Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 18 Apr 2024 04:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Sep 2013 14:55 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2013 15:10
Mesaje: 2
Buna ziua! Sunt noua asa ca sper ca am nimerit bine categoria unde scriu :? Am si eu un canar (l-am luat acum 3 saptamani), niciodata nu a cantat, scoate sunete doar cand stam prin preajma lui, pare ca tipa la noi, si in acelasi timp se agita, incearca sa se ascunda, si isi face nevoile mult mai mult, deci cred ca nu ii place prezenta noastra. Bine, nu asta e problema, cel putin nu acum. Ideea e ca , cred ca e cam bolnavior, cel putin o problema o are, aceea ca are gherutele urate, parca are solzi, m-am mai interesat si il dau cu o crema cu sulf, si ii mai picur si albastru de metil ( asa l-am adus, initial am crezut ca e normal, ca e si aceasta o parte din naparlire ). Ceea ce ma framanta pe mine cel mai mult este faptul ca atunci cand respira misca si coada, nu tare, cred ca miscarea e sub cativa milimetri, dar este, doua seri la rand l-am auzit scotand niste sunete ciudate, ca scartaitul unei porti de gard care se tot misca, apoi in seara urmatoare facea un sunet asemanator stranului si ii tremura tot corpul ( toate acestea se manifestau seara ). Observ ca isi freaca destul de des ciocul de bari, iar uneori chiar si capul. Din cate stiu astea sunt simtome de acaroza respiratorie, dar singurul lucru care ma intriga este faptul ca mananca, chiar foarte bine, si faptul ca atunci cand trebuie prins ca sa il dau cu crema pe gherute, ducem lupte grele si lungi, deci forta are. L-as duce la un veterinar, dar nu locuiesc in Romania, ci in Italia, si am fost sa intreb pe la cabinete daca cineva e dispus sa il consulte, dar toti veterinarii spun ca nu e de competenta lor si ma trimit la un veterinar aviar, dar acela are niste preturi extrem de mari, si chiar nu imi permit sa il duc sa il consulte, asa cum si tratamentele au niste preturi incredibile. ( stiu ca pentru acaroza respiratorie e buna invermectina, iar aici e 50 de euro, in schimb in romania e 40 de lei...). Sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi! Va multumesc anticipat!
Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar vream sa spun tot cat mai bine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Sep 2013 11:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Buna ziua!
Eu cred ca problema respiratorie este una mult mai comuna la canari si anume mycoplasma avand in vedere ca nu este o forma grava nu trebuie sa va faceti probleme. Are perioada de accentuare si de remisie. Oricum ar fi nu o sa scapati de acel harait care va tot reveni. Cel mai bun tratament in caz de acutizare este cu tylosina. Dar nici nu-i ii pune in pericol viata pentru moment, cata vreme este vioi si mananca eu zic sa il lasati in pace, il stresati suficient cand il prindeti sa ii faceti tratamentul la picioruse. Cat despre ivermectina, cu siguranta gasiti si la preturi mult mai mici, cautati de la firma Bogena, e 8-9 euro sticluta.
Succes!

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 24 Sep 2013 13:48 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2013 15:10
Mesaje: 2
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi! Dar cred ca mai mult l-am nenorocit cu tratamentul la picioruse, deoarece de ieri sta doar intr-un picior, nu mai mananca decat strictul necesar, nu se sprijina in celalalt picior, il tine ridicat, si cand e constrans sa il foloseasca, sa se transporte de pe o bara pe alta, sau sa manance, si atunci tine gherutele intinse, si imi dau seama ca il doare...ieri a mai cazut si printre elementii caloriferului ca a fugit cand ii faceam curatenie, deci ori cum il manuiam eu ( am incercat intotdeauna sa il tin cat mai larg in mana, sa nu trag de gherute, sa il conving sa le intinda el ca sa i le pot masa ), ori cazatura ( de cand l-am adus a luat zeci de pereti, geamuri si scaune din plin ) l-au ranit...Se vindeca piciorusul?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România