Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 09:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: hibrizi
MesajScris: 09 Mai 2010 13:16 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
scuzatimi nesimtirea , dar nu am vazut pe acest forum nici un sfat referitor la obtinerea de hibrizi , este oarecum secret ? si eu as vrea sa scot din scatiu-canar dar din lipsa de informati nu vreau sa incerc si sa nu scot nici un rezultat !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 09 Mai 2010 13:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
incearca aici ...poate te ajuta cu ceva viewtopic.php?f=22&t=16 am o intrebare scatiul este inelat?

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 09 Mai 2010 13:36 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
nu , din pacate scatiul nu este inelat , l-am luat de la un domn. cu 35 de lei , il tinea intro cusculie improvizata si ff mica nici macar nu avea bete in colivie statea pe jos , lam luat pt. ca mi sa facut mare mila de el , fiind f bland miam propus sa scot o serie de hibrizi din el dupa care sa i dau drumul :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 09 Mai 2010 13:38 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010 21:00
Mesaje: 61
mai am o intrebare , cunosc o gramada de oameni in oras care prind sticleti , scati si canepari ilegal , au cate 40 intr-o colivie de 80-50 cm. :x nimeni nu i poate pedepsi , sau macar opri ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 09 Mai 2010 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2009 23:20
Mesaje: 514
Localitate: CONSTANTA/NAVODARI
poate incerci tu..explicale ;)

_________________
Imagine Imaginehttp://ionutzcta.sunphoto.ro
Membru AOR . RNC ...IM12..
tel:0726 068 248


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 09 Iun 2010 22:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2010 11:08
Mesaje: 238
Localitate: Bucuresti(if)
Danutz 0920 , Ionutz cta are dreptate, explica-le tu, sau mai bine nu mai cumpara astfel de pasari...si raul s-ar elimina singur!!!

_________________
http://GxGstandard.sunphoto.ro/Perusi_standard GN55


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 30 Iun 2010 23:42 
Neconectat

Membru din: 30 Iun 2010 23:33
Mesaje: 5
intradevar este un lucru rau sa incurajezi comercializarea pasarilor prinse din natura , dar de la comert pana la a tine o pasare din natura pt reproducere e cale lunga.si la urma urmei hai sa fim seriosi ...sunt destui crescatori care au pasarele prinse de afara (sau luate ouale/puii din cuib si puse sub doici) si pe forum dau lectii ca nu e bine asa ceva.intradevar nu e bine nici din punct de vedere legal nici moral.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 01 Iul 2010 16:50 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2010 19:54
Mesaje: 240
Localitate: Buc
Deja a devenit stresanta intrebarea care se pune incontinu,DA ARE INEL?Fiecare raspunde pentru fatele lui.Sunt legi date,asa ca nu vad care e problema.Sunt si destui canari fara inele.Sau putem sa le inelam cu inele masluite sa dea bine in poze.In expozitii tot nu ajung.Unii chear sunt nevoiti sa taie inelul,din diverse motive.Clar ca nimeni nu incurajaza braconajul,mi se pare normal sa mai faca omul un experiment ceva,altfel devine monotonie,nu se mai nasc intrebari, hibrizi tot apar.Sau incep sa apara si la noi pasari inelate si atunci normal sa scada si braconajul,pentru ca exista cerere. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 01 Iul 2010 23:10 
Neconectat

Membru din: 30 Iun 2010 23:33
Mesaje: 5
NOS_KPT scrie:
Clar ca nimeni nu incurajaza braconajul,mi se pare normal sa mai faca omul un experiment ceva,altfel devine monotonie,nu se mai nasc intrebari, hibrizi tot apar.Sau incep sa apara si la noi pasari inelate si atunci normal sa scada si braconajul,pentru ca exista cerere. :D


ai dreptate, dar cand iei puii mici sau oua din cuib si apoi i inelezi si i vinzi mai departe cum se cheama?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: hibrizi
MesajScris: 01 Iul 2010 23:15 
Neconectat

Membru din: 30 Iun 2010 23:33
Mesaje: 5
hai sa fim seriosi...stiu ca e contrar legii sa ti in colivie pasari prinse de afara? cati crescatori au in crescatorie cel putin o pasare prinsa de afara ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România