Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 11:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Ian 2012 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Si eu am ramas placut surprins de cele vazute. Totul este impecabil, asa cum ne-am invatat vizionand crescatoriile de afara. Felicitari si doresc sa va urez mult succes. Vreau sa fac o mica mentiune pentru nea Florica: indicat ar fi sa folositi pe viitor terminologia ornitologica unanim agreata de Inarita comuna pentru Carduelis flammea. Mi-a placut tot ce am vazut, mai ales Carduelis caniceps(sticlete himalaian), care sunt sigur ca este o premiera in Romania. Frumos ar fi sa incercati pe viitor achizitionarea unei femele din aceeasi subspecie, pentru a valorifica la maxim acest exemplar.
Si acum PS la PS: Stimabile nou coleg, la cine faci referire prin @cridav:"P.S. Unii vorbesc si altii tac si fac. ;)"?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2012 23:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Absolut minunat! Felicitari pentru investitia si munca depusa! Succese nebanuite! ;)

PS la cele doua PS-uri: Va rog sa le mutati in privat! Multumesc!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 05 Ian 2012 23:18 
Neconectat

Membru din: 15 Feb 2010 23:36
Mesaje: 20
felicitari domnilor adevarati profesionisti mult noroc in continuare ,ca din cite am vazut ce a depins de om a-ti realizat,foarte frumos am ramas mut.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 00:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Eu ...ca AOR-ist, ce sa zic? Am inceput vizionarea zambind, amintindu-mi,, legendele''care circula la situatia de fata! ...incet, incet, mi-am dat seama ca ceea ce conteaza e ceea ce vad: pasari intr-o forma extraordinara(ceea ce pt conteaza cel mai mult), amanuntele de calitate si stim ca ele conteaza in succesul viitor(vorba unui frate AOR-ist: ,,banu' conteaza 50%'' si..., va rog sa-l contraziceti).In seara asta mi-am amintit de ce la-am propus pe Nea' Florica vice'!Nu vreau sa par ridicol(si de data asta si aici, chiar nu ma intereseaza !) da' oamenii astia au ridicat o stacheta ...Sorin Florea , care pe negativ se vede mai mult [*]...cu un pistol la brau e totusi sponsorul ultimei expo., aici, si el , aduce pasarile la un nivel greu de egalat pt cei ca noi ! CONCLUZIA: Imi doresc ca si urmatoarea expo. sa fie sponsorizata de S.FLOREA, R.C.R.-ul sa ne fie alaturi in continuare (chiar daca nu m-am intersectat in simpatie cu el),...si Nea' Florica ramane pt mine acelasi,,stalp '' ornitologic pt bucuresteni,...cel putin!!! .................ce sa mai,...BRAVO LOR!!!

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 01:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Crescatoria este intr-adevar minunata si ma bucur nespus pentru minunatele fringilide care se simt ca in paradis.Felicitari.Cred ca ar fi mai bine daca imperecheati sticletele hymalaian cu un alt indigen.In expo stiu ca nu sint acceptate imperecherile dintre subspecii.De ex:imperecherile dintre scatii si aici ma refer la scatiul european x scatiul cu cap negru. Nu au valoare ornitologica ci doar sentimentala.Este adevarat ca sticletele si sticletele hymalaian sint doua specii diferite .Este doar parerea mea si este foarte probabil sa gresesc.Femela de mugurar pestrita este o noua mutatie sau doar o simpla anomalie?Mutatia ino(alba )arata altfel facind o comparatie cu ce am vazut eu.Oricum merita sa lucrati cu ea sa vedeti ce iese.Mult succes la reproducere.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 01:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Eu unul intind sa cred ca este o aberatie din natura, pentru ca am gasit un exemplar asemanator fotografiat: http://www.carmarthenshirebirds.co.uk/c ... ffinch.jpg Oricum este o pasare interesanta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 10:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Noi 2009 19:06
Mesaje: 230
Localitate: Brasov
Fara cuvinte.Bravo !

_________________
http://andreiscriitoru.sunphoto.ro/
http://rouge-et-mosaique.skyrock.com/
andreiscriitoru@yahoo.com
Tel: 0745288302


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 13:01 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
cristianu scrie:
Eu unul intind sa cred ca este o aberatie din natura, pentru ca am gasit un exemplar asemanator fotografiat:
Imagine

Oricum este o pasare interesanta.


Si eu cred ca este tot o aberatie genetica si nu o mutatie propriu-zisa. O parte din comunitatea ornitologica ii spune leucism, desi aici parerile sunt cateodata contradictorii. Gasiti aici un articol despre aceasta aberatie, inclusiv cateva poze interesante. Am sa incerc sa fac o traducere in weekend. Oricum, ca idee din experienta altor crescatori, din perechile care poarta ambele aceasta aberatie genetica, pot sa rezulte pasari cu penajul complet alb, dar ochii negri. Exista o imagine cu doi sticleti reprezentativa 101 - albinism, iar 102 - leucism total.

http://www.vogelringschier.nl/DB28(2)79-89_2006.pdf

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 13:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
In primul rand tinem sa le multumim, celor care ne-au urat succes in reproducerea indigenelor,dar sa stiti ca nu-i usor,ne-am inhamat la o munca destul de grea si dificila, fiecare specie are un comportament diferit la pereche, sau in colectivitate,de care trebuie sa tinem seama pentru a reusi.Referitor la femela de mugurar, s-ar putea sa aveti dreptate ,dar este o anomalie scoasa in captivitate,daca e sa-i dam crezare neamtului de unde iam cumparat,ne-a propus sa imperechem pe tatal cu fica amindoi fiind purtatori de albinism,si noi chiar intentionam asa sa-i imperechem (ce spuneti gresim ?).Inca nu m-am obisnuit cu termenii ornitologici,dar nu cred ca asta-i o problema ,mereu avem de invatat cate ceva!!

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Ian 2012 14:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 00:38
Mesaje: 314
Localitate: iasi
Din punct de vedere morfologic exista diferite subspiecii in natura sau anomalii si asta ne duce imediat cu gindul la noi mutatii.Din anumite motive crescatorii imperecheaza pasari din aceeasi specie dar subspecii diferite tinzind spre reproducere fara a tine cont de selectie.Cel mai mare efort al unui crescator atunci cind tinde spre selectie este de a mentine cit mai mult posibil separate caracteristicile fiecarei specii sau subspecii,evitind mereu a se obtine metisi.
Mugurarul este fara indoiala unul din fringilidele care poate fi comparat cu frumusetea Estrildidelor australiene datorita faptului ca are desenul net si uniform cu culori care au un contrast foarte mare intre ele.Structura cromatica care determina culoarea mugurarului este caracterizata de eumelanina neagra,feomelanina bruna si lipocromul rosu.
Pina in prezent exista doar 3 mutatii care au fost fixate si recunoscute de COM (pastel,brun si pastel brun) si alte trei care nu au fost fixate intr-o maniera mai fixa si anume pastel-galben,topaz si ino .
La mutatia pastel melanina se reduce ,deci negrul devine gri inchis si spatele gri cenusiu.
La mutatia brun negrul devine brun inchis .
Amindoua mutatiile sint foarte apreciate ,atit masculii cit si femelele.Combinatia dintre cele doua este intr-adevar o opera de arta unde masculul este foarte fascinant deoarece culoarea spatelui face un contrast foarte mare cu rosul de pe piept.
La mutatia pastel-brun culoarea neagra devine de un brun deschis iar spatele capata culoarea alba(asemanatoare cu smintina).
La mutatia pastel galben lipocromul rosu este inlocuit de un galben.
La mutatia topaz se reduce eumelanina fara a atinge feomelanina care este foarte putin prezenta la mugurar.
Mutatia alba,si aici voiam sa ajung nu este alta decit o mutatie acianica (a se vedea diferenta dintre mutatiile de sticletele albino si cel acianic) care este intr-adevar obtinuta din incrucisarea a doi petati.Efectul final este foarte placut doar la femela .La mascul lipseste suportul melaninei iar masculul isi pierde rosul de pe piept.Acelasi lucru se intimpla si la sticletele mutatia acianica unde rosul de la masca dispare dar in schimb ramine la sticletele albino.In ultimii ani s-au facut foarte multe incrucisari intre sticletii acianici si s-a descoperit ca puii acianici perfecti devin mai frumosi daca si parintii au mai extinse petele ,lucru care la femela de mugurar pe care o aveti este in proportie foarte mica si de aceea v-am spus ca trebuie sa lucrati foarte mult cu ea.Mult succes.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România