Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 15:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BINSENI
MesajScris: 19 Aug 2009 01:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
BINSENI sint originali din Australia unde traiesc doua subspecii,si au lungimea corporala de 12,5 _13 cm.La subspecia BATHILDA RUFICAUDA RUFICAUDA rosul de pe cap ,respectiv pe frunte pina in crestetul capului,partile laterale ale acestuia,friul si partea superioara a gitului nu sint presarate cu asa de multe pete albe ca la subspecia BATHILDA RUFICAUDA CLARESCENS HART .Un inel de culoare rosiatica inconjoara ochiul care este de culoare galben-brun.Partea dorsalaeste acoperita de un penaj de culoare cenusiu_verzuie mata.Acoperitoarele rectricelor sint brune rosiatice cu virful terminat cu o pata alba.Rectricele brune inchis au steagul exterior rosu intunecat,numai penele din mijlocul cozi sint rosu carmin.Parte imferioara este alb-galbui deschis.Beregata in partea inferioara ,pieptul anterior si flancurile sint verzii cenusii presarate cu puncte albe care sint mai mari spre coada.Ciocul este rosu stacojiu aprins ,iar picioarele puternice galben inchis.
Cealalalta subspecie BATHILDA RUFICAUDA CLARESCENS HART are pe spinare un penaj verde intens ,iar partea inferioara galbena ,mai intens de cit la specia tipica.
Culoarea rosie a capului este extinsa si mai intensa .IN Europa nu poate fi facuta o delimitare intre cele doua subspecii intrucit nu s-a tinut seama de diferentele ce separa cele doua unitatii taxonomice ,producindu_se incruciseri intre ele ,contribuind in acest fel la stergerea deosebirilor dintre aceste subspecii salbatice.
Asa se intimpla ca se intilnesc femele care au capul mai rosu decit al unor masculi,stiut fiinca de regula ,acestea au culori mai accentuate ale penajului chiar si atunci cind nu exista dimorfism sexual evident .chiar si in arealul natural pot fii intilnite asemenea exceptii.
Subspecia BATHILDA RUFICAUDA RUFICAUDA populeaza Queenslandul,iar cealalaltaBATHILDA RUFICAUDA CLARESCENS HART este raspindita in partea nordica a Australiei de vest pina in nordul provinciei Queensland.Aceste pasarele ,denumite de crescatori binsen,populeaza in arealul lor natural si mai ales in sezonul secetos ,regiunile mai umede ,constituind cele mai mari si numerose stoluri din continentul australian.De regula,stau pe linga lanurile inundate de orez in zonele marginase ale savanelor ,iar in stepele uscate pot fi intilnite pe terasele din lungul riurilor .IN timpul amiezii stau la umbra tufisurilor de la marginea savanelor si datorita coloritului verde al penajului sint foarte greu de observat in mediul inconjurator.
Se hranesc cu seminte coapte sau pirguite ale ierburilor si gramineelor mai rar cu insecte si aceasta numai in perioada reproduceri care incepe odata cu sezonul ploios.Cuibul il construiesc din ierburi si frunze verzi si mai rar din iarba uscata ,plasindu-l deasupra solului in ierburile inalte din ambientul lor natural.DE regula acesta este ca un glob si se prezinta ca o constructie fina mai rar neglijat si dezordonat alcatuita.Pentru intrare si iesire din cuib acesta este prevazut cu un orificiu ,care uneori se prelungeste cu un colidor in forma de tub.Masculul care vara incetare materiale la locul ales pentru cuib ,iar femela il cladeste .Femela depune ouale imediat dupa terminarea cuibului ,uneori oua inainte continuind construire lui pina la depunerea intregii ponte.
Pasariele binsen au un temperament foarte vioi,intr_una se misca si zboara de colo colo chemindu-se prin strigatul siss-lic.
Cind se sperie strigatul este tcec_tcec.Cintecul se poate auzi destul de frecvent si consta din strofe monotonice care suna ca un di-de-li-de-lel.
Numai masculul cinta si acesta e un semn sigur de determinare a sexelor.Pentru a ademeni femela ,masculul se aseaza pe creaca ,strins lipit de ea tine un pai in cioc si cinta.Cind nu cinta o giuguleste cu ciocul si foarte rar o atinge cu coada ,in toate cazurile tine capul ridicat in sus desupra femelei.Sarind de pe o parte pe alta a femelei continua dansul de ademenire,apoi calca femela.
Dupa cladirea cuibului femela incepe sa oua.Ponta consta din 4-6 oua Cind sint mai multe atunci nu sint toate fecundate .In timpul zilei clocesc cu rindul atit femela cit si masculul .noaptea sint amindoi in cuib.Incubatia dureaza 12-14 zile .Femelele clocesc adorabil abia la virsta de doi ani mai ales daca perechile sint solid formate .Clocesc cu sirg si sint insensibile la deranjamente .Dupa 12-14 zile din ouale de culoare alba ies pui care au pielea galben-rosiatica ,fiind acopiati de un puf cenusiu.Seamana foarte bine cu puii de pescarusi japonezi de culoare deschisa .
Imediat dupa iesirea puilor din ou ,parintii incep sa caute cu sirg hrana .CA hrana in timpul cresterii puilor se da in ratie ou de gaina fiert si ras ,amestecat cu pesmet ,pupe de furnica ,viermusi tocati,dughie si mei .
Dupa o saptamina puii scot strigate puternice prin care cer hrana .la virsta de 18-25 zile parasesc cuibul .la inceput sint speriosi incit se ascund oriunde .De regula aceasta teama dispare repede .Puii sburati din cuib au penajul de culoare cenusiu murdar ,cu pene rosii pe tirtita .Dupa trei saptamini incep sa se hraneasca singuri ,dar cer in continuare hrana parintilor .Adesea femela pune un alt rind de oua ,in acest timp mascculul continua sa hraneasca puii.Cind acestea devin independenti trebuie separati de parinti pentru a evita eventualele certuri intre ei si adulti .Acum este momentul ca pe linga ou ras amestecat cu pesmet li se da un tain format din mult glant ,dughie si putina saminta de niger ,seminte de salata si de iarba si hrana de origine animala pupe de furnica si viermisori taiatii.Napirlirea tineretului se produce la 3-6 luni de la iesirea din cuib si decurge foarte incet,terminindu-se uneori abia dupa 8 sau 12 luni.S-au semnalat cazuriin care napilrirea s-a incheiat dupa 18 luni.sexele pot fi deosebite mai mai devreme incit masculi incep sa cinte mai de timpuriu .pentru a fii usor recunoscuti se recomanda sa li se puna inele deschise colorate ,pentru a fi singur deosebiti de femele .pasarile binsen sint destul de longitive ;in conditiile unei intretineri corespunzatoare pot ajunge la virsta de 15 ani.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 23 Aug 2009 00:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 18 Oct 2009 11:08 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2009 11:01
Mesaje: 11
Si eu vreau sa cumpar niste Binseni, dar sa-mi zica cineva cum se inmultesc astia, va rog. Usori, dificili ?
Am avut gulzi in ultimii 5 ani si nici un pui. m-am ambitionat sa mi se reproduca, dar ei nimic, nici macar in conditii fantastice, voliera de 8 metrii cubi, seminte, plante, cuiburi multe, etc.

Binsenii practic stiu de unde sa cumpar, as merge pentru asta la Monor, ca ma costa in jurul la 100 lei dus-intors, dar nu am mai fost nici acolo si nu stiu ce marfa e.

Ajutor.

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 18 Oct 2009 20:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Cristi Radu scrie:
Si eu vreau sa cumpar niste Binseni, dar sa-mi zica cineva cum se inmultesc astia, va rog. Usori, dificili ?
Am avut gulzi in ultimii 5 ani si nici un pui. m-am ambitionat sa mi se reproduca, dar ei nimic, nici macar in conditii fantastice, voliera de 8 metrii cubi, seminte, plante, cuiburi multe, etc.

Binsenii practic stiu de unde sa cumpar, as merge pentru asta la Monor, ca ma costa in jurul la 100 lei dus-intors, dar nu am mai fost nici acolo si nu stiu ce marfa e.

Ajutor.

Multumesc


Eu as zice ca binsenii se reproduc relativ usor , dar totul depinde de conditiile oferite. Eu unul am inceput sa bag pasarile la reprodus cam de o luna si din 5 perechi de binseni 4 au deja oua iar la gulzi din 10 perechi am oua la 5 , asta in conditiile in care perechile le-am format acuma iar perechile de gulzi care nu au oua sunt formate de mai putin de 2 saptamani .

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 19 Oct 2009 19:39 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2009 11:01
Mesaje: 11
Hehe, oua de gulzi am vazut si eu, zeci...

Dar zi-mi, Robert ce procentaj din ouale de binseni ce deja le ai sau le vei avea sezonul asta [iarna asta], crezi tu ca vor da pui crescuti de parintii lor ?
Deci bazat pe o statistica, daca se poate.

Eu stau prost cu caldura la ei. Iarna nu le pot oferi mai mult de 18-19 grade. Am 17 grade pe podea unde se hranesc si 19 grade sus pe betze, chiar lipiti de tavan.... deci nu le va fi frig, DAR e suficient ptr ca binsenii sa se faca responsabili de sarcina lor... ? Ca gulzilor se pare ca nu le ajungea. Bine gulzii mei au incercat sa creasca si in mai-iunie cand vorba aia, erau 24-26 de grade la mine, dar tot ... nu au putut, saracutii, tare greu e, tz, tz...MAMA LOR.

Mersi mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 19 Oct 2009 21:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Cristi Radu scrie:
Hehe, oua de gulzi am vazut si eu, zeci...

Dar zi-mi, Robert ce procentaj din ouale de binseni ce deja le ai sau le vei avea sezonul asta [iarna asta], crezi tu ca vor da pui crescuti de parintii lor ?
Deci bazat pe o statistica, daca se poate.

Eu stau prost cu caldura la ei. Iarna nu le pot oferi mai mult de 18-19 grade. Am 17 grade pe podea unde se hranesc si 19 grade sus pe betze, chiar lipiti de tavan.... deci nu le va fi frig, DAR e suficient ptr ca binsenii sa se faca responsabili de sarcina lor... ? Ca gulzilor se pare ca nu le ajungea. Bine gulzii mei au incercat sa creasca si in mai-iunie cand vorba aia, erau 24-26 de grade la mine, dar tot ... nu au putut, saracutii, tare greu e, tz, tz...MAMA LOR.

Mersi mult


Deci ...........azi am vazut prima oara puisori de gulzi :) , au inceput sa iasa , deocamdata erau doar 2 de dimineata dar mai erau 2 oua fertile , ma astept la 4 din 5 la perechea asta si am mai reusit sa ma uit la ouale altei perechi si erau fertile 5 din 6, dar asta este alta discutie si voi reveni cu foto si detalii pe topicul destinat lor si daca doresti , de ce nu si cu discutii la obiect , teoretic fiindca aici stau bine , practica ma omoara .

Revenind la subiect .......... binseni , statistica .............. pffffff sunt incepator si n-am nici un fel de experienta in spate doar ca imi face o deosebita placere ingrijirea lor , deh microbul transmis genetic este si in sangele meu,dar sa o luam pe rand cu infima mea experienta cu aceste minunate pasari, am 5 perechi .
- 3 perechi le am din primavara si datorita faptului ca pana de curand nu am avut conditii pentru ele ( au stat toate cam inghesuite intr-o colivie )nu prea am reprodus . La un momentdat le-am pus un cuib si curand mi-au aparut 4 ousoare din care au iesit 3 puisori care s-au facut mari si frumosi.Aaaa si la un momentdat am mai gasit niste oua pe jos , nu aveau cuib atunci.
-2 perechi le am cam de 3 luni.
Cam de o luna am bagat la reprodus toate cele 5 perechi , fiecare in colivia ei ( 90/40/40).
- prima pereche formata dintr-un mascul din 2006 si o femela din 2008-2009 a avut pana acuma 3 serii de oua :( , prima ponta 2 , a doua ponta 1 , i-am luat cuibul si a mai aparut un ousor pe jos, bineanteles ca nu le-a clocit, banuiesc ca femela este prea tanara.
- a doua pereche a facut 4 oua si are 3 puisori.
- a treia pereche este formata din pui din iarna-primavara , deci nu ma astept la mare lucru din partea lor.
- a patra pereche a ouat 4 oua dar nu le-a clocit , i-am luat cuibul pentru a-i oferi un repaos dar la scurt timp a aparut un ou pe jos. I-am pus cuib si i-am pus si oul ala in el si acuma are 5 oua pe care le cloceste si daca nu ma insel 4 sunt fertile.
- a patra pereche desi avea cuib am gasit un ou pe jos ....... alt cuib , azi a ouat iar si avea 4 oua si se pare ca s-a apucat de clocit.
- a cincea pereche ...... pffffffff chiar ieri am gasit pe jos cred ca galbenusurile , nu stiu ce se intampla , poate imi dau un sfat colegii. Azi la fel , un galbenus , e cat o aluna si destul de tare , uscat , fara urma de coaja sau de albus , cred ca asa il face ca nici in tava nu gasesc alte urme.Nu stiu de la ce se trage avand in vedere ca calciu primeste suficient dupa parerea mea.
Asta este experienta mea pana in momentul de fata cu binsenii.

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 19 Oct 2009 22:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Cristi Radu scrie:
Hehe, oua de gulzi am vazut si eu, zeci...
Mersi mult


Asta a sunat usor a rautate dupa parerea mea, am vrut sa scriu mai multe referitor la asta :oops: dar mai bine ma abtin si de ce nu poate avem discutii fructuase si poate chiar colaboram. Cert este ca daca in doi ani n-as avea rezultate notabile m-as lasa de meserie , inseamna ca ori nu ma pricep ori nu le pot oferi conditiile adecvate.PS , obiectivul meu in acest prim an , si cu pasari despre care nu le stiu varsta , istoricul , etc , este de a avea 100-150 pui. :D

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 20 Oct 2009 11:44 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009 08:03
Mesaje: 358
Localitate: Arad
Felicitari pentru puisori Robert, te astept cu niste poze :D
PS: Bafta la indeplinirea obiectivului!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 21 Oct 2009 18:23 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2009 11:01
Mesaje: 11
Pai Robert, nu avea cum sa fie rautacios, da stii tu... Ne asteptam sa dam peste oameni ce reproduc exoticele cu ajutorul pescarusilor, la tot pasul si am cazut in pacatul sa banuiesc ca ai putea fi unul dintre cei ce aleg acea cale sigura si rapida ca sa scoata pui de gulzi si chiar binseni...
... dar vad ca nu esti, asa ca felicitari.
Sau poate ca esti ... partial. Tot meriti o diploma.

Eu in 3 ani nu am vazut pui majori de 5 zile de gulzi de la 3-4 perechi.
Sint expert, in teorie, spatiu de 8 m cubi, dar nu am avut 30 de grade am impresia ca alea contau mai mult decat celelalte conditii...

Daca iti atingi fie doar si jumate din obiectiv, 75 de pasari intarcate, depun cerere sa-ti fac o vizita, eu sint din Zalau.

Poze, musai, sa nu incerci sa zici ca nu ai aparat etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BINSENI
MesajScris: 22 Oct 2009 13:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Aug 2009 09:12
Mesaje: 92
Localitate: Bucuresti
Un puisor de binsen in varsta de 2-3 zile.
Imagine

Puisor in varsta de 17-18 zile.
Imagine

O pereche tanara cu capul galben.
Imagine

_________________
Imagine Imagine http://pasariexotice.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România