Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 19 Apr 2024 00:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 26 Iul 2011 17:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Da, Catalin e vorba de sala unde e si cazarea....:D

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 30 Iul 2011 11:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Cu ocazia EXPO A.O.R. editia a-II-a DEVA, invitam sa fie alaturi alaturi de noi, si cele doua cluburi de canari de cantec,SLAVUJAR"si MALINOISE" pentru o mai buna cunoastere a acestor rase de canari an randul membrilor AOR, cat si a publicului care ne va onora cu prezenta.
EXPO A.O.R.2011 editia a-II-a DEVA- 21 -23 octombrie 2011

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 22 Aug 2011 23:34 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
Stimati colegi, pentru Expo AOR Bucuresti 2-4 Decembrie 2011, asa cum am promis, avem confirmarea de principiu a 3 arbitrii COM:
1. Silvio Bellocchio - Italia - canari de culoare
2. Tibor Gyrko - Ungaria - perusi standard
3. Karl Franke - Germania - canari de postura, indigeni si hibrizi.
Le multumim tuturor pentru amabilitate si membrilor care au facut posibile acestor colaborari (Carlo, Catalin si domnul Bojug) si sper din tot sufletul sa profitam din plin de experienta lor internationala.
Am marea rugaminte de a va inscrie in aceasta saptamana cu numarul de pasari pe specii si varietati cu care estimati ca veti participa in acest an pentru a putea sa incepem pregatirile administrative. Avand in vedere ca am creat un cadru cat mai profesionist, va recomand sa va inscrieti in numar mare si cu cat mai multe pasari, pentru a profita cat mai bine de prezenta acestor colegi care au acceptat invitatiile noastre, fara a ne percepe nici o taxa, doar cheltuielile de deplasare.
Cu consideratie ,
Marius Nistor

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 23 Aug 2011 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Fratilor a sosit momentul adevarului,avand trei arbitri de talie internationala, eu am sa expun cele mai bune pasari pe care le am in crescatorie,sa stiu cum stau :D .Cred ca si voi faceti acelasi lucru,nu cred sa mai existe scuze sa nu puteti participa,se fac mari eforturi din partea noastra sa aducem arbitri, eu va urez succes si sper sa nu fim nevoiti sa ne cumparam alte pasari :oops:

Florica Neacsu RNC -FN-28

10 canari de culoare
2 canari de postura

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 23 Aug 2011 13:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
Cu ocazia organizarii Expozitiei AOR Bucuresti 2-4 Decembrie 2011, clubul crescatorilor de canari de cantec Slavujar, organizeaza primul concurs de cantec,GRAN Balkans CUP COMPETITION,cu participarea extraordinara a Serbiei si Macedoniei, la invitatia presedintelui clubului Slavujar dl Sorin Florea,detalii despre concurs pe siteul clubului Slavujar.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 24 Aug 2011 08:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010 16:32
Mesaje: 108
Localitate: BUCURESTI
Cred ca ar trebui sa stabilim cum participam la expozitie si modul de arbitraj (numar de pasari, varsta, eventala taxa etc.).
Sunt colegi de ai nostri care sau plans ca nu au fost anuntati de evenimentele organizate in trecut de AOR. Pentru a evita orice nemultumire, propun sa fie transmis un mesaj pe telefonul mobil al fiecaruia, cu privire la expozitia din decembrie 2011.

_________________
Radu Cristian-Romeo +40723509599
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 24 Aug 2011 10:15 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2008 22:13
Mesaje: 1248
Localitate: Cluj-Napoca
In ceea ce priveste regulamentul, ramane valabil cel de anul trecut, cu amendamentul ca in acest an la concursul arbitrat vor participa numai pasari din Clasa A (cu exceptia perusilor care pot sa fie si din alti ani, cu conditia sa fie inelati AOR). In ceea ce priveste numarul pasarilor, cu cat mai multe cu atat mai bine. Nu e cazul cel putin deocamdata sa stabilim un numar maxim de pasari.Taxa propun sa ramana aceeasi, adica 5 RON/pasare ca sa avem de unde sa facem cupele, diplomele. Daca va fi nevoie de taxe suplimentare o sa va anuntam cand vom cunoaste exact locatia si ce costuri aditionale mai implica. Pasarile din Clasa B, pot sa participe, dar nu vor intra in concurs. Mi se pare o idee foarte buna cea cu SMS-urile. Rugaminatea mea este sa ma ajutati sa obtin toate numerele de mobil ale membrilor.

Regulament Expozitii AOR

Articolul 1
Expozantii trebuie sa fie membri AOR, trebuie sa fi platit cotizatia pentru anul 2011 si sa nu fie un membru banat. Prin cererea de înscriere participantul îsi da consimtamântul explicit ca AOR sa poata utiliza informatiile cu caracter personal în activitatile organizatorice. Cererea de participare va permite includerea în catalogul expozitiei a numelui, adresei si RNC expozantilor. Pentru a fi primit in expozitie, crescatorul va trebui sa faca dovada platii taxei de participare pentru fiecare pasare expusa, stabilita de catre Consiliul Director AOR. Taxa de participare stabilita pentru anul 2011 este de 5 RON/pasare expusa.

Articolul 2
Rase permise in expozitie:

* Canari de Culoare
* Canari de Postura
* Canari de Cântec
* H.E. I.- Hibrizi, exotice, indigeni
* Psittacide
* Alte specii aprobate de Comitetul de Organizare AOR

Articolul 3
Pasarile admise la concurs vor fi incluse în urmatoarele clase:
Clasa A: animale tinere 2011, nascute în crescatoria proprie cu inel inchis AOR.
Clasa B: pasari mature, care pot sa provina sau nu din crescatoria proprie, dar care sa aiba inele închise. Inelele trebuie sa fie AOR, sau omologate COM (AOB, FOI, NB, E1,E2, etc.)

Articolul 4
La rezervare, pentru toate pasarile, expozantii trebuie sa declare rasa, gen, varietate, categorie si cod.

Articolul 5
Custile omologate se vor putea achizitiona de la AOR sau membrii AOR care sunt însarcinati cu aceasta actiune, cu exceptia celor pentru Canarii de cântec. În acest fel ele sunt proprietatea crescatorului. Participarea la expozitie se va face exclusiv cu colivii omologate AOR, iar odata plasate li se vor înapoia expozantilor numai dupa inchiderea oficiala a manifestatiei. Nu se vor accepta în expozitie colivii cu nici un semn de identificare (zgârieturi,înscrisuri etc.) deteriorate sau murdare, prin urmare recomandarea noastra este sa nu le folositi în alte scopuri decat strict expozitional. Ele vor putea fi folosite pentru pregatirea pasarilor pentru expozitie.

Articolul 6
Pasarile vor fi alimentate de expozanti în timpul operatiunilor de plasare. Ulterior membrii AOR responsabili se vor ocupa de acest aspect. Acestia vor respecta intocmai regimul alimentar indicat de crescator, iar acesta din urma va putea sa ii asiste.

Articolul 7
Custile vor fi sigilate de membrii comitetului de organizare, în prezenta expozantilor.

Articolul 8
Mutarea sau manipularea frauduloasa a custilor dupa ce acestea sunt sigilate este strict interzisa. Sigiliile pot fi luate de pe custi numai în caz de urgenta reala si numai de catre Comitetul de organizare. Deasemenea orice colivie odata plasata si sigilata va putea fi scoasa din expozitie doar cu aprobarea scrisa a Comitetului de Organizare.

Articolul 9
Scoaterea fiselor de arbitraj este strict interzisa.

Articolul 10
În scopul de a proteja crescatorii, va recomandam sa respectati cu strictete aceaste reguli. AOR va putea sa nu mai permita participarea în cadrul expozitiilor urmatoare a tuturor expozantilor care nu au respectat regulile 8, 9 s,i 10.

Articolul 11
AOR nu poate fi tras la raspundere în caz de furt, deces sau daune pentru animalele înscrise în cadrul expozitiei. AOR prin Comitetul de organizare va face tot posibilul pentru a asigura bunastarea animalelor inscrise in expozitie (mancare, apa, etc.), precum si prevenirea tentativelor de frauda. Un serviciu de securitate intern si/sau externalizat va fi organizat în interiorul pavilioanelor expozitionale.

Articolul 12
Comitetul de organizare va putea verifica inelele în timpul operatiunilor de plasare. Pasarile vor fi manipulate doar de crescator sau de persoana insarcinata de crescator sa plaseze pasarile. Chiar daca sunt efectuate de catre experti, operatiunile de control pot fi periculoase si cauza daune pasarilor în urma manipularii. AOR si Comitetul de Organizare nu poate fi tras la raspundere in caz de daune.

Articolul 13
Datorita legilor sanitare, comitetului de organizare îi este permis sa ia probe de excremente de la custi pentru a face investigatiile sanitare.

Articolul 14
Expozitia este o mare sansa de a promova ornitologia, astfel:
Prin cererea de înscriere se va permite în mod explicit AOR de a filma si de a face fotografii subiectilor expusi , produselor si echipamentelor si sa le utilizeze pentru a promova o imagine pozitiva a crescatorilor si ornitologiei în general.
Operatorii care doresc sa filmeze sau fotografieze pasarile, trebuie sa solicite în prealabil o permisiune scrisa. În nici un fel AOR nu va permite actiuni care pot afecta sanatatea pasarilor.

Articolul 15
Pentru tot ceea ce nu s-a explicat în mod special în normele anterioare, expozantii trebuie sa respecte cu strictete Regulamentele generale de Expozitie.

Marius Nistor
Presedinte Asociatia Ornitologica Romana
Mobil: 0721215889
E-mail: marius.nistor@asociatiaornitologica.ro

_________________
ImagineImagine
The human mind is like a parachute: it only works when it's open.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 24 Aug 2011 19:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010 16:32
Mesaje: 108
Localitate: BUCURESTI
Intentionez sa particip cu 12 canari lipocromi, 4 rosu intensiv- 4 rosu neintensiv-4 galben intensiv.

_________________
Radu Cristian-Romeo +40723509599
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 25 Aug 2011 10:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Noi 2009 19:06
Mesaje: 230
Localitate: Brasov
Eu voi participa cu 10-12 canari de culoare(rosii si mozaic rosu)

_________________
http://andreiscriitoru.sunphoto.ro/
http://rouge-et-mosaique.skyrock.com/
andreiscriitoru@yahoo.com
Tel: 0745288302


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: EXPO A.O.R. 2011 - Editia II
MesajScris: 25 Aug 2011 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
eu vin cu minim 6 perusi, posibil mai multi.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România