Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 09:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 09 Noi 2010 21:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
n-aveti pentru ce...o fac din placere si cu placere.
nu e greu nici cu perusii de expozitie...tot ce zic eu aici se aplica la orice perusi.
tot ceea ce conteaza e interesul pentru pasari si sanatatea lor. Se pot reproduce perusi de expozitie si numai cu mei si apa dar in cazul acesta intrebarile "de ce a murit, de ce nu a ouat, de ce i s-a blocat oul, de ce ies doar 2 pui" nu isi mai au rostul.
Cea mai importanta caracteristica a unei pasari (inclusiv a perusilor de expozitie) si in acelasi timp si cea mai dominanta este dorinta de a se reproduce si vitalitatea. Numai intr-o crescatorie in care pasarile sunt reproduse chiar fara niciun fel de interes si fara nutritie adecvata exista regula "perusii de expozitie se reproduc greu, au probleme de fertilitate si nu cresc puii bine".
Datorita dimensiunilor fizice si caracteristicilor penajului perusii de expozitie au necesitati mult mai diverse si mai greu de indeplinit decat perusii obisnuiti. Daca aceste necesitati (in principal de ordin nutritional) nu sunt indeplinite perusii de expozitie devin niste pasari foarte dificile si greu de reprodus. Pe de alta parte, daca le dai tot ceea ce au nevoie devin niste pasari cuminti si care se reproduc la fel de bine ca orice alt perus.

Nu recoltezi decat ceea ce investesti/semeni. Daca le dai hrana de calitate, adapost de calitate, apa de calitate scoti pasari de calitate. Bineinteles sa-ti cunosti pasarile, atat din punct de vedere al speciei cat si din punct de vedere al indivizilor, este vital.


Femela de la perechea 5 petrece in continuare tot mai mult timp in cuib si au inceput sa creasca excrementele. E important ca in continuare, desi mai mari, sa isi pastreze calitatea de a fi cat mai uscate si cat mai bine formate, de o culoare cat mai inchisa si cu uratii bine definiti.
Masculul sta de paza in fata gaurii de acces in cuib, comportament normal pentru o pereche formata. Ciripeste intr-un mod specific (aproape ca si warbling-ul, doar ca pe un ton mai jos) ceea ce ii da de inteles femelei ca totul e in ordine.

Cred ca nu am zis despre importanta galagiei in camera de reproductie. Perusii fiind pasari de stol nu se simt in siguranta cand este prea multa liniste. Reproducerea are sanse maxime cand se petrece intr-un mediu galagios. Bineinteles galagios din cauza perusilor... In natura perusii se reproduc in colonii si sunetul este asurzitor datorita masculilor care curteaza sau ciripesc pentru femelele de pe cuib, puilor care cer mancare, etc. de aceea o incapere de reproducere prea putin zgomotoasa nu aduce rezultate satisfacatoare. Unii crescatori au volierele pe peretele opus celor cu cuiburile, altii rezerva boxe pentru pasari nereproducatoare, altii folosesc interfoane...toate aceste tehnici au scopul de a creste nivelul zgomotelor specifice in zona de reproducere pentru a asigura confortul si siguranta necesara perechilor reproducatoare.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 12 Noi 2010 22:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
astept in continuare oua de la perechea 5

in alte "garsoniere" au inceput sa apara ouale...la 10-11 zile de la intrarea la boxe.
Prima pereche care a depus merge in continuare...un ou la 2 zile. Are 3 deja. Deocamdata nu se poate determina daca ouale sunt fertile sau nu. Ca o regula generala: primul ou poate fi verificat cu lampa cand apare cel de-al patrulea ou in cuib. Bineinteles se poate verifica si inainte dar rezultatele, de obicei, nu sunt concludente. Deci pe luni voi sti daca ouale sunt fertile sau nu.

Observatia si cunoasterea comportamentului pasarilor este crucial. De exemplu aveam 2 perechi. Ambele formate cu adulti experimentati+"virgini" :D
In urma observarii comportamentului pasarilor am determinat ca e mai bine sa despart perechile (masculul adult+femela tanara nu dadeau semne de imperechere dupa o saptamana iar masculul tanar era in pericol de a fi omorat de femela adulta.)
Femela adulta domina masculul, probabil datorita unei insuficiente maturitati "psihice" intrucat matur fizic si sexual este. Nu era destul de dominant pentru femela si aceasta il batea, il gonea de la mancare, etc. astfel punand in pericol sanatatea si viata masculului. L-am scos si mai sta o vreme la voliera. Am avut si anul trecut un asemenea mascul care acum este cel mai "turbo" dintre toti.
Am pus masculul adult cu femela despre care vorbeam si in 5 minute s-au imperecheat. Acum dupa 2 zile arata semne de imperechere si femela e docila ca o mielusica.

Deci: stati nemiscati intre pasari...cu orele daca se poate, observati comportamentul si luati masurile potrivite.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 19 Noi 2010 18:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
azi (sau ieri ca nu am putut sa fac si verificarea de seara) a aparut primul ou al perechii 5.
determinam cand a aparut exact in momentul cand apare cel de-al doilea.
observati ca nu au depasit cu mult termenul de 10 zile, mai exact primul ou a aparut dupa 15 zile.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 21 Noi 2010 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
ieri, 20.11.2010 a mai aparut un ou la perechea 5, deci primul a fost depus in data de 18.
in 3 zile (pe miercuri seara) ar trebui sa stim daca primul ou e fertil sau nu.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 21 Noi 2010 16:11 
Neconectat

Membru din: 30 Oct 2009 20:13
Mesaje: 25
Localitate: bucuresti
foarte interesant, pot sa spun ca este abecedarul incepatorului. bravo :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 22 Noi 2010 22:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
azi a mai aparut un ou, deci 3.
pe miercuri sper sa vad si o retea draguta de vase de sange in primul ou depus, semn ca e fertil.
ne mai "auzim"...

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 25 Noi 2010 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
4 oua.
Inca nu pot sa ma pronunt daca primul e fertil sau nu. Poate a inceput femela incubatia mai tarziu...
Asa e cu perusii...cred ca si la canari e la fel...pana nu vezi vasele de sange in ou esti stresat si nelinistit :))
Cand le-ai vazut te relaxezi 12-14 zile si apoi iar esti cu emotii :))

Am facut azi o numaratoare...70 de oua pana acum. Doar in 3 cuiburi (fara perechea 5) nefertile dar voi folosi perechile pe post de doici pentru ceilalti. Fac tot posibilul sa am 4 pui in fiecare cuib. Incerc sa nu las mai multi pentru ca nu cresc la fel de bine si se epuizeaza mai repede parintii. Exista varianta sa arunc ouale nefertile si sa incerce din nou, dar parerea mea este ca pasarile se sincronizeaza mai bine daca trec prin ritualul de crestere al puilor. Prin urmare voi muta tot ce este peste 4 pui la perechile cu oua nefertile in speranta ca nefertilitatea oualor s-a datorat nesincronizarii parintilor in ceea ce priveste conditia.
Nu am femele box-bound deci nu asta e motivul infertilitatii.
Mai ramane unul - masculii infertili sau extrem de rar, femelele infertile.
Sper ca e primul motiv dintre cele trei. Vom vedea.

Pana una-alta, am emotii cu perechea 5. Nici nu stiu ei cat sunt de mediatizati....
Daca se vor dovedi ouale perechii 5 infertile le voi arunca pentru a grabi un pic o alta ponta...totul de dragul topicului :))

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 26 Noi 2010 17:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
e fertil...m-am uitat azi. Era si culmea ca fiul sa nu se ia dupa tata, care e in boxa de langa (nr. 4) si care la al 4-lea sezon de reproductie inca fertilizeaza oua fara probleme.


Imagine
ouale din pozele de sus sunt fertile si "lumineaza" rosu iar cel din poza de jos este infertil sau neincubat destul si lumineaza galben. In ouale fertile se pot observa si vasele de sange ale puiului si in unele oua se poate observa si cum ii bate inima...mi se pare foarte satisfacator sa vezi asa ceva...e ca o recompensa si o recunoastere a meritelor de crescator.

E foarte important ca ouale sa fie atinse si miscate cat mai putin posibil pentru ca se pot transmite boli de pe maini, se pot dezlipi embrionii, se pot rupe salazele, etc.
De aceea o femela care nu se agita cand iese din cuib este foarte valoroasa pentru ca reduce riscul de a distruge ouale sau de a brusca embrionii.

Citeam la un moment dat un studiu despre determinarea sexului viitorului perus inca din ou. Era ceva cu pozitia embrionului dar studiul nu era concludent si din cate am vazut nici nu a fost continuat. Oricum era interesant...

E foarte important si bine de stiut ca femela pe langa faptul ca roteste ouale in jurul axei lor, le roteste si in cuib. Ouale care sunt noi stau in mijlocul pontei iar cele care sunt avansate in procesul de incubatie stau spre exterior pentru ca schimbul de gaze este mai intens si pe exterior se face mai usor. In plus, ouale fertile si care sunt foarte avansate in procesul de incubatie isi genereaza caldura proprie si pot sa stea fara probleme si pe margine. De multe ori cand se face schimb de oua intre cuiburi, crescatorul nu este constient de aceasta ordine a oualor si cand le muta nu o respecta. Femela nu mai stie care este ordinea oualor si se ajunge la pui morti in ou. Femelele nu incubeaza la temperaturi diferite, temperatura pasarilor sanatoase fiind aceeasi. Motivele pentru care o ponta mutata este pierduta sunt: s-au infectat ouale in urma manipularii, s-au bruscat embrionii sau nu s-a respectat ordinea oualor.

De asemenea femelele stiu instinctiv cand trebuie sa iasa puii si prin urmare la mutare trebuie sa se tina cont de datele de depunere ale celor doua ponte (la care se muta si de la care se muta) pentru ca exista cazuri cand femela a aruncat ouale cu 2-3 zile inainte sa iasa puii datorita faptului ca ouale care au fost mutate sub ea erau cu cateva zile mai "proaspete" decat ouale ei.

Ziceam ieri ca am 3 cuiburi cu ponta infertila...m-am grabit...Am doar 2 :D
Azi am vrut sa arunc ouale dintr-un cuib pentru ca parintii erau valorosi si vroiam sa urgentez o noua ponta. Am zis sa mai verific o data si spre norocul meu am gasit oua fertile. Datorita faptului ca parintii erau la primul sezon de reproducere si probabil nu a coincis nici conditia, primele 2-3 oua au fost infertile...dar vad ca totusi lucrurile sunt mult mai roz decat ma asteptam eu. Cateodata nici eu nu am rabdare. Acum sper sa fie macar 4 fertile. Voi avea mai multa rabdare data viitoare pentru ca acum stiu ca si masculul si femela sunt OK.

Cum ziceam si mai demult, intr-un post, pe undeva...daca apar oua nefertile intr-o ponta unde sunt si oua fertile si pasarile nu au probleme (ex: femele box-bound) e vina crescatorului 90%. Fie nu asigura hrana corespunzatoare calitativ, fie nu a tuns pasarile, fie nu le-a potrivit din punct de vedere al conditiei.

Sa vedem ce-o mai fi in continuare...

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 26 Noi 2010 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
calendar pentru determinarea datei probabile de eclozare a oualor:

Imagine

nu functioneaza decat din ziua in care femela incepe clocitul, adica nu functioneaza decat de la aproximativ al doilea ou.
se cauta in calendar data la care a depus oul si se citeste data urmatoare din dreapta. Asta e data de eclozare.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: perechea 5
MesajScris: 27 Noi 2010 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
azi mi-a aparut primul "rozaliu" :D
cu 3 zile mai devreme decat ma asteptam :)) A fost o surpriza super-placuta pentru ca eu asteptam pui abia de luni...se pare ca femela a incubat de la primul ou si a incubat foarte bine, puiutul iesind din ou dupa 17 zile.
E roz, vioi si cu gusa plina. Exact cum ar trebui sa fie. O sa va povestesc mai mult despre puiuti cand vor aparea la perechea 5...care are 2 oua fertile pana acum :D
Cand iese primul pui de la perechea 5 dau de baut ;)

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România