sau Bloui ; Glou ; Glouk ; Glouik ; Glo,ic ; Wloui ; Wlo,ic ; Wlouc ; Hlouic ; Hlo,ic ; Hlouc ; Hloc ; Wloui ; Bloui !
=>Studiu de nota:marcat, lent, pe baza duratei, repetitive, clare, de rezonanţă şi adânci.
=>Scor: 6 bun;
7 foarte bun;
8 excelent;
9 excepţional;
=>Precizare; Numele ar trebui să fie fonetic similar cu cântecul. Aici este descrierea comună comparativa cel mai mult cu sunetul picătură de ploaie care cade. Sunetul este de fapt mai moale si mai similar cu cel emisă de o sticla scufundata în apă.Pentru cea mai bună calitate trebuie să fie repetată separat (care se termină în "i"), în caz contrar acesta poate fi confundată cu următoarea rundă.
1.b)Bollende
=>Definitie: Apa in clocote
=>Sunet: Bou - bou - bou ! sau Wou ; Lou ; Bô ; Whou ; Hou !
=>Studiu de nota: marcate, clar, adânc în serie cu separarea mică între silabe
=>Scor: 5 sau 6 este foarte bun
=>Precizare:Comparativ cu un lichid care fiarbe.
Ca toate turnuri de apă, acesta este facut cu ciocul inchis.Aici nu există nici o pauză semnificativă între sunete, deşi acestea pot fi evidenţiate. Este un fel de "Klok" mai rapid.
1.c)Rollende
=>Definitie:Roata de apa
=>Sunet:Wuwuwu sau Lou, Lo, LU, Wu :Rodklgnodlrou…Gwadviraddiwu…Blioudbrroudr…
=>Studiu de nota:fundal apoas ,scurt si rapid sa concentreze suficient pentru a recunoaşte graba de apei.
=>Scor: 3 este un punct bun
=>Precizare:Sa para ca o lovitură grea într-un pahar de apă printr-un pai, sau un jet de apă rulat între pietre.
Este de fapt o bollende Klok sau mai des, prins într-o serie de creştere mai scurta şi mult mai reapida ceea ce le conferă o anumită lumină.
Malinois-Waterslager nu trebuie sa execute neaparat cele trei turnuri. Dar toate acestea, sunt esentiale pentru ca el cântă cel puţin una dintre ele, deşi "klokkende" este considerata adesea cea mai buna de catre crescatori. Oricum o notă bună pe Klok este utila pentru a ajunge la 120 de puncte.
Acestea sunt in mod necesar sa fie executate cu ciocul inchis.
2.Staaltonen Tjonks
=>Definitie:lovitura metalica
=>Sunet:Tjok, Tjok, Tjok sau Toung ; Tong ; Tjong ; Tjoug
=>Studiu de nota: Prima este mai profunda cu «o»
=>Scor:Un scor de 4 sau 5 este bun
=>Precizare:Comparativ cu sunetul ciocanului pe nicovală, sau ciocniri metalice.Nu sunt posibile mai multe variante. Cel mai popular este cel mai acut produce zornaituri, dar este o chestiune de gust.
Staaltone este un tur unic pentru Malinois.
Va urma...

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 14 Iul 2010 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
de aici poti descarca sunete pentru malinois , roller etc http://canarichantclub.naturalforum.net/Chanteque-h9.htm

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România