Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ''Oitoi''
MesajScris: 03 Aug 2010 12:54 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
Am vazut ca pe forum nu este specificat nimic despre mica fringilidae oitoi ( cred ca asa i zice ) am inceput ca fiu interesat de ea de cand o perechea si-a facut cuib pe via bunicului meu , acum cred ca sunt la stadiul de oua , bunicul meu vrea acum sa isi faca un foisor in loc de vie il tot rog de cand si-au facut cuib sa nu o strice numai dupa ce vor fi mari pui am mai primit inca 1-2 sapt de asteptare :roll: sper ca pana atunci puii vor fi mari si vor putea zbura altfel va trebui sa i infiez eu ... nici nu am apucat sa vad ouale doar cuibul de jos azi ma voi uita la ele si poate voi face si cateva poze , sper ca am identificat bine pasarea ( ea este cea care face ca pisica nu ? ) am gasit si o poza http://gentleman.sunphoto.ro/Oitoi/10695116 , astept de la voi mai multe detali despre ea , multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ''Oitoi''
MesajScris: 03 Aug 2010 15:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Specia la care tu faci referire se numeste cinteza de iarna(Fringilla montifringilla) si este o ruda foarte apropiata a cintezei(Fringilla coelebs). Din ce stiu se pare ca nu cuibareste la noi in tara, fiind o specie care migreaza din nordul Europei si apare la noi pasager in iernile grele. Se pare ca ar fi colonii care totusi ar cuibari la noi, dar asta intampland-se in nordul tarii, in zona de munte. Nu sunt dovezi clare care sa certifice aceasta specie ca fiind clocitoare la noi in tara. Asa ca s-ar putea sa faci o mica confuzie, tinand cont ca cintezele in general prefera sa cuibareasca in arbori, la baza crengilor mai groase, cuibul fiind constituit in mare parte din licheni, fapt pentru care este si greu de depistat. Poate reusesti ceva poze la respectiva specie din vita bunicului tau, pentru a ne putea clarifica despre ce specie e vorba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ''Oitoi''
MesajScris: 08 Aug 2010 02:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Ai mai intalnit acele pasari?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ''Oitoi''
MesajScris: 08 Aug 2010 12:48 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
Pisica bunicului ori a mancat pasarica ori a alungato de acolo acum mai sunt doar ouale 5 la nr. dar pasarea nu mai vine la ele ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ''Oitoi''
MesajScris: 08 Aug 2010 16:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
Pacat. M-ai facut foarte curios in privinta acelui cuib. Ar fi o premiera daca ar fi cuib de cinteza de iarna.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România