Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 08:25

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Dec 2012 23:05 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
Buna seara stimati colegi,prieteni si iubitori ai acestei ramuri minunate numita ORNITOLOGIE;inainte de a trece la subiect pentru inceput as vrea sa felicit organizatorii expozitiei recent incheiate la Bucuresti.

Subiectul la care vreau sa fac referire este unul cat se poate de real domnilor ,acela ca suntem atatia membri in aceasta asociatie ,federatie si de atata timp nu avem un loc de vanzare a pasarilor pe care cu pasiune fiecare dintre noi ,crescatorii ,le crestem ,le inmultim si cum este normal ar trebui sa avem unde sa le vindem.Va propun ca pentru anul ce vine sa ne unim fortele si sa facem eforturi in asa fel incat sa gasim o solutie pentru a gasi un loc decent in vederea desfasurarii acestei activitati.In acest sens fac apel la toti aceia care au un cuvant de spus in F.O.R ,respectiv dl vicepresedinte NEACSU Florica ,FLOREA Sorin ,si multi altii , conducerii acestei federatii ,sa vina in sprijinul nostru ,al crescatorilor .Cand spun crescatori nu ma refer doar la cei din Bucuresti pentru ca sunt si alti colegi din alte judete interesati de astfel de locuri special amenajate >cred ca poate fi posibil si in alte judete ,nu numai in Bucuresti.Haideti sa ne propunem pentru 2013 sa facem ceva in acest sens pentru ca numai asa ornitologia poate lua amploare iar noi sa fim cati mai multi membri ,sa avem mai multe cluburi ,concursuri si implicit, valoarea exemplarelor de pasari va deveni mult mai apreciata.Prin aceasta activitate este posibil sa cooptam in federatie si alte persoane iubitoare de pasari exotice.Implicit federatia va avea mai multi membri cotizanti si bani mai multi .Astfel ne vom imbunatati performantele la nivel de club,asociatie,federatie si de ce nu ,de TARA,de ROMANIA domnilor.Unii dintre dumneavoastra probabil se vor amuza ,dar de bascalie nu ducem lipsa in tara asta .Umorul ataca ,dar nu raneste ,in schimb bascalia si rautatea pleaca de la cel cu coarne..........si nu ajungem nicaieri cu multa bascalie,vorbe multe si fapte ,deloc.Sunt persoane care au vorbit putin si au facut ceva pt aceasta federatie si sper sa continuam impreuna cu astfel de fapte .Si persoanele acestea se cunosc la fel de bine cum se cunosc si cei care vorbesc mult si nu intreprind nimic ;...................................acestea fiind spuse sper sa am alaturi de mine pe toti cei care iubesc intra-adevar Ornitologia si nu inchei inainte de a va ura tuturor celor care citesc aceste randuri ,SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi ,sanatate si intelepciune.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 00:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Eu sufar pentru ca vad ca din peste 100 de membri nici 20% nu expun pasari. Restul sunt membrii din motive numai de ei stiute...
Pentru a evolua ornitologia in ROmania nu are nevoie, dupa parerea mea, de o piata organizata ci de mai multi membri expozanti care sa isi verifice si testeze valoarea in focul expozitiei.
Degeaba ne adunam sa vindem si sa cumparam atata timp cat pasarile tranzactionate nu au nicio valoare dovedita. E o diferenta intre valoare dovedita si valoare presupusa sau afirmata. Cand arati in expozitii ca ai pasari bune si de calitate nu (mai) ai nevoie sa mergi la targ. Pot sa sustin cat vreau ca am cele mai bune pasari din tara, atata timp cat le tin acasa si nu imi confirma un arbitru valoarea lor, din punctul meu de vedere valoarea lor e 0.
Sper sa nu te superi pentru ca nu am spus lucrurile din rautate sau ca un atac personal. E doar motivatia mea pentru care nu sustin ideea propusa de tine. Sau nu ca nu o sustin dar nu o consider o prioritate. Nu ma opun celor care doresc sau vor dori o asemenea piata dar eu nu vad in asta un mod de a evolua.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 01:13 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
In primul rand ,nu ma supar ,este parerea ta si poate vor mai fi si altii cu pareri asemanatoare .Nu am facut din aceasta propunere o prioritate asa cum reiese din afirmatia ta .,, Cand arati in expozitii ca ai pasari bune si de calitate nu (mai) ai nevoie sa mergi la targ.'' Daca tu crezi ca este de ajuns sa vii la expozitie de doua ,trei ori pe an ,cel mult,si poti sa iti amortizezi cheltuielile inseamna ca esti foarte ,,realist ''si atunci nu are rost sa intram in polemica . Am cunoscut pe cineva din deva, la expozitie, care avea preturi la pasari destul de ridicate pentru piata din romania si nu erau toate de o valoare ridicata .Deci nu toate pasarile din expozitie sunt de valoare si nu afirm eu ,ci arbitrii sunt cei care sustin ceea ce iti scriu acum. Deci,daca nu esti de acord cu mine inseamna ca esti multumit cu vanzarea lor ,a pasariilor ,pe net sau doar de doua ori pe an.....Involutia pe care o aduci in discutie nu cred ca s-ar datora in mare masura targurilor ,asa cum le amintesti .Nu cumva datorita unui ,,targ'' multi iubitori de pasari exotice si nu numai au devenit pasionati de ornitologie?! Iti argumentez si altceva .Asta in ideea sa fi convins ca nu ai ce atac personal sa imi aduci..........METHOS sau cum te numesti ,eu sunt Razvan si chiar asa ma cheama............ ,pana sa vina oamenii cu initiativa si nu vreau sa mai dau nume ,ci le spun doar ,toata cinstea pentru efortul pe care l-au facut ,in aceste targuri se cumparau,se vindeau aceste pasari.OK, nu esti de acord sa avem asa ceva ,este parerea ta ,desi te contrazici....................... ,, E doar motivatia mea pentru care nu sustin ideea propusa de tine. Sau nu ca nu o sustin dar nu o consider o prioritate. Nu ma opun celor care doresc sau vor dori o asemenea piata dar eu nu vad in asta un mod de a evolua.''.............. Ai 3 pareri in trei fraze ,eu raman la convingerea mea si sper k daca se va concretiza acest proiect ,de targ ,piata sau cum o fi sa pot convinge cat mai multe persoane sa devina membrii F.O.R . Sper ca vei proceda la fel in expozitiile la care vei participa . Pana sa avem valoare la pasari ,trebuie sa dovedim rabdare, o reala pasiune,perseverenta ,munca ,s.a.m.d. .....spuneai odata ca asa cum oamenii sunt diferiti si pasariile sunt diferite.Asa si cu parerea mea ,a ta ,a lui ,etc .-pareri diferite- normal ,nu ?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 10:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Razvan, iti doresc succes in demersul tau!

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010 21:05
Mesaje: 680
Localitate: BUCURESTI
In primul rand vreau sal intreb pe Razvan daca stie cati crescatori sant in Bucuresti?...iti spun eu circa 200, cati sant in AOR sau alte cluburi,cam 20, de ce nu vin si cei-lalti sa-si verifice pasarile in expozitii !!! iti raspund tot eu,pentru ca au pasari de proasta calitate,pasari de obor,nu de expozitii.Razvane ne cunoastem de mult timp,pe vremea lui Ceausescu ma duceam singur la expozitie concurs,pentru ca-mi placea sa-mi verific pasarile,de cate ori m-ai vazut in piata cu canari de-ai mei la vanzare,ia-m vandut de acasa sau la expoziti,pasarile de calitate nu se vand la piata,sti si tu ce pasari se vand acolo, nu are rost sa mai comentam.De cand sa infiintat AOR eu unul nu am stat pe ganduri si m-am inscris imediat,nu am intrebat ce-mi da ce-mi face,pentru ca noi toti trebuie sa facem ceva pentru Federatie,ce poate sa-ti faca mai mult decat sa-ti expui pasarile intr-o expozitie ,si sa fie arbitrate de un arbitru competent si impartial ,asta mi-am dorit din todeauna, sa stiu ce fel de pasari am, competitive sau de obor.Pentru anul 2014 regulile ar trebui putin inasprite,adica,se comanda 5000 de inele, iara la expozitie vin circa 200 de pasari,nui corect,trebuie sa participam toti membri inscrisi,nu-mai asa vom evolua si la pasari si pe plan extern.Nu cred ca eu sau dl Sorin, putem sa facem ceva ca voi crescatorii din Romania sa va vindeti pasarile,un sfat pot sa va dau,cresteti calitatea pasarilor si poate ve-ti fi cautati.

_________________
ImagineImagine

http://floricaneacsu.sunphoto.ro/Canari_mei_07-09 poze PUI AOR
http://www.clubulromandefringillidae.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 15:49 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
Florica ,te salut si ma bucur ca ai intervenit in acest subiect .Intr-adevar ,unii dintre noi ,,joaca in alta liga ''la acest capitol. Nu cred ca pasari de valoare au doar 10 la suta din crescatorii din bucuresti.Poate unii dintre ei chiar nu sunt pregatiti sa faca fata celor care au pasari de valoare .Aceasta asociatie este inca ff tanara........... .Sunt n motive pentru care multi dintre noi ne dorim un loc de desfacere a acestor pasari.Ai spus ca ne cunoastem de mult timp ,asa este ,sunt peste 28 de ani de cand ne cunoastem,participai la expozitiile nationale si internationale impreuna cu alti crescatori .Multi dintre ei nu mai sunt printre noi ,dar cei care traiesc isi aduc aminte cu placere ca asociatia dupa vremea lui ceausescu avea un magazin unde crescatorii aveau posibilitatea sa isi expuna si sa isi vanda pasariile.Ti-aduci aminte Florica ,nu-i asa? aveau posibilitatea de a achizitiona seminte la preturi reduse ,ti-aduci aminte de glantul care il gaseam fff rar ? si toate acestea numai pentru membrii asociatiei .Stii la fel de bine ca aceste facilitati erau numai pentru membrii asociatiei .Si atunci ca si acum se platea o taxa ,dar era convenabil pt ca stiai ca ai mancarea asigurata pentru pasari la un pret mai bun.Acum traim alte vremuri si trebuie sa ne adaptam din mers.Parerea mea este ca se poate face ceva si pentru acei crescatori cu posibilitati mai mici ,dar care sunt pasionati de ornitologie .Sfatul tau este unul foarte bun si demn de urmat ,sa crestem pasari de valoare .Sunt de acord cu tine .Sunt n crescatori in bucuresti cu pasari de cantec valoroase, nu toti crescatorii au pasari de culoare ,cunosc destui in bucuresti care au pasari cu cantec de valoare,altii de postura s.a.m.d.Cred totusi ca ne-ar ajuta si aceasta piata sau targ ,nu doar expozitiile anuale sau maxim de doua ,trei ori pe an. Cand am scris ca este posibil sa ajutati membrii acestei asociatii ,m-am referit strict la functiile pe care le aveti in cadrul acestei asociatii .Asta ca sa nu las loc de interpretari ce nu -si au rostul. . . .Pana la urma mesajul meu a fost unul bine intentionat pentru ca si in obor se pot vinde pasari de valoare ,nu numai la expo sau in magazine .Cunosc persoane care cumparau pasari de Calitate ,din Obor.......Iar in incheiere pot sa iti spun ,multumesc pentru tot ce faceti in cadrul acestei federatii ,pt expo,pt organizarea acestor expozitii si nu in ultimul rand pentru sugestia data .Sper sa tina cont cati mai multi crescatori si amatori de ornitologie.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 19:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2009 22:10
Mesaje: 307
Localitate: Targoviste
Domnilor,din cate stim noi,piete de pasari exista in toate orasele tarii.E suficient sa ai un certificat de producator,sa-ti platesti locul la piata si nimeni nu-ti poate interzice sa vinzi.In Targoviste sunt chiar doua astfel de locuri.Dar ce are asta de-a face cu evolutia FOR-ului,in ce fel creste calitatea pasarilor?E adevarat ca si noi asteptam sa vina o zi in care membrii Asociatiei sa poata cumpara hrana direct de la firmele ce ar putea intra in parteneriat cu Asociatia,la preturi mai mici..Dar cu mai putin de jumatate de membrii activi din totalul celor inscrisi nu se poate realiza asta...Iau exemplul nostru,al celor din Dambovita.Suntem prezenti in expozitii doar trei,din sase,iar la nivel de tara,doar jumatate si-au platit cotizatiile pe 2013...
Va dau un exemplu de manifestare,targ,care s-a tinut in Bucuresti,trei zile,cu stand gratuit pentru FOR,unde orice membru putea sa-si expuna si sa-si vanda pasarile,facand si reclama Federatiei si crescatorilor in general.Aceasta manifestare este in fiecare an in Bucuresti ,in iunie si i s-a facut publicitate pe forum si la TV.Se numeste PET EXPO si anul acesta am fost doar trei crescatori, din Targoviste.....De ce nu au venit si alti membrii FOR doritori sa faca reclama sau sa-si vanda pasarile?!
Si ...daca toti membrii FOR ar veni sa prezinte pasari in concurs,ar avea sanse mult mai mari la publicitate si la vanzare,cunoscandu-si astfel si valoarea reala a pasarilor....
Si inca ceva...Daca cineva are relatii cu firme de hrana pt pasari..cred ca poate incheia contracte de parteneriat fara ca cineva din conducere sa se opuna,chiar pot sa spun ca nea Florica practica niste preturi mai mici,la anumite produse,pt membrii FOR..Acest lucru poate fi un exemplu si pt altii...si oricum e un inceput...

_________________
Imagine
http://costinbutaroiu.sunphoto.ro
0740151240


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 20:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Acum o sa va suparati pe mine, dar nu pot sa ma abtin...nu m-am oferit eu sa va aduc tuturor membrilor asociatiei produse Versele-Laga la preturi de depozit???????????????????????????????????????????
Ma oferisem sa suport eu transportul produselor pentru a nu creste pretul marfii.
Cati au facut comanda????
2 persoane pe langa mine.
Astea sunt povesti ca asociatia nu face si nu drege sau sa faca mai mult. Eu consider ca asociatia a facut mai mult decat suficient intr-un timp atat de scurt. Nu e nevoie sa enumar realizarile si oportunitatile fantastice pe care a ajuns sa le ofere asociatia membrilor la 3 ani de la infiintare.
Nimeni nu poate sa faca decat daca are cu cine, adica daca exista sprijin si din partea membrilor.

P.S. ...Razvan, persoana din Deva, de la expo, cu preturi mari si pasari de o calitate indoielnica sunt eu, deci ma cunosti. Din cate stiu nu a mai fost nimeni din Deva la expo.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 22:33 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2010 12:50
Mesaje: 58
Localitate: bucuresti
-Methos ,este de apreciat chestia cu produsele VERSELE-LAGA ,daca as fi stiut ,m-as fi alaturat .Eu de 4-5 ani hranesc pasariile cu produse versele-laga ..........,nu am stiut.Nu stiu daca ai fost singurul de la expo din deva ,eu m-am referit la cei cu canari .Si indiferent cum ar fi ,daca toate pasariile din expo ar fi de calitate atunci, toate ar fi premiate ....? :)) ,glumesc bineinteles.Deci ,mesajul meu nu s-a dorit a fi rautacios ,ci doar o propunere.Daca nu se va dori infiintarea unui targ,asta e.Din cate stiu tari precum ITALIA ,BELGIA,s.a.m.d ,la expozitiile desfasurate si nu numai au si piata de desfacere destul de mare si bine organizata.Domnul Costin ,te salut .P e subiectul acesta ar fi multe de discutat,a luat amploare pentru ca parerile sunt diferite .Eu mi-am spus o parere personala ,nu cred ca este ceva rau in asta .Normal ca fiecare isi face publicitate cum stie ,cum poate .Cand sunt manifestari de genul exemplului pe care l-ati dat ,ar fi bine daca s-ar anunta asa cum se anunta si expo-urile si atunci sigur nu ar participa doar cei din Targoviste,membrii F.O.R..........Cum bine ati spus ,este doar inceputul .Vreau sa cred ca vom merge spre mai bine ,ca vor aparea mai multe cluburi ,ca la expozitii concurenta va fi din ce in ce mai mare ,ca vor fi crescatori cu pasari de valoare si de aici, si rezultatele.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 15 Dec 2012 23:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
Pet expo s-a anuntat pe forum si la fel se anunta toate manifestarile ornitologice la care ia parte FOR.
Inca un lucru, desi eu nu cresc pasari de asa mult timp cum am inteles ca faci tu, eu nu cred ca voi reusi vreodata sa imi amortizez investitiile in pasari, din vanzarea de pasari.
Inca o data...nu am nimic impotriva celor care doresc realizarea unei asemenea piete/targ dar nu vad in asta o prioritate.
Oricum, cei care doresc realizarea unei asemenea pietei o vor realiza si le urez succes.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România