Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Canepari
MesajScris: 20 Mai 2016 16:36 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2015 11:58
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
Va salut! Am si eu o pereche de canepari si a ouat femela (5 oua) iar dupa aproximativ 12 zile am vazut ca are 3 puisori in cuib, un ou neeeclozat iar un pui era mort pe tava coliviei. Nu am experienta in cresterea lor dar cei 3 ramasi par bine ingrijiti, au gusile pline cu ceva galben. Ca hrana am pus seminte moi, ou ras. Prima intrebare este de ce puiul acela a fost eliminat din cuib? parea ok doar ca era foarte umflat in partea din spate. Mi-a zis cineva ca a avut o problema si de asta a fost scos. O alta intrebare, la cate zile ii pot inela? Chiar daca am inele de anul trecut comandate de la un domn din Sibiu, vreau totusi sa-i inelez. Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Canepari
MesajScris: 21 Mai 2016 22:28 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2015 11:58
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
Am ajuns azi acasa (am fost plecat 24 h ) si am gasit 4 puiuti in cuib!!! deci a eclozat si ultimul...vad ca nu imi raspunde nimeni in legatura cu inelarea. Cele pe care le am de anul trecut cred ca sunt de 3 mm. sper sa fie bune. Revin cu un video incercand sa filmez cum ii hraneste. Mentionez ca masculul l-am scos din colivia ei din momentul in care a inceput sa cloceasca..pentru ca il batea..zmulgea pene din el...cu toate ca el incerca sa o hraneasca cand era pe cuib!
In legatura cu inelele..am m ai citit pe aici pe forum..inelele pe care le am sunt de culoare mov, au serie de la 01 la 10 , RO si initialele mele. Mi le-a confectionat anul trecut la comanda un domn din Sibiu.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România