Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 24 Iul 2010 21:45 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Va trimit niste poze cu crecatoria mea, nu e mare am citeva colivii, dar pasariile pe care le am le consider ca o parte din familie,
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
astea sint toate ceea ce am, plus mugurarul purpuriu, si florintele, in curind o sa trimit niste poze cu hibrize pe care i-am obtinut anul trecut, 2009, puii i-am vindut, nu-i mai am...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 25 Iul 2010 09:23 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Foarte interesante si frumoase, nu am mai vazut asa ceva,sa ai parte de ele si sa faca multi puisori ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 25 Iul 2010 09:54 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Mersi mult, deci in prima poza sint cum am aranjat coliviile pe balcon dar in celalalt colt am o colivie mare unde sint alte pasari se vede in a doua poza e o Niltava pasare insectivora, in a treia poza (dar tot in aceeiasi colivie mare) este o presura tricolora cu o pereche de white-eye, in a 4-a poza e un curio ( mai e denumit bullficnh in Guyana si America de Sud, este o pasare foarte cautata si scumpa are un cintec extraordinar), in a 5-a poza e un sticlete x raza espaniol canarita; in a 6-a poza canepar x femela mugurar mexican; in a 7-a poza e un botgros cu pieptul rosu ( cinta foarte frumos, in special noaptea);in a 8-a brimstone canar; in a 9-a femela cardinal, are 6 ani si am crescut-o eu de mica, imi maninca din mina; in a 10-a si a 11-a poza sint doi mugurari; in a 12-a poza e o presura tricolora, este considerata una dintre cele mai frumoase pasari Nord Americane, iar ultima poza e o frumoasa Niltava...plus am mai adaugat niste poze cu mugurar purpuriu la forumul mugurar mexican iar la forumul florinte o poza cu florintele pe care il am, cam atit pentru moment, as dori sa cumpar mult mai multe pasari, dar spatiul nu-mi permite. Multumesc pentru atentie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 25 Iul 2010 10:27 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Acum il inteleg pe Cristian75 cum e cu boala asta de pasari,de care nu te mai faci bine decat,tot cu pasari, cum ia recomandat medicul,cred ca e molipsitoare.Sa ai padurea la tine in casa, sa le poti asculta si sa le vezi cu ochii tai e o feerie,sa le cunosti viata si absolut totul despre ele.Daca nu le putem avea macar sa le vedem si tot e o realizare. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 25 Iul 2010 17:47 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Da, este ca un virus acest hobby, nu scapam de el niciodata, am un prieten tot roman, tot pasarar aici in NYC, si din cind in cind zice, gata vreau sa scap de toate pasariile pe care le am nu mai vreau deloc, dupa ce le da (el nu le vinde, mi le da mie stie cam am grija de ele, sau le da pe miine bune), dupa citeva luni se apuca din nou sa cumpere, si el tot zice ca e ca un virus acest obicei de a tine pasari ...de la el am invatat ca intodeauna sa caut sa cumpar pasari inelate, sa ma feresc sa cumpar pasari neinelate, el zice sa lasam ce e in natura liber si sa inmultim noi ceea ce avem, astfel inmultind ce avem, putem obtine pasari de mutatii diferite, intr-un fel are deplina dreptate, iar inmultiind si vazind ca pasarile oua, fac pui, e o realizare a fiecarui crescator...Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 25 Iul 2010 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 20:45
Mesaje: 397
Localitate: CRAIOVA
Felicitari -chiar mi-au placut. M-a impresionat tare femela de cardinal si scatiul de Mozanbic.
Cardinalii imi sunt tare dragi. Tine-o tot asa . Succes.

_________________
Imagine Imagine Imagine
MEMBRU FONDATOR AL A.O.R.
ARBITRU DE CANARI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 27 Iul 2010 19:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2009 22:18
Mesaje: 128
Foarte frumoase pasarile ;) Bafta cu ele pe 2010.Ai pereche la toate?

_________________
Imagine
Imagine
BN49


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 28 Iul 2010 01:46 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Multumesc la toti pentru aprecieriile, am cautat si am cheltiut o gramada pina am obtinut ceea ce vedeti...in privinta perechiilor, am numai o pereche de mugurari purpurii, si o pereche de african white-eye, cu restul incerc sa fac hibrizi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta hibridizarii
MesajScris: 29 Noi 2010 20:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2009 21:32
Mesaje: 778
Localitate: medgidia / constanta
Imagine Serinus canaria x Serinus alario
Imagine Serinus canaria x Carpodacus erythrinus
Imagine Serinus canaria x Carduelis chloris
http://www.tonytilford.co.uk/g_cage_aviary/hybridbirds/hybridcanarygreenfinch1.jpg Serinus canaria x Carduelis chloris
Imagine Serinus canaria x Carduelis carduelis
Imagine Serinus canaria x Pyrrhula pyrrhula
Imagine Serinus canaria x Carduelis cucullata
Imagine Loxia curvirostra x Pyrrhula pyrrhul
Imagine Loxia curvirostra x Carduelis flammea flammea
Imagine Loxia curvirostra x Carduelis carduelis
Imagine Loxia curvirostra x Rhodopechys mongolica
Imagine Loxia curvirostra x Carduelis sineca
Imagine Loxia curvirostra x Carpodacus mexicanus
Imagine Fringilla coelebs x Carduelis chloris
Imagine Pyrrhula pyrrhula x Carpodacus mexicanus
Imagine Carduelis chloris x Carduelis carduelis
Imagine Rhodopechys mongolica x Carduelis carduelis
Imagine Carduelis flammea cabaret x Rhodopechys mongolica
Imagine Serinus leucopygius x Serinus atrogularis
Imagine Serinus mozambicus x Serinus atrogularis
Imagine Serinus mozambicus x Carduelis ambigua
poate reanvie forumu :D

_________________
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România