Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 28 Mar 2024 11:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: oua canari
MesajScris: 15 Apr 2011 19:19 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2010 18:11
Mesaje: 58
am si eu o intrebare canarita mia facut 4 oua am puso la clocit si a 5 zi a mai facut un ou ce sa fac in situatia asta ms


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 15 Apr 2011 20:18 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Nimic...e absolut normal. Si daca ai noroc, in a 6 a zi mai face unul. Astepti 13-14 zile sa iasa puii :)
Succes!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 20 Mar 2012 10:51 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2011 20:38
Mesaje: 52
Localitate: iasi
buna ziua tuturor,spuneti-mi si mie cit timp sunt bune ouale dupa ce canarita merge jos din cuib,sa manince,sa bea apa,ma refer sa nu se raceasca ouale.la mine una din canarite trebuie sa scoata in 24-25,adica in wekend,si am vazut ca se da jos din cuib si nu cloceste vreo ora jumate chiar si doua ore,si asta se intimpla de vreo 2,3 ori pe zi.mentionez ca canarita am mai scos anul trecut 2 serii si are 3 ani(2009),si in casa am 25 de grade constant,si toate cele 5 oua sint bune ,le-am verificat. o zi buna!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 20 Mar 2012 11:16 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2010 18:11
Mesaje: 58
meteor scrie:
buna ziua tuturor,spuneti-mi si mie cit timp sunt bune ouale dupa ce canarita merge jos din cuib,sa manince,sa bea apa,ma refer sa nu se raceasca ouale.la mine una din canarite trebuie sa scoata in 24-25,adica in wekend,si am vazut ca se da jos din cuib si nu cloceste vreo ora jumate chiar si doua ore,si asta se intimpla de vreo 2,3 ori pe zi.mentionez ca canarita am mai scos anul trecut 2 serii si are 3 ani(2009),si in casa am 25 de grade constant,si toate cele 5 oua sint bune ,le-am verificat. o zi buna!

salut din esperienta mea cred ca sunt goale si din motivul asta nu mai sta pe cuib (mai bn no mai lasa dai vitamine)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 20 Mar 2012 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
eu zic so lasi pina ajunge la termen ,ce trebuie sai faci tu ,dai mancare mai multa, si vezi de ce sta afara, ce cauta ,trebuie sa aiba un motiv,observa ce nui convine,ce o deranjeaza,trebuie sa fie ceva ?

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 20 Mar 2012 16:17 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2011 20:38
Mesaje: 52
Localitate: iasi
de lasat o las pina la termen,motivul pt. cate sta prea mult afara din cuib(1-2 ore),nu prea imi dau seama,din ce am observat,pur si simplu sare pe bete si citeodata cind cinta masculul mai,,grav" se face ..barcuta,in rest maninca bea apa se comprta normal,si dupa vreo 1,2 ore se duce pe oua.masculul l-am scos la al 4-lea ou ca o deranja(tragea de cuib sa-l darime).ouale sint bune toate 5 m-am uitat ieri de cind am vazut comportamentul,dar intrebarea este:cit timp poate sta afara din cuib fara sa se raceasca ouale? va multumesc. http//www.meteor sunphoto


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 23 Mar 2012 16:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2010 22:10
Mesaje: 324
Pune masculul impreuna cu ea,numai asa o sa se duca pe cuib la clocit...nu o sa mai aibe alta solutie ptr.ca el o sa caute s-o calce permanent,iar ea o sa aibe ca refugiu cuibul(clocitul)...dupa un timp masculul o sa se obisnuiasca cu situatia asta iar femela o sa stea linistita in cuib la clocit.
Salut.

_________________
CLUBUL ROMAN MALINOIS-WATERSLAGER
http://www.waterslager.ro
halciu68@gmail.com
http://Halciu.sunphoto.ro
Tel:0735085933


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 23 Mar 2012 17:34 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2010 18:11
Mesaje: 58
Mihai S. scrie:
Pune masculul impreuna cu ea,numai asa o sa se duca pe cuib la clocit...nu o sa mai aibe alta solutie ptr.ca el o sa caute s-o calce permanent,iar ea o sa aibe ca refugiu cuibul(clocitul)...dupa un timp masculul o sa se obisnuiasca cu situatia asta iar femela o sa stea linistita in cuib la clocit.
Salut.

corect ce spui eu am patit accelasi lucru dar ouale nu au mai eclozat au murit in ou pui iar ia simte asta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: oua canari
MesajScris: 24 Mar 2012 11:01 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2011 20:38
Mesaje: 52
Localitate: iasi
va multumesc tuturor pt.sfaturi,pina la urma am lasat-o singura si azi dimineata au iesit 2 pui(din 5 oua),sa vad pina deseara daca mai iese din celelalte 3,s-au poate mai ies miine,m-am linistit. va doresc wekend placut!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România