Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 10:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 11 Iul 2010 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
este un colorant expre pentru asa ceva care se numeste "red mask"

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 12 Iul 2010 22:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
mult succes cristianu.florintii tai au intrat in napirlire?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 12 Iul 2010 23:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
O parte din ei, mai exact puii mai mari. Multumesc frumos Sorin!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 13 Iul 2010 21:54 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Salut la toti crescatorii,
Multumesc lui Cristi din Ploiesti ca mi-a dat acest webside si astfel pote reusesc sa fac rost de niste oua fertile de mugurar si inarite, el mi-a promis niste oua la anul sa sper ca ma va ajuta. Zic ca imi trebuie oua fiindca astfel pot sa le transport mult mai usor unde sint stabilit, fara a face vreo ilegalitate, iar dupa aceea le voi pune imediat sub canarite de a le cloci mai departe...am reusit cu succes sa inmultesc o pereche de mugurari ( o pereche pe care am gasit-o foarte greu, a trebuit sa stau pe o lista de asteptare aproape 4 ani), mi-au facut trei pui, dar din cauza ca am deranjat cuibul, au aruncat puii, care la scurt timp au murit, au inceput al doilea cuib, la fel am patit dupa ce am inelat puii ( n-am stiut ca trebuie sa pacalesc parintii, asta am aflat-o dintr-o carte scrisa de un crescator din Olanda) i-au aruncat, la a treia monta i-am lasat in pace, si am acum doi pui de un an de zile, frumosi foc, dar din pacate parintii au murit subit, le-am dat intr-o zi salata mixata, si n-am stiut ca exista un fel de salata care este otravitor pentru pasari, si astfel am pierdut parintii, dar am salvat puii iar acum caut niste oua de mugurari, dar pentru la anul cind vin in tara...am reusit cu mare succes sa inmultesc o pereche de florinti de mutatie cinnamon, care mi-au facut trei pui...din cauza ca stau la etajul 17 am un musafir nepoftit, un superb soim, (american kestrel), iar la a doua monta soimul mi-a luat femela, imediat am luat ouale si le-am pus sub canarita, care a crescut puii cu succes...foarte important pentru totii crescatorii care inmultesc pasari este atunci cind au puii sa li se dea din abundenta ou bine fiert si framinat cu furculita daca se poate ou de prepelita acest ou este mult mai bogat in vitamine si protenie care este mult mai ridicata decit cel de gaina, daca nu gasiti puteti folosi cel de gaina, mugurari parinti au crescut cu succes cei doi pui si canarintele la fel, viermii de faina nu sint recomandati fiindca sint bogati numai in proteine, eventual sa li se dea numai citiva pe zi...am reusit cu florintele mascul sa produc hibrid intre el si canarita verde a iesit un pui, din pacate femela, care am dat-o la un prieten...am reusit de asemenea sa inmultesc mugurar mexican( house finch) cu canarita; brimstone canar cu canarita, iar acum incerc sa fac intre purpule finch x canarita, toate aceste reusite le-am produs in colivii, dar le dau vitamine in apa, salata, mere( aveti grija ca semintele de mere si cele de pepene sint otravitoare), si astfel am reusit sa inmultesc in colivii obisnuite...daca la anul cineva o sa aibe oua fertile de mugurar si de inerita sint dispus sa cumpar, voi fi prezent in tara pe la sfirsitul lui Mai...succes la toti cu inmultirea pasariilor Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 13 Iul 2010 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Nu ai pentru ce sa-mi multumesti Mihai. Este placerea mea sa fim in numar cat mai mare si sa ne putem impartasi experientele ornitologice. Sper sa te pot servi cu oua de mugurari la anul, dat fiind ca anul acesta au ouat foarte tarziu(jumatatea lunii iunie), dar daca voi avea o fac cu mare drag. Imi place foarte mult sa ajut oameni pasionati si care iubesc neconditionat aceste fiinte. Bine ai venit pe forumul asociatiei si sper ca intr-o zi sa intrii in randurile AOR. Mult succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 13 Iul 2010 22:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
mult succes si tie mihai.semintele de mere si pepene nu sint otravitoare.eu le-am introdus cu succes in meniu.tu ai avut probleme?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 13 Iul 2010 22:35 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Da Sorin, cind eram mic am cumparat din obor (Braila)o pereche de babuste(serinus serinus, canarasi), pe vremea comunismului mai ales la Brasov, aveam probleme cu semintele, si le-am dat seminte de pepene, au murit imediat, un vecin de-am meu a avut un canar la fel a patit si el...cu semintele de mere un prieten un New York mi-a zis ca a patito le-a dat zilnic pina au murit subit la numai o saptamina, de aceea zic ca sint otravitoare, si recomand la toti sa le evite, cele de pepene sint puternic toxice, poate daca tu le-ai dat treptat organismul sa adaptat, stiu ce sa zic, eu le evit...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 13 Iul 2010 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Sorin le-ai "calit" cu astfel de seminte, precum Rasputin cu cianura.... :D Lasand gluma la o parte, anul trecut am dat si eu seminte de mar si de pepene galben la mugurari, dar nu am avut probleme si asta pentru ca le-am dat prea putin(de 2-3 ori).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 14 Iul 2010 09:40 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Semintele de mar contin afurisite combinatii ale glicozidelor cu acid cianhidric (sa le zicem un fel de cianuri organice). Cel mai mic efect e durerea de cap.... dar se adauga tulburari digestive si cardiorespiratorii (la doze mari).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Saptamana Fringillidae-lor"
MesajScris: 14 Iul 2010 10:56 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Licopenul este un antioxidant de două ori mai activ decât carotenul şi, ceea ce este încă şi mai important, nu este distrus prin fierbere şi transformări culinare;El se află în numeroase legume (tomate, ardei iute roşu, broccoli, spanac) şi fructe (pepene verde, caise, grepfrut roşu). Licopenul este un fitonutrient care dă tomatelor culoarea lor roşie. Este un membru al familiei carotenoidelor. El protejează celulele plantelor împotriva razelor de soare şi serveşte drept pigment fotoabsorbant în timpul fotosintezei,culoarea rosie inchis se datoreaza licopenului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România