Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hranitoare pasari salbatice
MesajScris: 11 Oct 2014 16:51 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2014 20:06
Mesaje: 8
Hranitoarea mea.Trei peturi de vodca 500ml si unul de cola de 2,5 litri, goale. mai intai se taie fundurile la doua peturi de vodca si se baga una in alta. veti obtine o sticla cu doua guri; In partea de sus vine dopul cu carligul de prindere; Taiati a treia sticla de vodca de la jumatate si aplicatil in partea de jos a hranitorii fundul acesteia; fundul trebuie sa fie distantat de gura stclei cat sa poata curge grauntele. Ii faceti doua gauri laterale ca sa incapa capul pasarii si prindeti dedesubt un bat pe care sa stea. Taiati gatul si fundul petului de cola si bagati in el hranitoarea ca ploaia sa nu ajunga la seminte.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Carligul are un ochi pentru a putea fi agatat la inaltime; eu folosesc o varga telescopica de pescuit care are 5m; scoateti ultimul tronson, varful, si infigeti in locul lui o crenguta sau o sarma in forma literei Y.
Imagine
Imbinarile unde intra una in alta se pot lipi cu un adeziv sau mai bine, prinde cum am facut eu cu copci. Faceti copca din sarma subtire ca cele de caiet, insemnati cu carioca cele doua gauri in care trebuie infipta, gauriti cu un ac inrosit in foc, lipiti copca cu superglu perpendicular pe o sipculita, introduceti pe gatul sticlei, infigeti in cele doua gauri si indoiti pe dinafara capetele dupa care trageti sipca afara. Eu am facut-o mai mica c sa o pot ridica cu varga in pom dar daca o puneti undeva unde o puteti agata direct cu mana, (balcon, geam, etc) se poate face si din peturi mai mari.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România