Asociatia Ornitologica Romana

Forumul crescatorilor de pasari de colivie
Acum este 29 Mar 2024 07:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Banner_AOR2015.gif   



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pitigoii
MesajScris: 25 Oct 2009 00:02 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2009 11:01
Mesaje: 11
Cine stie ceva despre pitigoi, ausei, etc ?

Mie imi plac miniaturile [pasarile sub 10 cm] si as fi tentat sa caut o specie de pitigoi mica sau ausel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 23 Iul 2010 19:34 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
Salut Cristi,
ce sa-ti spun despre pitigoi, nu stiu daca ar fi o idee buna de ai tine inchisi, iar despre auseii nici atit, cel mai interesant ar fi ca pe perioada iernii sa le oferi o hranitoare la geamul tau, da-le mincare de pisicute sau catei granule, daca sint prea mari sfarimele, iar ele vor face cuib in zona unde au fost hranite iarna...cred ca e o idee mult mai buna decit sa-i tii in colivie, pitigoii la fel si auseii sint pasari active, intr-o colivie i-ai chinuii, facind cum ti-am zis ti-ai delecta ochiul mult mai bine...eu am intr-o colivie mare amenajata cu plante artificiale o pereche de african white-eye si un mascul de rufous niltava, aici se gasesc pitigoii de vinzare dar nu am indraznit niciodata sa cumpar...Mihai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 31 Iul 2010 16:31 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
Hei, daca vreti sa-i vedeti in actiune, puneti iarna o bucata de slanina la fereastra si o sa aveti pitigoii tot timpul prin preajma. La mine mai vin si fura boabele de porumb de la gaini iarna si pot sa va spun ca fac mare risipa. Le imprastie peste tot pt ca nu le mananca in intregime ci le scobesc si iau doar partea moale (embrionul), dupa care le arunca si iar iau altul si tot asa pana seara dar sunt foarte iuti nici n-ai timp sa-l vezi cand a apucat un bob ca deja e sus pe vie si il ciuguleste. Stiu ca pitigoii sunt sinucigasi daca sunt tinuti in captivitate sau o fi doar un mit? vara nu prea ii vad doar asa ocazional mai aud cate unul ciripind, insa iarna sunt foarte multi in zona mea.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 31 Iul 2010 20:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2009 01:28
Mesaje: 458
Localitate: Ploiesti
E un mit aia cu bagatul "unghiei in gat" :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 31 Iul 2010 21:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Aug 2009 21:06
Mesaje: 1393
Localitate: Craiova, Roma
Da asa este e un mit din popor ,aceasta specie are nevoie de un spatiu foarte larg de miscare ,necesar pentru procurarea hranei care este mai tot timpul anului insectivora si partial dor iarna se hranesc si cu alt tip de hrana.Nevoia mare de miscare si de teritoriu (datorita si numarului mare de puii 6............12 care necesita un numar forte mare de insecte aprosimativ 100 pe zii)dar reusita este mare in voliere de peste 2 metri cu o hrana adecvata formata din larve de faina ,larve de musca si pastone insectivore ,ou si crochete pentru pisici si ciini de marime mica muiate in apa.

_________________
Imagine Imagine
MACIUCA CRISTI
VICEPRESEDINTE ONORIFIC A.O.R
PRESEDINTE (C.C.C.G)
maci_cris75@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 31 Iul 2010 21:10 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2010 22:15
Mesaje: 20
Localitate: Botosani
Eu nu ma complic, mai bine ii las in grija Domnului, mai frumosi sunt priviti de la fereastra.

_________________
www.florincrauciuc.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 01 Aug 2010 19:40 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 21:20
Mesaje: 40
exact Buteo Buteo, lasa-i in pasa Domnului, ceea ce poti tu sa-i faci sa-i ajuti iarna, este sa le oferi hrana intr-o hranitoare, aproape de fereastra ta, si astfel vei fi mult mai fericit vazindule cum maninca liber chiar in ograda ta...ia o bucatica de slanina agatz-o intr-un copacel ceva mai sus, oferale seminte de tot felul, si iti vor veni tot felul de pasarele alstfel vei fi mult mai bucuros sa-i vezi liber decit chinuiti intr-o cusca... aici in USA se vind pitigoi, deci e un mit ca-si baga unghia-n git,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 01 Aug 2010 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Sep 2009 17:11
Mesaje: 849
Localitate: Deva, HD
speciile fara constiinta de sine (simplist vorbind, care nu se recunosc in oglinda ca fiind ele insele - printre care si pasarile de orice fel) nu se pot sinucide pentru ca nu stiu constient ca exista.

_________________
Daca poti sa visezi un lucru, poti sa il si faci!
If you never show, you will never know.
tel: 0766.336.890
http://www.perusi-standard.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pitigoii
MesajScris: 11 Feb 2014 22:54 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2014 20:06
Mesaje: 8
Ia o coaje de nuca (jumatate), fa-i o gaura in mijloc cu o sarma inrosita in foc sau un spiral subtire (2mm) si prinde-o cu o tinta de trunchiul unui copac. Umple coaja cu untura si sa vezi distractie....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România