Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 09:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 19 Aug 2009 01:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Zebra australiana, Taenopygia guttata, este o pasare de talie mica, cu o lungime medie de 11 cm si o greutate de 12 grame, a carei denumire provine din aspectul penajului. Zebra australiana apartine familiei Estrildidae, alaturi de alte 49 de genuri si peste 130 de specii, raspandite in salbaticie in Africa, Madagascar, Noua Guinee, sud-estul Asiei, Australia si insulele din Pacific.


Ele sunt pasari care in natura traiesc in stoluri mari, au o viata sociala dezvoltata. Daca ne-am hotarat sa cumparam o asemenea pasare, e bine sa cumparam cel putin o pereche, deoarece singure nu traiesc foarte mult si sufera. Ele se inmultesc bine in captivitate, acesta este un alt beneficiu al cresterii unei perechi.


Zebrele australiene traiesc in salbaticie 12-15 ani, in captivitate perioada este redusa, in medie 8 ani.


Va prezentam cateva notiuni de baza in ingijirea zebrelor australiene, o specie din ce in ce mai indragita printre iubitorii de pasari din tara noastra.


Zebrele australiene pot fi tinute in colivii sau in aviarii, in apartament sau pe balcon. Ele tolereaza in general conditii din cele mai diverse, sunt destul de adaptabile, totusi: nu le tineti intr-un loc prea umed; evitati expunerea la soare puternic; evitati schimbarile rapide de temperatura, deoarece au nevoie de o perioada de aclimatizare. Temperatura minima este de 10-15 grade, iar cea maxima 38-40. Temperatuta optima este de 20-30 grade.


Zebrele apreciaza mult spatiul, deci e bine sa le asigurati o colivie mare sau un aviariu, daca aveti posibilitatea. (mai ales in timpul verii au nevoie de spatiu)

Din colivie nu trebuie sa lipseasca o tavita pentru mancare (sau chiar doua, pentru tipuri diferite de mancare), un vas cu apa, nu prea adanc, dar deschis la gura, pentru adapat si un alt vas, mai larg, pentru scaldat. Nu in ultimul rand, zebrele australiene au nevoie de un ..cuib. Acesta va fi agatat in partea superioara a coliviei sau aviariului, si nu va avea dimensiuni foarte mari (12 X 12 X 12 cm). El poate fi confectionat usor din placaj sau din carton mai gros, de forma cubica, cu intrarea situata sus, pe une din fete. In cuib se va pune cam o treime un strat de iarba uscata. Iarba uscata, precum si alte materiale de constructie, vom arunca, ca din greseala, si prin colivie, deoarece le place sa isi construiasca singure cuibul.


Dieta: seminte pentru pasarile de talie mica. Meiul este potrivit, si ar trebui sa aiba acces permanent la el. Suplimente de hrana: galbenus de ou faramitat, coji de ou sfaramate (pentru calciu) si bine spalate inainte, frunze de salata, frunze de papadie (toate acestea spalate bine, e foarte important pentru sanatatea lor). Apa de baut trebuie schimbata de doua ori pe zi.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 19 Aug 2009 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
La dieta mai adaug eu ceva cum ar fi : - spanacu , salata , morcov ras , branza dulce , mere , pere , portocale , pepene rosu

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 22 Aug 2009 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 23 Noi 2009 13:27 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Poze de ieri, acuma se afla intr-o alta colivie, pregatite pentru iarna:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si un video cu ele:



Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 24 Noi 2009 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
hehe frumoase trompetiste sa iti traiasca si la cati mai multi pui

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 24 Noi 2009 13:14 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Mersi, pana anu viitor cand sper sa le fac o voliera noua nu o sa le mai bag la reprodus, sper sa trec bine peste iarna cu ele si apoi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 26 Noi 2009 01:27 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2009 00:17
Mesaje: 13
Localitate: Buzau/Bucuresti/Vaslui
imi cer scuze pentru calitatea slaba a pozelor.
Masculul acesta este deosebit, zic eu, caci este si black-cheeked si black-breasted (are bara neagra mai proeminenta decat varietatea normala) si silver (se vede in poza chiar in comparatie cu celalalt mascul grey). Nu este reprodus la mine, l-am cumparat de la cineva, dar mi-a placut tare mult de el, si are si un cantec diferit fata de ceilalti masculi ai mei.

Imagine

Aici, este o pereche tanara, masculul e nascut la mine din prima mea pereche si desi e varietate normala, grey, mi se pare ca se incadreaza bine in standard,iar femela e cumparata din bucuresti, si nu prea se incadreaza in nicio varietate, caci are niste pete de fawn si silver pe ea, dar mie mi se pare tare frumoasa.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 26 Noi 2009 02:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2009 13:45
Mesaje: 105
Localitate: Bucuresti
sunt frumoase sati traiasca masculu care are acel banut negru la gat este splendit...bafta cu iei in continuare!!!

_________________
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 26 Noi 2009 10:41 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2009 00:45
Mesaje: 23
Masculul Black Cheek e normal, nu e si Black Breasted. Uite aici un Black Cheek Black Breasted.
Imagine

La mutatia Black Breasted sunt afectate toate "marcajele" pasarii, inclusiv punctele de pe flancuri, care sunt mai alungite si in general mai dezordonate. Din pacate, la combinatia de mai sus (BC BB) obrajii nu sunt prelungiti, asa cum se modifica la varietatea normala de BB.

Frumoasa femela :) sunt curios sa vad ce pui va scoate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZEBRA AUSTRALIANA
MesajScris: 26 Noi 2009 11:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine
Imagine
trompetistele mele

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România